روزنامه های کابل: چهارشنبه، ٢١ ثور

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اخیرا شک و تردید در مورد کارایی شورای عالی صلح جدی تر شده است

مذاکره با شورشیان و مسائل امنیتی در افغانستان از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح نوشته که شورای عالی صلح افغانستان پس از تشکیل خود در چند ماه گذشته، دستاورد مشخص و مثبتی نداشته و حتی پیام واضحی هم از طالبان در زمینه مصالحه و دست برداشتن از جنگ دریافت نکرده است. به نظر روزنامه حالا اعضای این شورا هم دچار اختلاف نظر شده اند.

نویسنده انتقاد شدید محمد محقق، عضو این شورا و نماینده مجلس از کاکردهای شورای عالی صلح و تلاش آن برای آزادی زندانیان طالبان از بند را نمونه ای از این اختلاف نظر دانسته و نوشته که این شورا از حمایت نهادهای سیاسی و ملی هم برخوردار نیست.

به نوشته هشت صبح، پارلمان از "گفتگوهای غیرشفاف" با شورشیان به شدت اظهار نگرانی کرده است و رهبران مخالفان سیاسی دولت حامد کرزی هم از آن به شدت انتقاد کرده اند. نویسنده افزوده که به این ترتیب شورای صلح هنوز نتوانسته که در مورد مصالحه به "اجماع سیاسی" در داخل کشور دست یابد.

به باور نویسنده، شورای صلح تلاش دارد که مذاکره با طالبان را به عنوان یک مساله داخلی افغانستان مطرح کند، اما طرح مصالحه با آنها بدون حمایت سیاسی داخلی و بین المللی دستاوردی نخواهد داشت و گذشته از آن پاکستان به عنوان کشور "حامی معنوی طالبان" در پی داشتن نقش محوری در این زمینه است.

هشت صبح تاکید کرده که شورای عالی صلح باید برنامه های خود را بازنگری کند و وارد کردن فشار بر پاکستان را به عنوان گزینه ای مهم در راستای رسیدن به صلح واقعی در اولویت کاری خود قرار دهد و از جو منفی خلق شده علیه پاکستان در شرائط کنونی باید استفاده کند.

روزنامه افغانستان مدعی شده که سیاست‌های دولت افغانستان در قبال مسائل مهمی مانند امنیت "تنها بر اساس حدس و گمان و فرضیه استوار است" و کمتر بر اساس واقعیت.

روزنامه افزوده کسانی که در افغانستان سالها علیه امنیت ملی جنگیده و سپس دستگیر شده، با دریافت امان نامه و امتیازات مادی آزاد می شوند.

این روزنامه همچنین نوشته که در همه کشورهای جهان اقدام مسلحانه علیه دولت و تهدید امنیت ملی، از بزرگترین جرم ها شمرده می شود، اما در افغانستان این جرم حتی با امتیازاتی نیز به همراه است.

نویسنده افزوده طالبانی که با صرف هزینه های سنگین و حتی کشته و زخمی شدن سربازان ارتش دستگیر می شوند، دولت آنها را با دادن پول، امکانات و شغل آزاد می کند.

به باور سرمقاله نویس افغانستان، واقعیت ها نشان داده که دادن امتیاز به گروه طالبان و آزادی زندانیان آنها، نه تنها به سود دولت افغانستان نیست، بلکه این گروه را تقویت هم می کند و حتی دیگر ترس مجازات از دست بردن به سلاح علیه دولت هم از بین خواهد رفت.

این روزنامه همچنین مصالحه با شورشیان را طرحی مبتنی بر "فرضیه و توهم" دانسته که "امنیت ملی را به مخاطره انداخته" است. به نظر نویسنده، طرح مصالحه با شورشیان از سوی دولت افغانستان با "بی برنامه گی کامل" به اجرا گذاشته می شود و تا حال هیچ دستاوردی نداشته است.

روزنامه اراده، استفاده از کودکان در بمبگذاری های انتحاری در جنگ افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که "دشمنان علم و معرفت" کودکان را به "بی راهه" سوق می دهند و آنها را به انجام دادن حملات انتحاری مجبور می کنند.

اخیرا اداره امنیت ملی افغانستان پنج کودک کمتر از ١٤ سال را به خبرنگاران نشان داد و لطف الله مشعل سخنگوی این اداره گفت که گروه های شورشی آنها را در پاکستان آموزش بمبگذاری انتحاری داده و به شهرهای افغانستان فرستاده اند، ولی این کودکان پیش از رسیدن به هدف دستگیر شده اند.

اراده افزوده که اگر چنین کودکانی از آموزش و پرورش بهره‌مند شوند و به دنبال لقمه نانی در خیابانها سرگردان نشوند، "دشمنان آرامی و آسایش مردم" نخواهند توانست از آنها سوء استفاده کنند.

ماندگار اعلام آمار تخمینی جمعیت افغانستان از سوی اداره احصائیه (آمار) این کشور را "سرشماری هوایی" خوانده و نوشته که ده سال تلاش و صرف میلیون ها دلار هزینه حاصلش این بوده که اداره آمار بدون زحمتی و براساس یک "فرمول" دست به تخمین زده است.

روز سه شنبه، 20 ثور/اریبهشت این اداره اعلام کرد که بر اساس "فرمولی بین المللی" تخمین کرده است که جمعیت افغانستان به 26 میلیون و پانصد هزار نفر می رسد.

روزنامه انتقاد کرده که ممکن است چنین فرمولی وجود داشته باشد، ولی دیگران آن را بر اساس ویژگی های اجتماعی، جغرافیایی و فرهنگی جمعیت کشورهای خود ساخته اند، و ممکن است که در مورد ویژگی های جمعیت افغانستان کارآیی نداشته باشد.

ماندگار چنین تخمینی را "برخورد نادرست" با این گونه مسائل و "بیشتر سیاسی" دانسته و افزوده است که اگر چنین آماری مبنای سیاست ها و برنامه های کلان دولت قرار گیرد، برنامه های کشور را به چالش خواهد کشید و در آینده باعث نابسامانی های زیادی خوهد شد.

نویسنده افزوده که اگر سرشماری دقیق و شفاف از جمعیت کشور به عمل آید، ضمن آن که تعداد جمعیت افغانستان را به طور دقیق مشخص خواهد کرد، از روی "محاسبه های جعلی و غیرواقعی" و جمعیت اقوام ساکن در این کشور هم پرده برخواهد داشت، ولی به باور روزنامه، در شرائط کنونی دولت حامد کرزی چنین سرشماری را "بر نمی تابد".