سفیر 'دارای صلاحیت ویژه' افغانستان در اسلام‌آباد کار خود را آغاز کرد

عمر داوودزی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای داووزی در گذشته رئیس دفتر رئیس جمهوری افغانستان بود.

عمر داودزی، سفیر جدید افغانستان در پاکستان اعتبارنامه خود را به آصف‌علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان تقدیم کرد.

آقای داودزی پیش از این رئیس دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان بود. او یکی از نزدیک ترین افراد به حامد کرزی قلمداد می شود.

آقای داودزی در روزی کارش را رسماً آغاز کرد که اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده در شهری در نزدیکی اسلام آباد، پایتخت پاکستان کشته شد.

هارون نجفی زاده خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد از قول منابعی می گوید که داودزی به اسلام آباد رفته است تا مساله مذاکره با طالبان و حزب اسلامی را به انجام برساند. گفته می شود که بسیاری از گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در پاکستان پنهان شده اند. خبرنگار ما می گوید او به عنوان یک سفیر با صلاحیت و تصمیم گیرنده در زمینه مذاکرات دولت افغانستان با طالبان و حزب اسلامی حکمتیار کارش را شروع می کند.

عمر داوود زی از افرادی است که در گذشته رابطه نزدیکی با حزب اسلامی حکمتیار داشته دارد و با اسلام آباد هم رابطه نزدیکی است.

عمر داوودزی پیش از اینکه، رئیس دفتر حامد کرزی شود، سفیر افغانستان در ایران بود.

آقای داوودزی بعدا نیز روابط نزدیک خود با ایران را حفظ کرد.

در ماه اکتبر ٢٠١٠ روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارشی را منتشر کرد و نوشت که رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از ایران پول دریافت می کند.

این روزنامه نوشت که عمر داوودزی، دستیار ارشد آقای کرزی از فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل به طور مستقیم پول گرفته است.

نیویورک تایمز این موضوع را از قول یک مقام افغان که نخواسته نامش فاش شود، چاپ کرد و نوشت که آقای داوودزی این پول را در داخل هواپیمای حامل آقای کرزی در جریان سفری به ایران در ماه آگوست سال گذشته میلادی گرفته است.

علی‌رغم اینکه ایران رسما این گزارش را رد کرد، اما بعدا حامد کرزی دریافت پول نقد از طریق عمر داوودزی را تائید کرد و گفت که خود او در جریان دریافت این پول بوده است.

مطالب مرتبط