خشونتهای قندهار وارد دومین روز شد

نیروهای امنیتی در قندهار - هفتم مه حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای ناتو هم برای مقابله با مهاجمان وارد عمل شده اند

گزارشها از قندهار در جنوب افغانستان حاکی است که درگیری مسلحانه میان شورشیان مهاجم و نیروهای امنیتی در نزدیکی اداره امنیت، وارد دومین روز شده است.

این درگیری روز گذشته (شنبه، 17 ثور / اردیبهشت) زمانی آغاز شد که گروهی از افراد مسلح یک ساختمان چهارطبقه در نزدیک دفتر والی قندهار را اشغال کرده و از آنجا دفتر والی را هدف قرار دادند.

آخرین آمار از تلفات ناشی از این درگیری ها، حاکی از کشته شدن دست کم بیست و پنج نفر و زخمی شدن نزدیک به پنجاه نفر دیگر است.

سخنگوی والی قندهار می گوید که دو مامور پلیس و دو غیرنظامی در میان کشته شدگان هستند و متباقی بیست و یک نفر دیگر، شورشیان مسلح بوده اند. به گفته مقامات محلی، از جمع این شورشیان، هفت نفر آنها مهاجمان انتحاری بوده اند.

مقامات گفته اند که نزدیک به نیمی از زخمی های این درگیری، غیرنظامیان هستند.

روز گذشته، درگیری در قندهار، علاوه بر نزدیکی دفتر توریالی ویسا، والی قندهار، در اطراف اداره امنیت ملی و یک مرکز پلیس این شهر نیز صورت گرفته بود.

آقای ویسا، روز گذشته به رسانه ها گفت که در این حملات به او آسیبی نرسیده است.

والی قندهار همچنین از "تحت کنترل" بودن اوضاع در قندهار خبر داد. گزارشها حاکیست که شب گذشته این درگیری به پایان رسیده بود اما صبح امروز (یکشنبه) تیراندازی در شهر قندهار دوباره به گوش رسیده است.

درگیری ها بعد از ظهر روز گذشته آغاز و تا نزدیکی شب ادامه داشته است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و ادعا کرده است که "صدها" مهاجم انتحاری مربوط به این گروه وارد قندهار شده اند.

خبرنگار بی بی سی در قندهار می گوید که شب گذشته، صدای حداقل سه انفجار از ساختمانی که شورشیان در آن پناه برده اند، شنیده شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پیش از مقامهای قندهار از آمادگی نیروهای امنیتی در برابر ناامنی ها خبر داده بودند.

در درگیری های روز گذشته، شورشیان از راکت های نوع آر پی جی استفاده کردند.

خبر این حادثه در حالی منتشر می شود که اخیرا مقامهای ولایت قندهار به دنبال فرار نزدیک به پانصد زندانی از زندان مرکزی شهر قندهار نیروهای امنیتی را به حال آماده باش درآوردند.

این زندانیان که عمدتا از افراد مربوط به گروه طالبان بودند، دو هفته پیش موفق شدند از طریق تونلی که از بیرون به داخل زندان حفر شده بود، از زندان فرار کنند.

در پی فرار دسته جمعی زندانیان در قندهار، وزارت داخله افغانستان از تغییرات گسترده ای در سطح افسران ارشد پلیس ولایت قندهار خبر داد. مقامات امنیتی گفته اند که نزدیک به بیست مسئول امنیتی در این ولایت، برکنار و یا تعویض شده اند.

مسئولان سیزده حوزه امنیتی شهر قندهار و فرماندهان پلیس ولسوالی های دند، میوند، ارغستان و میانشین ولایت قندهار شامل این مقامات هستند.

مطالب مرتبط