انتقاد شدید مقام های پیشین دولت افغانستان از مذاکره با طالبان

به روز شده:  18:01 گرينويچ - پنج شنبه 05 مه 2011 - 15 اردیبهشت 1390

انتقاد اپوزیسیون دولت افغانستان از طرح آشتی ملی

همزمان با تلاش دولت افغانستان برای آشتی ملی، رئیس پیشین امنیت ملی این کشور، میگوید دولت با کسانی که در ریختن خون مردم دست دارند معامله میکند. عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر و امید ، بزرگترین گروه مخالف دولت هم از تلاش برای آشتی با طالبان انتقاد کرد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عبدالله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان با حضور در یک گردهمایی در کابل به شدت از سیاست های کنونی دولت افغانستان انتقاد کردند.

برگزار کنندگان این گردهمایی تاکید بر لزوم اصلاحات و مخالفت با وضع موجود را از دلایل اصلی این گردهمایی اعلام کردند.

این دو چهره که در گذشته از مقام های ارشد دولت افغانستان بودند، حالا دولت و مشخصا آقای کرزی را به بی کفایتی و معامله با گروه طالبان متهم می کنند.

امرالله صالح در این گردهمایی گفت حلقه خاصی در دولت افغانستان تلاش دارند با "برادر خطاب کردن طالبان، به این گروه هویت کاذب بدهند."

"برادران ناراضی" یکی از تعبیرهایی است که برخی از مقام های دولت افغانستان در مواردی آن را برای عده ای از طالبان به کار می برند. حامد کرزی و شمار دیگر از مقام های دولت او می گویند شماری زیادی از کسانی که در کنار طالبان می جنگند، "برادران ناراضی" هستند؛ یعنی آنها جنگجویان ایدئولوژیک نیستند بلکه بمباران مناطق مسکونی توسط نیروهای ناتو و ائتلاف و همچنین فساد در دولت افغانستان، سبب شده آنها سلاح به دست بگیرند.

"تو بی کفایت هستی که چهل مملکت (جامعه بین المللی) را همراه خود سرگردم ساخته ای، مردم افغانستان را گمراه ساختی، راه را نمی دانی، نمی توانی، راه از پیشت گم است (را را گم کرده ای)."

عبدالله عبدالله

امرالله صالح، که سال گذشته از مقام خود استعفا کرد بارها تاکید کرده است که دولت تلاش دارد برای طالبان"هویت کاذب بسازد."

او در سخنرانی اش شخص حامد کرزی را مخاطب قرار داد و گفت: "طالبان را برادر خطاب کردن، جفا به ملت افغانستان است، طالب برادر من نیست، برادر تو نیست آنها دشمن هستند، اگر با دشمن ما مذاکره می کنی مذاکره کن ولی به آنها هویت کاذب نده."

عبدالله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری نیز از سخنرانهای اصلی این گردهمایی بود. آقای عبدالله گفت دولت به خواسته های مردم توجه ندارد و مردم افغانستان کنار گذاشته شده اند.

او حامد کرزی را به دلیل نداشتن برنامه و سیاست روشن که به گفته او سبب هدر رفتن تلاشهای ملی و همکاران بین المللی شده متهم کرد.

آقای عبدالله با مخاطب قراردادن شخص حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت: "تو بی کفایت هستی که چهل مملکت (جامعه بین المللی) را همراه خود سرگردم ساخته ای، مردم افغانستان را گمراه ساختی، راه را نمی دانی، نمی توانی، راه از پیشت گم است (را را گم کرده ای)."

سخنرانهای این گردهمایی که حالا به این شدت از دولت افغانستان انتقاد می کنند زمانی خود از اعضای کلیدی دولت حامد کرزی بودند.

شماری براین باورند که انتقاد این چهره ها به دلیل دور ماندن آنها از قدرت است و درزمانی که خود در دولت بودند و دولت افغانستان با مشکلات مشابهی که حالا دچار آن است روبرو بود، آقای عبدالله و امرالله صالح انتقادی نداشتند.

صالح و عبدالله

صالح و عبدالله دولت و مشخصا آقای کرزی را به بی کفایتی و معامله با گروه طالبان متهم می کنند

امرالله صالح سال گذشته به دنبال آنکه اجلاس جرگه مشورتی صلح مورد حمله راکتی قرار گرفت، همزمان با حنیف اتمر وزیر داخله (کشور) از مقام خود استعفا کرد.

اگرچه راکت ها در فاصله دوری از محل اجلاس اصابت کرد و کسی در آن آسیب ندید.

آقای صالح بعدها در مصاحبه هایش با رسانه گفت که حمله به جرگه صلح یک بهانه بود و کناره گیری او از دولت دلیلش این بود که او دیگر حاضر نبود کارمند دولتی باشد که به گفته او می خواهد با طالبان معامله کند.

عبدالله عبدالله و امر الله صالح هردو از افراد نزدیک به فرمانده مسعودند که در سال ٢٠٠١ در یک حمله انتحاری در شمال افغانستان کشته شد.

علی رغم مخالف این دو چهره جهادی با سیاست های حامد کرزی، این نخستین باری است که این دو چهره در یک گردهمایی بزرگ سیاسی درکنار هم دیده می شوند.

پیش از این گمانه زنی هایی وجود داشت که احتمالا امرالله صالح و حنیف اتمر که همزمان با هم استعفا کرده اند، برنامه های سیاسی مشترکی را اعلام کنند.

اما به نظر می رسد تمایل امرالله صالح به اصول و ارزشهایی که او از آنها به نام "اصول و ارزشهای دوران مقاومت علیه طالبان" و حاضر به معامله برسر آنها نیست او را از دوست همراهی با حنیف اتمر که بیشتر به عنوان یک چهره لیبرال و غربی شناخته می شود، دور کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.