مقام افغان به اتهام قاچاق مواد مخدر به ۲۰ سال زندان محکوم شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نقشه ولایت نمروز

یک مقام محلی ولایت نیمروز، در جنوب غرب افغانستان به همراه دو پسرش و یک فرد دیگر به اتهام قاچاق مواد مخدر به ۲۰ سال زندان محکوم شده اند.

مرکز قضائی مبارزه با مواد مخدر افغانستان با صدور اعلامیه ای گفته است که این فرد، ولسوال (فرماندار) منطقه دلارام بوده است و یک پسر او فرمانده و پسر دوم او سرباز واحد ذخیره پلیس نیمروز بوده است.

این مرکز از فرد چهارم به عنوان "شریک جرمی" این مقام محلی نام برده و گفته است که هر چهار نفر آنها در دادگاه علنی محاکمه و هر کدام به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم شده اند.

بر اساس اعلامیه مرکز قضائی مواد مخدر، این مقام به همراه پسران خود در قاچاق مواد مخدر و فراهم کردن زمینه قاچاق این مواد در ولایت نیمروز دست داشته است.

این مرکز همچنین گفته است که آنها در قاچاق مواد مخدر از وسائط دولتی که در اختیار داشته اند، استفاده می کرده اند و هنگام دستگیری ۳۵ کیلو گرم تریاک و دو کیلو گرم مورفین در خانه خود داشته اند.

در اعلامیه مرکز قضائی مبارزه با مواد مخدر آمده که محکومان حق استیناف خواهی دارند و مرحله سوم روند قضائی در دادگاه عالی افغانستان هم به روی آنها باز است.

این در حالی است که بر اساس آمار این مرکز، در جریان سال ۱۳۸۹ خورشیدی ۶۲۱ تن دیگر به اتهام قاچاق مواد مخدر به تحمل تا ۲۰ سال زندان محکوم شده اند.

این نخستین بار است که یک مقام دولتی افغانستان در این سطح رسما متهم به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و محکوم به زندان طولانی مدت می شود.

هر چند در گذشته بارها گفته شده بود که برخی از مقامهای دولتی در قاچاق مواد مخدر دست دارند، اما در عمل هیچ مقامی متهم نشده است.

مطالب مرتبط