روزنامه های کابل: شنبه ۱۷ ثور

نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم و پیدا شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در نزدیک پایتخت این کشور، از مهم ترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

ماندگار در سرمقاله خود تاکید کرده که پس از کشته اسامه بن لادن در یک منطقه نظامی نزدیک به اسلام آباد، پایتخت پاکستان، باید حساب با این کشور "یک طرفه" شود. نویسنده تاکید کرده که آمریکا و جامعه بین المللی باید پاکستان را به عنوان کشوری "حامی تروریسم" بشناسند.

به باور روزنامه، دولت پاکستان با "حمایت بی دریغ از اسامه بن لادن" از او "تابوی وحشتناکی" ساخته بود و حالا باید به همین دلیل "حساب پس بدهد". نویسنده تاکید کرده که جامعه جهانی باید بر اساس معیارهای حقوقی بر دولت پاکستان فشار وارد کند تا سازمان اطلاعات خود را منحل یا تغییراتی در آن وارد کند.

ماندگار مدعی است که پنهان کردن بن لادن نه تنها کار سازمان اطلاعات پاکستان است، بلکه بخشی از سیاست های دولت این کشور شمرده می شود. به نظر نویسنده بدون همکاری سازمان اطلاعاتی امکان پذیر نیست که بن لادن بیش از شش سال در "قصری" در نزدیک اسلام آباد پنهان بماند.

سرمقاله نویس ماندگار تاکید کرده که جامعه جهانی باید سازمان اطلاعات پاکستان را در "فهرست سیاه بین المللی" درج کند و روابط دیپلماتیک این کشور را هم در سطح بین المللی محدود سازد تا این کشور در چنین انزوایی موضع خود را روشن سازد.

روزنامه دنیا نوشته که بن لادن "در چند قدمی" اسلام آباد پیدا شد و حالا دولت این کشور برای فرار از مهلکه ناشی از پناه دادن به رهبر گروه القاعده، ضمن پرده انداختن بر "رسوایی" خود، تلاش دارد تا دیگر رهبران این گروه و گروه طالبان را در مناطق نزدیک به مرز افغانستان دستگیر کند.

به تعبیر روزنامه، مقامهای دولت پاکستان "اشتباه" می کنند، رهبران این گروهها در مناطق نزدیک به مرز افغانستان نیستند، بلکه رهبران تروریسم را باید در "اسلام آباد، راولپندی، لاهور و کراچی" جستجو کرد – جایی که به باور دنیا، در آن جاها "مقر محفوظ و پناهگاه امنی در طول ده سال گذشته برای آنها ساخته اند".

دنیا افزوده که پیش این تصور بر این بود که رهبران گروههای القاعده و طالبان در مناطق قبائلی ایالت سرحد پاکستان هستند، اما به نظر می رسد که این مناطق تنها محل "تمرین نظامی" این گروهها بوده است و این مناطق محل امنی برای نگهداری از رهبران این گروهها نیست.

به تعبیر سرمقاله نویس دنیا، محلات امن و مطمئنی که "آی اس آی" برای رهبران این دو گروه ساخته در مناطقی هستند که اصلا کسی گمانش را هم نکند و به جز کوماندوهای آمریکایی کسی دیگر به آنجا راه ندارد.

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده که حال اگر مقامهای پاکستانی در جستجوی رهبران این دو گروه هستند، باید آنها را در داخل آی اس آی جستجو کنند. نویسنده مدعی است که مقامهای این سازمان حامیان تروریسم هستند و مرکز نظامی سازمان اطلاعات پاکستان مخفیگاه رهبران گروه های تروریستی هستند.

چراغ نوشته که کشته شدن بن لادن در نزدیک پایتخت پاکستان فرصت خوبی به دست دولت افغانستان می دهد تا به همکاری متحدان بین المللی خود از دولت پاکستان تضمین های لازم بگیرد تا در امور داخلی افغانستان مداخله نکند.

روزنامه تاکید کرده که در حال حاضر پاکستان به دلیل پیدا شدن بن لادن در این کشور تحت فشار شدید آمریکا و افکار عمومی کشورهای حامی مالی پاکستان قرار دارد و شورای امنیت ملی افغانستان نباید این "فرصت" را مانند دهها فرصت دیگر از دست بدهد.

چراغ هشدار داده اگر دولتمردان افغانستان این فرصت را از دست بدهند، پاکستان خشم جامعه جهانی را از سر خود دور خواهد کرد و آنگاه مقامهای دولت افغانستان را مجبور خواهد کرد که برای "گدایی صلح" به پای دولت پاکستان بیفتند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که پنهان ماندن بن لادن از چشمان تیزبین سازمان های اطلاعاتی جهان و کشته شدن او در شهر ابیت آباد پاکستان، به بسیاری از بحث ها پایان داد، ولی بحث های تازه ای را در مورد مبارزه با تروریسم به وجود آورده است.

به نظر نویسنده یکی از این بحث ها نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم است که هرچند پیش از این هم برجسته به نظر می رسید، اما حالا توجه ها بیشتر به این موضوع جلب شده است. روزنامه افزوده که حالا پاکستان در برابر کار انجام شده قرار گرفته است.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان افزوده که حالا مشخص نیست که افغانستان و پاکستان به عنوان منطقه "خط مقدم جبهه جنگ علیه تروریسم" پس از کشته شدن بن لادن با چه تحولاتی مواجه خواهند شد و آیا پیروان او توانایی آن را دارند که به موج تازه ای از ناامنی ها در منطقه دامن بزنند یا نه.

نویسنده ضمن یادآوری این موضوع که جنگ با تروریسم در یک دهه گذشته با اشتباهها و کاستی هایی به همراه بوده که تا این حد به درازا کشیده، تاکید کرده است که مرگ بن لادن باید آغاز تازه ای باشد در جنگ با تروریسم.

به باور این روزنامه، تا زمانی که گروههایی مانند طالبان در افغانستان، پاکستان و دیگر مناطق جهان وجود داشته باشد، ریشه های گروه القاعده زنده خواهند بود و حالا باید بر اساس تجربه اندوخته شده در ده سال گذشته، از تکرار اشتباهها در جنگ با تروریسم جلوگیری کرد.

آرمان ملی اظهارات امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی و عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف تغییر و امید را در صدر مطالب خبری خود قرار داده و از قول آقای عبدالله نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان "گمراه" شده است.

این دو مقام پیشین دولت افغانستان روز جمعه، ۱۶ ثور/ادیبهشت در همایش طرفداران خود از گفتگو با طالبان به شدت انتقاد کردند و گفتند که آقای کرزی و گروه خاصی در دولت او قصد "معامله" با گروه طالبان دارد.

به نوشته آرمان ملی، آقای صالح در این همایش گفته است که "برادر" خواندن طالبان "خطا" است و آنها کسانی هستند که به گفته او افغانستان را "به خاک و خون کشاندند". این مقام پیشین دولت آقای کرزی گفته است که نمی گذارد با طالبان "معامله" صورت گیرد.

این روزنامه همچنین از قول آقای عبدالله نوشته که آقای کرزی مردم افغانستان را "گمراه" و با سرنوشت آنها "بازی" کرده است. به گفته او، صلح آرزوی اکثریت مردم افغانستان است، اما مصالحه ای که در آن آرزوهای مردم نادیده گرفته شود، ناکام خواهد شد.

اما هشت صبح در سرمقاله خود این که هشدارهای آقایان عبدالله و صالح از سوی دولت افغانستان جدی گرفته شود را مورد شک و تردید قرار داده و نوشته است که دولت حامد کرزی در وضعیتی که اپوزیسیون تاثیرگذار و پارلمان قوی در کشور وجود ندارد، به حکومت خود ادامه می دهد.

به نظر روزنامه، دولت افغانستان با فراهم کردن زمینه ایجاد احزاب کوچک و فاقد پایگاه اجتماعی، که تعداد آنها از صد هم گذاشته، از پدید آمدن احزاب بزرگ و ملی در کشور جلوگیری کرده و از به میان آمدن اپوزیسیون نیرومند در میان مخالفان هم به اشکال گوناگون جلوگیری کرده است.

به باور هشت صبح، در حال حاضر در افغانستان پارلمان، احزاب سیاسی و اپوزیسیون دولت توانایی نظارت بر کارکردهای دولت را ندارند و در چنین وضعیتی به تعبیر نویسنده، "نقض قانون" در جامعه نهادینه خواهد شد و "لجام گسیختگی دولت" هم بیشتر خواهد شد.

مطالب مرتبط