نخست وزیر هند دیدار دو روزه خود از افغانستان را آغاز کرد

به روز شده:  06:12 گرينويچ - پنج شنبه 12 مه 2011 - 22 اردیبهشت 1390

سفر نخست‌وزیر هند به افغانستان

نخست وزیر هند امروز برای دیداری دو روزه از افغانستان، وارد کابل شد. انتظار می‌رود تهدیدهای امنیتی در منطقه پس از کشته شدن اسامه بن لادن، و ادامه کمک هند به بازسازی افغانستان در مذاکرات دو طرف مطح شود.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

من موهان سینگ، نخست وزیر هند برای دیدار با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان وارد کابل شده است.

دیدار آقای سینگ از افغانستان دو روز به طول خواهد انجامید و روابط دوجانبه افغانستان و هند، ادامه کمک های هند برای بازسازی افغانستان، مسئله تروریسم و تهدیدهای امنیتی، در دستور کار مذاکرات دو طرف قرار دارد.

این دومین سفر آقای سینگ به افغانستان به عنوان نخست وزیر هند در مدت شش سال است.

به گزارش رسانه های هند، قرار بود آقای سینگ اوایل ماه جاری به افغانستان سفر کند، اما به دلیل کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان، این سفر با تاخیر انجام می شود.

هند در شماری از طرح های بازسازی زیرساختهای افغانستان، از جمله در بخش راهسازی، صحت و تامین منابع برق نقش فعالی داشته است.

من موهان سینگ

این دومین سفر آقای سینگ به افغانستان به عنوان نخست وزیر هند است

این کشور ظرف هشت سال اخیر حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار به بازسازی افغانستان کمک کرده است و انتظار می رود آقای سینگ در جریان دیدار خود از افغانستان، کمک تازه ای را به این کشور اعلام کند.

با این حال، پاکستان، که رقیب اصلی هند در منطقه محسوب می شود، نگران گسترش "نفوذ" هند در افغانستان است و به این کمک ها با تردید می نگرد.

مقامات پاکستانی بارها تعدد قونسلگریهای هند در شهرهای مختلف افغانستان را زیر سوال برده و از دولت افغانستان خواسته اند تا در گسترش روابط با هند، جانب اعتدال را نگه دارد.

سفر نخست وزیر هند به کابل، گامی دیگری در راستای تحکیم روابط میان افغانستان و هند پنداشته می شود. اگرچه آقای سینگ ظرف شش سال اخیر تنها دوبار از افغانستان دیدن کرده، اما حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان چندین بار به هند رفته و آخرین سفرش در ماه فبروری بود.

نخست وزیر هند قبل از سفر به جانب کابل گفت که با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد مسایل منطقه و تروریسم گفتگو خواهد کرد.

آقای سینگ در آستانه این سفر، در یک اعلامیه گفت: "اگر انتظار داریم منطقه ما پیشرفت کند، افغانستان باید به شکل موفقانه بازسازی شود."

او افزود: "ما مردم یک منطقه هستیم و تحولات افغانستان نمی تواند روی وضعیت ما بی تاثیر باشد."

اما در حالی که هند خواستار سرمایه گذاری و کمک بیشتر به افغانستان است، برنامه های این کشور در افغانستان همواره با تهدید گروه طالبان روبرو بوده است.

سفارت هند در کابل حداقل دوبار شاهد حملات مرگبار انتحاری بود و قنسلگری این کشور در جلال آباد نیز یک بار هدف قرار گرفت.

اما مقامات هند گفته اند که تهدیدهای امنیتی مانع از ادامه کمک آنها به افغانستان نخواهد شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.