تظاهرات خشونت‌آمیز در ننگرهار در اعتراض به کشته شدن نوجوان ۱۲ ساله

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مقامهای محلی افراد مسلح را آغازگر درگیری مسلحانه در این تظاهرات می دانند

تظاهرات در اعتراض به عملیات شبانه نیروهای بین المللی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به خشونت کشیده شده و تلفاتی به جای گذاشته است.

ببرک میاخیل، خبرنگار بی بی سی در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار گفته که تظاهرکنندگان مدعی هستند که در اثر عملیات شب گذشته نظامیان افغان و خارجی یک غیرنظامی کشته شده است.

خبرنگار ما می گوید تظاهرکنندگان روز شنبه، ۱۴ مه (۲۴ ثور/اردیبهشت) در منطقه حصارک اقدام به راهپیمایی به سوی مرکز ولسوالی (فرمانداری) حصارک کردند.

مقامهای محلی گفته‌اند که تظاهرات زمانی به خشونت کشیده شد که شماری از مردان مسلح از میان تظاهرکنندگان به سوی ساختمان مرکز ولسوالی آتش گشودند و یک موتر (خودرو) پلیس را آتش زدند.

احمد ضیا عبدل‌زی، سخنگوی والی ننگرهار گفته که پلیس در واکنش به حمله افراد مسلح از خود دفاع کرد و تبادل آتش میان ماموران پلیس و افراد مسلح، تلفاتی در پی داشته است.

تظاهرکنندگان گفته اند که در اثر تیراندازی پلیس یک نفر کشته و چند تن دیگر زخمی شده اند.

نیروهای بین المللی یاری امنیتی (آیساف) در شرق افغانستان تایید کرده اند که در جریان عملیات شب گذشته یک نوجوان ۱۲ ساله به صورت تصادفی کشته شده است.

آیساف از خانواده این نوجوان عذرخواهی کرده است.

این در حالی است که بر اساس برخی گزارشهای منابع محلی، دو روز پیش نیز در منطقه سرخ‌رود ولایت ننگرهار در یک عملیات دیگر آیساف دو غیرنظامی کشته شدند.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان از موضوع های به شدت حساس است و مردم و مقامهای دولتی این کشور بارها نظامیان خارجی را مورد انتقاد قرار داده اند که در جریان عملیات خود علیه شورشیان از دقت لازم کار نمی گیرند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گذشته گفته است که هیچ چیزی و حتی عذرخواهی فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان هم در مورد تلفات غیرنظامیان کافی نیست.

اما در این مورد آخر گفته شده که نظامیان ارتش افغانستان هم حضور داشته اند و عملیات انجام شده در شرق افغانستان "مشترک" بوده است.

مطالب مرتبط