هند و افغانستان به امضای پیمان استراتژیک توافق کردند

من موهان سینگ و حامد کرزی حق نشر عکس AP
Image caption من موهان سینگ نخستین مقام خارجی است که در پارلمان افغانستان سخنرانی کرده است

من موهان سینگ نخست وزیر هند در دومین روز سفرش به افغانستان، در مجلس نمایندگان این کشور سخنرانی کرد. او ضمن یاد آوری روابط نیکو بین افغانستان و هند، تاکید کرد که "به کابل آمده است تا به روابط محکم و نیکو میان این کشور، جان تازه ببخشد"

نخست وزیر هند اعلام کرد که روز گذشته با حامد کرزی بر سر متن یک پیمان استراتژیک توافق کرده که به زودی امضا خواهد شد و امضا آن، روابط تجاری، فرهنگی و سیاسی در سطوح مختلف بین هند و افغانستان را افزایش خواهد داد.

آقای سینگ نخستین مقام بلند پایه خارجی است که در مجلس نمایندگان این کشور سخنرانی کرده است. آقای سینگ با اشاره به چالشهایی که افغانستان با آن مواجه است بر نقش کشورهای منطقه و همکاریهای منطقه ای برای حل آن تاکید کرد و گفت، کشورهای دیگر نیز می توانند در حل این مشکلات کمک کنند اما کشورهای منطقه در بیرون رفتن افغانستان از این مرحله نقش حیاتی دارند.

آقای سینگ همچنین به مشابهت های متعدد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بین هند و افغانستان اشاره کرد و گفت "تجربه هند نشان می دهد که دموکراسی مشارکتی در واقع وسیله ای برای توانمند سازی اقتصادی و اجتماعی است و می تواند حکومت را پاسخگو سازد."

دموکراسی مشارکتی که آقای سینگ به آن اشاره می کند، همان چیزی است که رهبران گروه های مختلف در اجلاس بن روی آن توافق کردند و افغانستان بعد از طالبان بر اساس آن توافق بنا گذاشته شد.

به نظر می رسد تاکید آقای سینگ بر این نکته در شرایطی که عده ای از سیاسمتداران افغان دولت را متهم می کنند که به خاطر راضی کردن طالبان به مصالحه حاضر است از اصولی که در اجلاس بن روی آن توافق شد عدول کنند، اشاره معنی دار و روشنی است و بطور ضمنی موضع هند را روشن می کند.

نخست وزیر هند، در این سخنرانی از پروژه های باز سازی که هند در سالهای اخیر در افغانستان اجرا کرده یاد کرد و به طور ضمنی اشاره کرد که چقدر پروژه هایی که توسط هند به اجرا گذاشته شده، حیاتی و اساسی بوده است.

مردم افغانستان نیز معتقدند که هند کمک های ملموس و تاثیر گذاری در افغانستان داشته است.

جاده زرنج دلارام، که شاهراه کابل _ هرات را به زابل، ایران و در نهایت به بندر چاه بهار ایران وصل می کند، توسط هند ساخته شده است، پروژه انتقال برق ازبکستان از پلخمری در شمال افغانستان تا کابل پایخت، نیز توسط هند عملی شد.

هند نخستین کشوری بود که ده ها اتوبوس نوع تاتا را به شبکه ترانسپورت کابل، کمک کرد.

هند همچنین در پنج سال گذشته، سالیانه، ٥٠٠ بورسیه تحصیلی به افغانستان داده است. که بسیاری از مردم افغانستان آن را موثر ترین کمک به افغانستان می دانند.

من موهان سینگ با اشاره به این پروژه ها گفت، کشورش مایل است این برنامه ها را ادامه دهد و از جمله تعداد بورسیه های سالانه برای دانشجویان افغان را بیشتر کند.

او همچنین پیشنهاد کرد که دانشکده کشاورزی افغانستان باید به دانشگاه کشاورزی بدل شود و هند حاضر است در این راستا افغانستان را کمک کند و همچنین برای بهبود کشاورزی افغانستان هند حاضر است تراکتور در اختیار کشاورزان افغان بگذارد.

نخست وزیر هند، به روند مصالحه دولت افغانستان با طالبان، اشاره مختصری کرد و گفت در این مورد ملت افغانستان باید تصمیم بگیرد و آنچه هند می خواهد یک افغانستان با ثبات و آرام است.

مطالب مرتبط