چه کسی میزبان بن‌لادن بود؟

اسامه بن لادن
Image caption اسامه بن لادن رهبر فراری القاعده در نزدیکی اسلام آباد کشته شد

برای پاکستان، بدتر از این نمی‌شد که اسامه بن‌لادن نه تنها در خاک این کشور کشته شود، بلکه در چند قدمی آکادمیی پیدا شود که بسیاری از ژنرالان و کوماندوهای پاکستان، دوره افسری خود را در آن سپری می‌کنند.

بلال تاون شهر ایبت آباد که در 115 کیلومتری اسلام‌آباد قرار دارد، جای مرفه‌نشینی است.

بسیاری از افسران بازنشسته ارتش پاکستان، تاجران و دانشگاهیان در خانه‌های گران‌بهای تازه ساخت این محله زندگی می‌کنند. عده‌ای هم در این محل خانه‌های تابستانی دارند و وقتی که در دیگر نقاط پاکستان هوا گرم می‌شود، برای مدتی به محیط سرسبز ابیت آباد می‌آیند.

کاکل، آکادمی نظامی پاکستان معتبرترین نهاد نظامی این کشور جایی است که ژنرال پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین و ژنرال اشفق کیانی، رئیس کنونی ارتش نیز در آن دوره افسری خود را گذرانده اند.

خانه اجاره ای

خانه‌ای که بن‌لادن از آن به‌عنوان پایگاهش سالها در این منطقه استفاده کرده، شاید پنج دقیقه هم از آکادمی نظامی پاکستان فاصله نداشته باشد؛ جایی که هرچند وقت یکبار فرماندهان ارشد ارتش در مراسم فراغت از تحصیل افسران جوان شرکت می‌کنند.

این خانه دیوارهای بلندتر و مساحت‌بزرگتری دارد، با سیم خاردار احاطه شده و به دوربین مدار بسته مجهز بوده است.

گفته می‌شود این خانه زیرزمینی هم دارد اما تا کنون، ارتش پاکستان به خبرنگاران اجازه ورود به خانه بن‌لادن را که اجاره‌ای بوده، نداده است.

صاحب این خانه یک پشتون وزیرستانی عنوان شده و گفته می شود که نفرات بن‌لادن چند سالی این خانه را از او به اجاره گرفته بودند.

مردم محل می‌گویند وقتی از ساکنان محلی این خانه ‌پرسیدند که چرا برای ادای نماز به مسجد نمی‌آیند، به آنها گفته شد که ساکنان خانه از فرقه مذهبی دیگری پیروی می کنند.

اهالی ابیت‌آباد عمدتا پشتون‌تبار و پنجابی هستند، ولی بعضی از شهروندان مهاجر افغان هم در این محله کسب و کار دارند.

معمای حضور بن لادن

ابیت آباد بیشتر به یک شهر نظامی شبیه است. واحدهای ارتش، بیمارستان نظامی، آکادمی نظامی که سالانه صدها نفر فارغ التحصیل می‌دهد و دهها ساز و برگ دیگر یونیفرم پوشان در آن قرار دارد.

از کل این منطقه درست مانند بسیاری از محلات حساس که مراکز ارتش در آن موقعیت گرفته، محافظت می‌شود و رفت و آمد عموم در آن با محدودیتهایی روبرو است.

اگر بن‌لادن را که 25 میلیون دلار جایزه برای سرش تعیین شده بود و دشمن درجه یک آمریکا قلمداد می‌شد، دشمن پاکستان هم بدانیم، حضور او در این محله یک معما است.

و از این رو، این گمانه زنی بیش از هر زمان دیگری قوت می گیرد که خود ارتش پاکستان میزبان بزرگترین پیکارجوی اسلام‌گرا بوده است.

حق نشر عکس 1
Image caption خانه ای که اسامه در آن اقامت داشت

عملیات شکار بن‌لادن هم کاملا بدون اطلاعات و مشورت ارتش پاکستان صورت گرفت.

حتی سازمان غول‌پیکر استخبارات پاکستان - آی.اس.آی - که سیطره آن بر تمام این کشور قابل انکار نیست، در این عملیات شرکت نداشته است.

بسیاری معتقدند با حمله کوماندوهای آمریکایی، پرده از برنامه حمایت سازمان استخبارات پاکستان از شبه‌نظامیان اسلام‌گرا برافتاد.

این بدون شک برای پاکستان بدون پیامد نخواهد بود و انتظار می‌رود که سیاستمداران آمریکایی بخواهند در کمک میلیاردها دلاری واشنگتن به اسلام‌آباد تجدید نظر شود.

موضع پاکستان

پاکستان اما موضع انعطاف‌پذیری در پیش گرفته است. آصف‌علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان این ادعا را رد کرد که بن‌لادن بیخ‌ گوش ارتش پناه داده شده بود.

آقای زرداری گفت: "بعضی در رسانه های آمریکایی می‌گویند پاکستان اشتیاقی به پیگرد تروریست ها ندارد، بدتر از آن، می‌گویند پاکستان به تروریستها پناه می‌دهد. این گزارشهای بی اساس، فقط خبرهای هیجان انگیزی می‌سازند، اما همه عاری از حقیقت اند."

آقای زرداری هرچند پذیرفته که ارتش کشورش در عملیات دیروز نقشی نداشته اما می‌گوید: "رویدادهای دیروز عملیات مشترکی نبود. اما همکاری و شراکت بین پاکستان و آمریکا که طی یک دهه جریان داشته، به نابودی بن‌لادن انجامید."

نابودی بن‌لادن در درازمدت به نفع پاکستان، که می‌گوید بیش از هر کشوری دیگر در جنگ علیه تروریسم قربانی داده، باشد یا نباشد، فعلا شکار رهبر شبکه القاعده در پناهگاهش در ابیت آباد، بسیاری از پاکستانی‌ها را دچار سردرگمی کرده است.

مطالب مرتبط