حمله مرگبار به پلیس افغانستان در غزنی

پلیس افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption پلیس افغانستان در برابر حملات طالبان آسیب پذیر بوده است

مقام های امنیتی افغانستان می گویند حداقل شش مامور پلیس بر اثر حمله افراد مسلح در ولایت غزنی کشته شده اند.

این حمله در ولسوالی ده‌یک که با مرکز غزنی حدود هشت کیلومتر فاصله دارد، رخ داده است.

مقام های امنیتی به بی بی سی گفتند که موتر (خودرو) حامل این ماموران پلیس نخست با یک بمب جاسازی شده برخورد کرد و بعد هدف رگبار افراد مسلح قرار گرفت.

در این حمله، حداقل چهار پلیس دیگر نیز زخمی شده اند.

یکی از مقام های امنیتی غزنی به بی بی سی گفت: "گروه ماموران پلیس ما به طرف مرکز غزنی روان بودند که مورد حمله قرار گرفتند."

او افزود: "این (حمله) از این جهت تکان دهنده بود که در فاصله کمی از پایگاه های نیروهای امنیتی صورت گرفت. آنها به نیروهای ما حمله کردند. اول انفجاری رخ داد و بعد تیراندازی شد."

ولایت غزنی اگرچه هر از گاهی شاهد نا آرامی هایی بوده است. اما ولسوالی ده‌یک از مناطق نسبتا آرام این ولایت به شمار می رفت.

حمله انتحاری در ولایت لغمان

در همین حال گزارشها از ولایت لغمان در شرق افغانستان حاکی است که یک حمله انتحاری در ولسوالی قرغه ای ولایت، سه کشته و هفت مجروح به جا گذاشت.

مقام های محلی در لغمان می گویند، کشته شدگان این حادثه همه غیر نظامیان هستند و پنج تن از مجروحان نیز غیر نظامی اند.

به گفته مقام های محلی در لغمان، دو پلیس در این حمله مجروح شده اند.

گروه طالبان هفته گذشته اعلام کردند که عملیات بهاری خود را در افغانستان آغاز می کنند و هشدار دادند که نیروهای امنیتی افغان و خارجی و نیز کارمندان دولتی از اهداف آنها هستند.

حمله غزنی همزمان با پایان درگیری های دو روزه در شهر قندهار در جنوب افغانستان صورت می گیرد که در آن دهها شورشی مسلح ساختمان های دولتی را در قندهار هدف قرار دادند.

حالا مقام های امنیتی می گویند شهر قندهار در کنترل پلیس است و خطر شورشیان دفع شده است.

مقام های افغان می گویند، در درگیری میان نیروهای امنیتی و شورشیان مسلح که در دو روز پی در پی رخ داد، نیروهای ناتو دخالت چندانی نداشتند و نیروهای امنیتی افغان به تنهایی با شورشیان مقابله کردند.

مطالب مرتبط