روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۸ ثور

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روزنامه افغانستان

حمله مهاجمان مسلح وابسته به گروه طالبان به چند ساختمان دولتی و از جمله دفتر والی قندهار، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای یافته است.

این مهاجمان ساعتی پس از ظهر روز شنبه (۱۷ ثور/اردیبهشت) حملات خود را با شلیک گلوله با سلاح های سبک و آر پی جی به سوی دفتر والی و چند نهاد امنیتی آغاز کردند و تیراندازی تا شب به وقت محلی ادامه یافت.

بر اساس آخرین گزارش‌ها از قندهار، درگیری میان مهاجمان و نیروهای امنیتی، که هلی‌کوپترهای ناتو هم از آنها حمایت می‌کنند، امروز، یکشنبه، هم ادامه دارد و تا حال دو نفر کشته و ۲۹ تن دیگر زخمی شده اند که بیشتر آنها غیرنظامی هستند.

روزنامه افغان جرگه نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، که در حال حاضر در سفری در ترکیه به سر می برد، حمله به ساختمانهای دولتی در قندهار را به شدت محکوم و از نیروهای امنیتی به دلیل از پا درآوردن تروریست ها تمجید کرده است.

دفتر آقای کرزی در اعلامیه‌ای نوشته است که تروریست‌های مربوط به گروه القاعده با تحمل شکست عظیمی در پی کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر این گروه، قصد دارند که انتقام مرگ او را از مردم بی‌گناه افغانستان بگیرند.

به نوشته افغان جرگه، طالبان در این تهاجم به ساختمان دفتر توریالی ویسا، والی، مرکز فرماندهی پلیس نظم عامه، فرماندهی پلیس ترافیک، شهرداری و یک مدرسه دخترانه در قندهار حمله کرده‌اند.

این روزنامه نوشته که آقای کرزی به ارتش و پلیس دستور داده است که جلو حملات "انتقام‌جویانه گروه القاعده و عمال آن" را بگیرند و از جان و مال مردم غیرنظامی محافظت کنند.

هشت صبح این حمله را "جنگ تمام عیار" خوانده و نوشته که "طالبان و پاکستان" این حمله را برای گرفتن انتقام مرگ بن لادن انجام داده اند و این حادثه "پیوند ناگسستنی" گروه طالبان با گروه القاعده را نشان داد. نویسنده افزوده که این حادثه ثابت کرد که خوشبینی‌ها از جدایی طالبان و القاعده "توهمی" بیش نبوده است.

به نظر این روزنامه، "طالبان و پاکستان" این حمله را برای گرفتن انتقام مرگ بن‌لادن انجام داده‌اند و احتمالا آنها به اقدامات دیگری هم دست خواهند زد و افغانستان "یگانه نقطه آسیب‌پذیر برای هر نوع انتقام‌گیری از غربی‌ها و حتی حکومت افغانستان است".

این روزنامه افزوده که به رغم آماده‌باش نیروهای امنیتی در قندهار، طالبان چند نقطه مهم را هدف "تهاجم گسترده‌ای" قرار دادند. به نظر هشت صبح، انتظار این بود که پس از فرار صدها زندانی از زندان قندهار، تدابیر امنیتی به پیمانه وسیعی روی دست گرفته می‌شد تا بار دیگر شاهد رویداد "شرم‌آوری" نمی‌بودیم.

به باور هشت صبح، طالبان با چنین حملات توانایی نیروهای امنیتی افغانستان را برای به دوش گرفتن مسئولیت تامین زیر سوال برده‌اند. نویسنده تاکید کرده که بهتر است دولت برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی را بازنگری کند.

ماندگار در سرمقاله خود با عنوان "رویداد قندهار، توطئه سر توطئه"، نوشته که هنوز "رسوایی" فرار زندانیان طالبان از زندان قندهار فروکش نکرده است که دفتر والی و اداره امنیت ملی ولایت قندهار هدف حمله طالبان قرار گرفته‌اند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه قندهار را محل "حکومت جداگانه وابسته به برادران رئیس جمهوری" دانسته و نوشته است که تحولات این ولایت بر اوضاع کل کشور تاثیر تعیین کننده دارد. به نظر نویسنده، این که دولت در پی فرار زندانیان طالبان از زندان قندهار، شماری از مقامهای امنیتی و مسئولان زندان را برکنار کرد، کافی نبود.

ماندگار تاکید کرده که باید مقام‌های ارشد ولایت قندهار برکنار و حتی محاکمه شوند. به تعبیر نویسنده، اگر اوضاع قندهار همچنان بی‌ثبات و شکننده باقی بماند، به زندانی کردن ماموران زندان و چند مقام امنیتی نمی‌توان بسنده کرد.

آرمان ملی در عنوان سرمقاله خود نوشته که حادثه روز شنبه قندهار "خوشبینی‌های حکومت کرزی را زیر سوال برد" و حالا که طالبان با این حمله تحرک و پویایی ماشین جنگی خود را ثابت کرده‌اند، باید بار دیگر به مقام‌های کابل هشدار داد که به مساله توجه بیشتری داشته باشند.

به نظر نویسنده، دولت افغانستان همواره دم از تدابیر لازم تا پایان ماه سرطان (تیر) برای به دوش گرفتن مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی می‌زند، اما حادثه قندهار این نظر را به میان می‌آورد که تا این حد خوشبینی دور از واقعیت است.

آرمان ملی افزوده است که طالبان از چند روز گذشته هشدار داده‌اند که به شهرها، شخصیت‌ها و مراکز دولتی حمله می‌کنند، اما مقام‌های ولایت قندهار این تهدیدها را جدی نگرفتند و نسبت به آنها "سهل انگاری" کردند.

به باور نویسنده، این حادثه از یک سو "شکنندگی" اوضاع در قندهار را نشان می‌دهد و از سوی دیگر بیانگر "عدم هماهنگی" میان مسئولان نهادهای محلی در این ولایت است. روزنامه افزوده که این حادثه نشان داد که شورشیان هنوز فعال هستند و حتی با حضور نیروهای خارجی می‌توانند دولت را به چالش بکشند.

حفیظ‌الله زکی، سردبیر روزنامه افغانستان در سرمقاله این روزنامه حمله مهاجمان مسلح به دفتر والی و چند ساختمان مهم دولتی دیگر را نشانه‌ای از "فرسایش ساختارهای امنیتی" در افغانستان و بیانگر "وضعیت نابسامان و غیرقابل اطمینان" شهر قندهار دانسته است.

نویسنده با ذکر این موضوع که نیروهای امنیتی در قندهار اخیرا به حالت آماده‌باش درآمده، افزوده که این حمله هر تحلیل‌گری را به این نتیجه می‌رساند که "گروه‌های تروریستی طوری در ساختار سیاسی و امنیتی ولایت قندهار نفوذ کرده‌اند" که هیچ تدابیری نمی‌تواند جلو اقدامات تروریستی آنها را بگیرد.

آن گونه که در سرمقاله این روزنامه آمده، شماری از مقام‌های دولتی با طالبان "همکاری نزدیک" دارند و آنها "اطلاعات محرمانه نظامی" را در اختیار طالبان قرار می‌دهند و این گروه با شناسایی "خلاهای امنیتی" حملات خود را به آسانی بیشتر انجام می‌دهند.

روزنامه افغانستان در ادامه تاکید کرده که پس از کشته شدن بن لادن، رهبر گروه القاعده و تهدیدهای طالبان به حمله، وقوع چنین حوادثی قابل پیشبینی بود و نیروهای امنیتی باید تدابیر ویژه‌ای را برای کشف و خنثی‌سازی برنامه‌های شورشیان برای حمله روی دست می‌گرفتند.

سردبیر این روزنامه در عین حال برنامه مصالحه دولت افغانستان با گروه طالبان را زیر سوال برده و نوشته که "مقام‌های بلندپایه دولتی از سه سال به این طرف به بهانه آشتی با طالبان و تشویق آنها به پیوستن به دولت، به هر فردی اجازه داده که با تماس و ارتباط با طالبان به این روند کمک کنند."

مطالب مرتبط