افغانستان نگران امنیت سلاح هسته‌ای پاکستان است

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان حق نشر عکس AP

وزارت دفاع افغانستان می گوید ماجرای مرگ بن لادن و حضور او بدون اطلاع یا با اطلاع سازمان اطلاعات پاکستان در نزدیکی اسلام آباد، نگرانی در مورد مصونیت سلاح هسته‌ای این کشور را بیشتر کرده است.

ژنرال عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در یک کنفرانس خبری با اشاره به پیدا شدن اسامه در نزدیکی اسلام آباد گفت حالا دنیا چگونه می تواند نسبت به امنیت سلاح هسته ای این کشور مطئن باشد.

آقای عظیمی افزود: "یک سازمان اطلاعاتی که از صد متری خود اطلاع نداشته باشد و شش سال متمادی بزرگترین دهشت افگن دنیا در آن زندگی کند، چطور می تواند سلاح هسته ای خود را حفظ کند، چطور دنیا مطمئن باشد که این سلاح در آینده به خطر افتادن به دست گروه های تندرو مواجه نخواهد بود."

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان همچنین در مورد عدم اطلاع پاکستان از حضور اسامه بن لادن در نزدیکی اسلام آباد اظهار تردید کرد.

ظاهر عظیمی گفت که حضور بن لادن در نزدیکی پایتخت پاکستان، "یک معما" است.

آقای عظیمی افزود: "اگر پاکستان (از حضور اسامه بن لادن) خبر داشته، واقعا یک بازی دوگانه انجام داده است."

از اظهارات سخنگوی وزارت دفاع افغانستان بر می آید که مقام های این کشور شک دارند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ISI در سالهای گذشته از حضور بن لادن در ابیت آباد بی خبر بوده اند.

اسامه بن لادن، سالها فراری بود و آمریکا برای سر او جایزه تعیین کرده بود.

آنچه که پیش از این در مورد موقعیت احتمالی رهبر شبکه القاعده گفته می شد، مناطق مرزی افغانستان و پاکستان بود، اما مقامات پاکستان همواره حضور او را در خاک این کشور تکذیب کرده بودند.

ولی حالا پیدا شدن بن لادن در نزدیکی پایتخت پاکستان و در محلی که ارتش پاکستان در آن حضور سنگین دارد، سوالهای زیادی را نسبت به رابطه احتمالی پاکستان با شبکه القاعده مطرح می کند.

رهبران پاکستان داشتن هر گونه اطلاعات در مورد حضور اسامه در خاک این کشور را رد کرده و گفته اند که فراری بودن رهبر شبکه القاعده، تنها مربوط به پاکستان نه، بلکه نمایانگر ناکامی دستگاه های اطلاعاتی جهان بوده است.

اما افغانستان و هند، پاکستان را به دلیل حضور القاعده در خاک این کشور مقصر می دانند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در همان روز پخش خبر کشته شدن اسامه بن لادن، گفت که پیدا شدن رهبر شبکه القاعده در پاکستان، "موضع برحق" افغانستان را ثابت کرد که تاکید داشت ریشه های تروریسم در بیرون از مرزهای افغانستان است.

حالا ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به صورت ضمنی تاکید دارد که جهان باید برای یافتن تروریست های دیگر پاکستان را تحت فشار قرار بگذارد.

وزارت خارجه هند نیز هشدار داد که پاکستان در حال تبدیل شدن به کشور حامی تروریسم است و خواستار اقدامات بیشتر برای جلوگیری از این مساله شد.

حالا باور بسیاری از تحلیلگران این است که پاکستان در جهت حفظ روابط خود با آمریکا، با دشواری هایی جدی روبرو شده است.

مطالب مرتبط