کشته شدن بن‌لادن مایه تاثر مدرسان یک مدرسه دینی افغانستان شده است

بن لادن حق نشر عکس AFP
Image caption مولوی محمدی معتد است که بن لادن مردی مسلمان و مجاهد بود.

شماری از مدرسان مدارس دینی در افغانستان گفته اند که برای این که اسامه بن لادن به عنوان یک مسلمان به دست "بیگانه‌ها" کشته شده، متاثر شده‌اند.

سه تن از مدرسان مدرسه دولتی فخرالمدارس در شهر غربی هرات به بی بی سی گفته اند که بن‌لادن مردی مسلمان و مجاهد بود و کشته شدن او به دست "اجنبیها" مایه تاثر آنها شده است.

این مدرسه از امکانات دولتی استفاده می‌کند و تحت پوشش خدمات وزارت معارف (آموزش وپرورش) افغانستان قرار دارد که بخشی از بودجه خود را از کمک‌های بین‌المللی فراهم می‌کند.

عبدالحق صدیقی، یکی از این سه مدرس گفته است: "من به عنوان یک فرد مسلمان از این حادثه (کشته شدن بن‌لادن) متاثرم. به دلیل این که مرگ یک مسلمان به دست بیگانه و اجنبی و غیرمسلمان این حادثه اتفاق افتاده است و من از این خوشحال نیستم."

او افزود: "من نمی‌خواهم که مدافع اعمال کسی باشم. برای ما مهم این است که ببینیم انگیزه اعمال اسامه چه بوده است. وقتی که در دنیا زر و زور و تزویر و قدرت به یک طرف باشد و طرف دیگر احساس محرومیت، خستگی، تحقیر و عدم قدرت کند، امکان دارد که دست به خشونت بزند – با هر حربه‌ای و با هر وسیله‌ای، چون توازن وجود ندارد."

مولوی عبدالعزیز فائز، یکی دیگر از مدرسان مدرسه فخرالمدارس هرات گفته است که او به هیچ صورتی نمی‌تواند از حادثه کشته شدن بن‌لادن خوشحال باشد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا حملات تروریستی که به وسیله بن‌لادن سازماندهی شده، باعث تصور منفی از اسلام در جهان نشده، گفت که این مساله یک جانب قضیه است و باید دیده شود که غیرمسلمانان چه کاری کرده‌اند.

مولوی عبدالعزیز فائز گفت: "ببینیم اگر از این طرف گروه القاعده به عنوان به اصطلاح تروریست این گونه اعمال را انجام داده، از آن طرف چه کارهایی انجام داده می شود."

این مدرس مدرسه دینی در غرب افغانستان حملات تروریستی گروه القاعده را ناشی از "عدم توازن قوا" میان مسلمانان و غیرمسلمانان می‌داند و می‌گوید که در قرآن گفته شده است که به هر اندازه که بر شما تجاوز شد، شما هم به همان اندازه به طرف مقابل تجاوز کنید.

Image caption بن لادن در میان طلبه های مدارس دینی افغانستان طرفدارانی داشته است.

مولوی محمد یاسین محمدی به این نظر است که اسامه بن لادن "مجاهد و مسلمان" بود و در وقت تجاوز شوروی سابق به افغانستان در کنار مجاهدین افغانستان جنگیده بود.

مدرسه ای که این مدرسان در آن مشغول تدریس علوم دینی هستند، در شمار مدارسی قرار می گیرد که به طور سنتی طرفدار اسلام محافظه کار هستند.

نفرات وابسته به گروه طالبان و دیگر گروه های همسو با آن هم معمولا در مدارس دینی در داخل افغانستان یا در بیرون از آن و عمدتا در پاکستان آموزش دیده اند.

اعضای گروه طالبان افغانستان به طور سنتی از دهه هفتاد خورشیدی روابط نزدیکی با بن‌لادن داشته‌اند و از حمایت های مادی و معنوی اسامه بن لادن بهره برده‌اند.

بن لادن در میان بیشتر طلبه‌های مدارس دینی در شماری از مناطق غربی، جنوبی و شرقی افغانستان طرفدارانی داشته است که عمدتا سلاح به دست گرفته و در کنار ستیزه‌جویان طالبان قرار گرفته‌اند.

ابراز ناخرسندی مدرسان مدرسه فخرالمدارس هرات نشان می‌دهد که حتی در مدارس دولتی افغانستان هم بسترهای مناسبی برای پرورش انگیزه‌های مخالفت‌جویانه با روند مبارزه با تروریسم وجود دارد.

این گونه مخالفت‌ها به طور کلی با سیاست اعلام شده دولت افغانستان در مورد مبارزه با تروریسم مغایرت دارد.

مطالب مرتبط