مهاجمان مسلح به چند ساختمان دولتی در قندهار حمله کرده اند

خودرو ناتو در قندهار (عکس از AP) حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای ناتو هم برای مقابله با مهاجمان وارد عمل شده اند.

در اثر حمله مهاجمان مسلح به چندین ساختمان مهم دولتی در شهر قندهار، در جنوب افغانستان دست کم ۲۳ نفر زخمی شده اند.

مامون درانی خبرنگار در شهر قندهار گفته است که مهاجمان مسلح به دفتر توریالی ویسا، والی قندهار، اداره امنیت ملی و یک مرکز پلیس حمله کرده اند.

آقای ویسا در گفتگو با رسانه ها گفته که به او آسیبی نرسیده او و با دوستان نزدیک خود در دفترش حضور دارد.

او گفت که اوضاع تحت کنترل است و نیروهای امنیتی تلاش دارند که مهاجمان را از بین ببرند.

شماری از مهاجمان یک ساختمان چهارطبقه در نزدیک دفتر والی قندهار را اشغال کرده و از این ساختمان دفتر والی قندهار را هدف تیراندازی قرار داده اند.

مامون درانی گفته است که هلیکوپترهای نیروهای پیمان ناتو هم به کمک نیروهای امنیتی داخلی وارد عمل شده و ساختمانی را که مهاجمان در آن مستقر شده اند، هدف شلیک مسلسل قرار داده اند.

به گفته او، تیراندازی به سوی ساختمانهای دولتی در قندهار از حدود ساعت یک بعد از ظهر آغاز شد و تا ساعت انتشار این گزارش (پنج و ده دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی) ادامه دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption پیش از مقامهای قندهار از آمادگی نیروهای امنیتی در برابر ناامنی ها خبر داده بودند.

هنوز مشخص نیست که کسی در جریان این درگیری کشته شده است یا نه، اما آقای درانی به نقل از منابع بیمارستانی در شهر قندهار گفت که تا اکنون دست کم ۵ مامور امنیتی و ۱۸ غیرنظامی در این بیمارستان تحت درمان قرار گرفته اند.

تعداد افراد مهاجم هنوز مشخص نیست، اما قاری یوسف، سخنگوی گروه طالبان گفته است "صدها" مهاجم انتحاری وارد شهر قندهار شده اند.

منابع دولتی در قندهار گفته اند که در جریان چند ساعت گذشته دست کم ۱۰ انفجار انتحاری صورت گرفته است.

به گفته این منابع، دو تن از بمبگذاران انتحاری به وسیله نیروهای امنیتی کشته شده اند و هنگام اصابت گلوله به بدن این دو مهاجم انتحاری، مواد انفجاری که آنها به همراه داشتند هم منفجر شده است.

این منابع همچنین گفته اند که یک موتر (خودرو) بمبگذاری شده نیز در نزدیک ساختمان شهرداری قندهار منفجر شده است. آقای درانی گفت که احتمالا در این حمله از راکت آر پی جی هم استفاده شده است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته و سخنگوی این گروه به رسانه ها گفته است که مهاجمان در جریان این حمله تلفاتی را به نیروهای منیتی وارد کرده اند.

خبر این حادثه در حالی منتشر می شود که اخیرا مقامهای ولایت قندهار به دنبال فرار نزدیک به پانصد زندانی از زندان مرکزی شهر قندهار نیروهای امنیتی را به حال آماده باش درآوردند.

این زندانیان که عمدتا از افراد مربوط به گروه طالبان بودند، دو هفته پیش موفق شدند از طریق تونلی که از بیرون به داخل زندان حفر شده بود، از زندان فرار کنند.

Image caption دو هفته پیش از این سوراخ در زندان قندهار، حدود پانصد زندانی فرار کردند.

در پی فرار دسته جمعی زندانیان در قندهار، وزارت داخله افغانستان از تغییرات گسترده ای در سطح افسران ارشد پلیس ولایت قندهار خبر داد. مقامات امنیتی گفته اند که نزدیک به بیست مسئول امنیتی در این ولایت، برکنار و یا تعویض شده اند.

مسئولان سیزده حوزه امنیتی شهر قندهار و فرماندهان پلیس ولسوالی های دند، میوند، ارغستان و میانشین ولایت قندهار شامل این مقامات هستند.

در همین حال از شرق افغانستان گزارش شده است که طالبان تنها راه منتهی به شهر پارون، مرکز ولایت نورستان را بسته اند. گزارش شده است که طالبان اجازه نمی دهند که مواد غذایی و دیگر اقلام مورد نیاز به این شهر منتقل شود.

در گذشته برخی مقامهای دولتی در کابل و شرق افغانستان هشدار داده بودند که پیشروی طالبان در برخی مناطق در شرق افغانستان شهرهای پارون و اسعدآباد، مرکز ولایت کنر را مورد تهدید قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط