'فرصت مناسبی است که طالبان از القاعده جدا شوند'

کارل آیکنبری حق نشر عکس Getty
Image caption کارل آیکنبری می گوید طالبان فرصت مناسبی به دست آورده اند تا از القاعده جدا شوند

کارل آیکنبری سفیر آمریکا در افغانستان با اشاره به مرگ بن لادن گفت برای طالبان حالا فرصت مناسبی است تا راه خود را از گروه القاعده جدا کنند.

آقای آیکنبری که در یک کنفرانس خبری در کابل سخن می گفت تصریح کرد که در حال حاضر یگانه گزینه طالبان، دست کشیدن از خشونت ها و پیوستن آنان به روند آشتی ملی افغانستان است. او همچنین هشدار داد که در صورت ادامه جنگ "طالبان نمی توانند آنان (ائتلاف و ناتو) را شکست دهند."

او افزود:" فکر می کنم تاکنون برای طالبان چنین فرصت خوبی برای پیوستن به روند صلح مهیا نشده بود. اگر طالبان از این فرصت استفاده کنند، افغانستان می تواند به صلح و ثبات دست یابد."

دولت افغانستان و متحدان بین المللی آن سالها است که طالبان را به ترک جنگ دعوت کرده اند اما پاسخ طالبان تاکنون به درخواستها منفی بوده است. طالبان به خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان به عنوان پیش شرط هرنوع مذاکره با دولت افغانستان، تاکید دارند.

در آخرین مورد چهار روز پیش حامد کرزی پس از انتشار خبر کشته شدن اسامه بن لادن گفت، امیدوار است طالبان از مرگ او عبرت بگیرند و دست از ادامه جنگ بردارند.

به نظر می رسد مقام های آمریکایی امیدوارند که کشته شدن اسامه بن لادن سبب شود طالبان در موضع خود مبنی بر ادامه جنگ علیه دولت افغانستان و متحدان بین المللی اش تجدید نظر کنند.

خطر در بیرون از افغانستان است

سفیر آمریکا در کابل در این کنفرانس خبری برای اولین بار به صورت ضمنی از موضع دولت افغانستان مبنی بر اینکه خطر تروریسم در خارج از افغانستان است، صحه گذاشت او گفت حالا مسلم شده است که سران گروه های هراس افکن چون القاعده، طالبان و شبکه حقانی در افغانستان نیستند.

این مقام آمریکائی درباره اینکه دیگر سران القاعده و طالبان در کجا هستند، توضیحی نداد، اما مقام های افغان همواره پاکستان را مخفیگاه امنی برای رهبران گروه های هراس افکن قلمداد کرده اند.

آقای آیکنبری بر عزم کشورش برای دستگیری و یا کشتن سران القاعده و دیگر گروه های شورشی تاکید و گفت، واشگتن از هر اقدامی برای دستگیری و یا کشتن رهبران گروه های هراس افکن استفاده خواهد کرد.

سفیر آمریکا در کابل افزود:" گروه های مخالف حکومت افغانستان که در داخل این کشور به سر می برند، جنایت کاران و قاچاقچیان مواد مخدر هستند. ما اخیرا دریافتیم رهبر بلندپایه القاعده که کشته شد، در پاکستان بود. ما با حکومت افغانستان کار می کنیم و همکاری هایمان را ادامه می دهیم تا این رهبری را از بین ببریم."

کارل آیکنبری همچنین ابراز امیدواری کرد که با اطلاعاتی که از مخفیگاه بن لادن به دست آمریکا افتاده است، مبارزه در برابر تروریسم با موثریت بیشتری به پیش برده شود.

مطالب مرتبط