برنامه جهانی غذا در افغانستان کمبود بودجه دارد

کمک رسانی برنامه جهانی غذا در افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption کمک به خانواده های نیازمند و کسانی که از حوادث طبیعی آسیب دیده اند از مهم ترین برنامه های برنامه جهانی غذا در افغانستان بوده است

برنامه جهانی غذا (WFP) می گوید، به دلیل کمبود بودجه، شماری از برنامه های خود را در افغانستان به حالت تعلیق درمی آورد.

این سازمان می گوید، برای ادامه کمک رسانی به افغانهای نیازمند، از جامعه جهانی خواستار ٢٥٠ میلیون دلار، کمک شده است.

مسولان برنامه جهانی غذا در افغانستان می گویند اگر این پول در اختیار آنها قرار داده شود، علاوه بر اینکه برنامه های تعلیق شده را از سر خواهند گرفت برنامه های خود را گسترش خواهند داد و درکل هفت میلیون نفر از افغانها از کمکهای این سازمان برخوردار خواهند شد.

برنامه جهانی غذا سالهاست در افغانستان فعال است و امدادرسانی به خانواده های نیازمند و کسانی که از حوادث طبیعی آسیب دیده اند، از برنامه های مهم این سازمان در افغانستان بوده است.

اما حالا این سازمان با کمبود بودجه روبروست و این مسئله باعث شده تا شماری از برنامه های آن، از جمله توزیع مواد غذایی به کودکان و مادران نیازمند، به حالت تعلیق در آید.

مواد غذایی ویژه که بطور رایگان از سوی برنامه جهانی غدا در اختیار کودکان نیازمند زیر پنج سال و همچنین مادران باردار قرار می گرفت در افغانستان تولید می شود. لذا تعلیق برنامه توزیع غذا برای مادران و کودکان نیازمند، سبب خواهد شد تا شماری از کارخانه های کوچکی که مواد اولیه این غذا را تولید می کنند نیز تعطیل و کارمندانشان بی کارشوند.

علاوه بر کمبود بودجه، نا امنی و ترس از گروه های شورشی از دیگر چالشهایی است که مسئولان برنامه جهانی غدا در افغانستان با آن روبرو هستند.

مقام های سازمان ملل متحد می گویند، نا امنی به ویژه در جنوب و شرق افغانستان، سبب شده تا در بسیاری موارد کاروانهای امدادرسان نتوانند به مناطق آسیب پذیر رفته و به خانواده های نیازمند کمک کنند.

سازمان ملل متحد بارها از گروه های شورشی خواسته است مانع از اجرای برنامه های امداد رسانی این سازمان و دیگر نهاد های خیریه نشوند.

مطالب مرتبط