تجاوز جنسی به یک کودک دوازده ساله در افغانستان

زنان افغان در تخار (عکس از آرشیو) حق نشر عکس Getty
Image caption زنان افغان در تخار (عکس از آرشیو)

مردان مسلح در روستایی در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان به یک دختر دوازده ساله تجاوز کرده اند.

اعضای خانواده این کودک می گویند شش تن از این افراد، لباس پلیس به تن داشته اند.

اداره محلی امور زنان در ولایت تخار این حادثه را تائید کرده و مقامات پلیس این ولایت گفته اند که در جستجوی عاملان این حادثه هستند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نسبت به آنچه که افزایش موارد تجاوز جنسی می خواند، ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون به بی بی سی گفت که سال گذشته سی و نه مورد تجاوز جنسی بر زنان و دختران در سراسر افغانستان نزد آنها ثبت شده است، در حالی که آمار واقعی این گونه حوادث می تواند به مراتب بیشتر باشد چون به گفته مقامات این کمیسیون، در بسیاری از موارد به دلیل ترس از پیامدهای اجتماعی آن، خانواده ها حاضر به "افشای" اینگونه موارد نمی شوند.

'همه می خندند'

روستای که شریفه (نام مستعار) در آن مورد تجاوز جنسی قرار گرفته، "آلوچه" نام دارد.

این روستا در منطقه ای موسوم به قولبرس در فاصله ده کیلومتری مرکز ولایت تخار و در مسیر بزرگراه تخار - قندوز قرار گرفته است.

کاکای (عموی) شریفه می گوید که شامگاه گروهی از افراد مسلح به خانه آنها حمله کرده و آنان را مورد لت و کوب قرار دادند.

او می گوید: "دستهای مرا بستند و مرا لت و کوب کردند. بعد از دست او (شریفه) را گرفته و گفتند که قوماندان (فرمانده) با تو کار دارد... همان شب این طفلک (کودک) را بیمارستان بردیم."

این حادثه روی زندگی شریفه که هنوز کودکی بیش نیست، به شدت تاثیر گذاشته است. او می گوید قادر نیست از خانه بیرون شود.

شریفه در حالی که می گریست گفت: "نزد پدر و مادر روی ندارم. اجازه ندارم از خانه بیرون شوم. همه بر من می خندند. نمی توانم از خانه بیرون شوم."

او افزود: "آنها (افراد متجاوز) را بگیرید، اعدام کنید."

مسئولان امنیتی در تخار می گویند که بدنبال ردیابی عاملان این حادثه هستند اما هنوز به گفته آنها کسی بازداشت نشده است.

ولی کاکای شریفه نیروهای امنیتی محل را مقصر می داند که نتوانستند به موقع عمل کنند. او می گوید، باوجودی که نیروهای امنیتی را از این حادثه آگاه کرده بودند، اما این نیروها زمانی به خانه آنها رسیدند که افراد مسلح از آنجا رفته بودند.

پدر شریفه که در زمان حادثه در ایران بود و پس از شنیدن این خبر خود را به خانه رساند، به بی بی سی گفت که آنها خواستار بازداشت و محاکمه این افراد هستند.

این تنها پدر شریفه نیست که چنین درخواستی را مطرح می کند، بلکه خانواده های قربانیان تجاوز جنسی در سراسر افغانستان خواهان تامین عدالت هستند، اما این خواستها، در بسیاری موارد با ضعف پلیس و نهادهای عدلی و قضایی افغانستان در پیگرد و مجازات عاملان تجاوز جنسی روبرو شده است.

مطالب مرتبط