هشدار سناتور آمریکایی در مورد خروج عجولانه از افغانستان

سربازان ناتو در افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پس از مرگ بن لادن بحث درباره لزوم خروج نیروهای ناتو از افغانستان بالا گرفته است

دو سناتور صاحب نفوذ آمریکایی در مورد خروج "خیلی سریع" و همچنین کاهش "دلبخواهی" شمار نیروها از افغانستان به رئیس جمهور آمریکا اخطار داده اند.

این اظهارات درحالی مطرح می شود که با کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان، بحث های تازه ای در باره لزوم ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان درگرفته است. مخالفان حضور نظامی می گویند که رفتن به افغانستان برای از بین بردن یا دستگیری رهبر القاعده بوده است که حالا محقق شده است.

اما سناتور دموکرات جان کری که رئیس کمیته روابط خارجی سناست در بیانیه ای گفت: "خروج خیلی سریع از افغانستان اشتباه خواهد بود و من، این گزینه را کنار می گذارم."

به گزارش خبرگزاری فرانسه سناتور ریچار لوگار که بلندپایه ترین نماینده جمهوری خواه در کمیته روابط خارجی سناست نیز گفت که رئیس جمهور نباید "شماری دلبخواهی از نیروها" را از افغانستان خارج کند.

او گفت: "در عوض آقای اوباما باید طرحی تازه شامل تعریفی از اینکه موفقیت در افغانستان چیست براساس منافع حیاتی آمریکا و تحلیلی هوشیارانه از آنچه قابل تحقق است ارائه کند."

آقای لوگار در بیانیه ای نوشت: "من همچنان تاکید می کنم که چنین طرحی باید مشخصا روشن کند که باید به چه متر و معیارهایی دست یافت تا این کشور امن تلقی شود. این طرح همچنین باید فعالیت هایی که نقشی مرکزی برای رسیدن به اهداف اصلی ما ندارند را مشخص و حذف کند."

لوگار پرسید که "آیا هزینه های بسیار زیاد در افغانستان راه درستی برای صرف دارایی های نظامی و مالی" آمریکا هست یا خیر.

او گفت: "این مساله پیش از کشته شدن اسامه بن لادن صدق می کرد. مرگ او باعث تامل در مورد سیاست ما در افغانستان شده است."

"اما ارزیابی مجدد سیاست ما در افغانستان، بر این اساس که آیا منافع کلی ژئواستراتژیک ما با هزینه ماهانه 10 میلیارد دلار در آن کشور تامین می شود یا نه، پیش از کشته شدن بن لادن توسط نیروهای ما لازم بود."

مطالب مرتبط