هجوم ملخ ها به کشتزارهای شمال افغانستان

حق نشر عکس BBCpersian.com
Image caption مشکل حمله ملخ ها در شمال افغانستان در حال گسترش است

مقامهای محلی در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان گفته اند که هجوم ملخ ها، کشتزارها در برخی مناطق این ولایت را در معرض نابودی قرار داده است.

کشاورزان تخاری گفته اند که با گرم شدن هوا، مناطق وسیعتری مورد حمله دسته های بزرگ ملخ قرار گرفته اند و خطر آن وجود دارد که کشتزارهای این مناطق به کلی از بین بروند.

یکی از مناطقی که هدف حمله ملخ ها قرار گرفته منطقه "خواجه بهاءالدین" است. ملخ ها در برخی از کشتزارها و چراگاههای این منطقه همه گیاه ها و رویدنی ها را خورده اند.

منطقه ای را که من دیدم، پیش از آن که ملخ ها به آن هجوم بیاورند، پوشیده از گیاه بود، اما حالا مانند فصل خزان کاملا خالی از گیاه شده و تا در دشت چشم کار می کند به جز خاک سیاه دیگر چیزی به نظر نمی رسد.

ملخ ها در این جا به رنگ های مختلفی هستند و به سرعت به هر سو پرواز می کنند. آنها مانند موجی از دشتی به دشتی دیگر پرواز می کنند، گیاهان را می خورند و زمینهای برهنه را پشت سر می گذارند.

خواجه غار، خواجه بهاءالدین و بخش های از رستاق، مناطقی هستند که در حال حاضر با هجوم سیل آسای ملخ ها مواجه شده اند. حالا کشاورزان در این مناطق نگران از دست رفتن بقیه کشتزارهای خود هستند.

آنها در فکر جلوگیری از پیشروی ملخ ها هستند، اما هیچ وسیله موثری در مقابله با دسته های بی شمار ملخ در اختیار ندارند.

Image caption ملخ ها زمین ها را خالی از گیاه می کنند و پشت سر می گذارند.

کشاورزان دست به دامن دولت شدند، اما مقامهای دولتی گفته اند که آنها برخی مناطق را سمپاشی کردند، اما این کار هم نتوانسته است که جلوی ملخ ها را بگیرد و تعداد ملخ ها همچنان زیاد است.

کشاورزان ناامید پیش از آن که ملخ ها، کشتزارهای آنها را بخورند، گوسفندان و رمه های خود را به سر کشتزارها بردند تا دست کم رمه های آنها شکم سیر بچرند.

محمد هارون، ولسوال (فرماندار) خواجه بهاءالدین ولایت تخار به بی بی سی گفت که ملخ ها تقریبا همه کشتزارهای این ولسوالی را از بین برده اند.

او گفت: "ملخ به طرف رستاق در حرکت است. به کوههای کور حاتم بالا شده. در این طرف، در همواری ها دیگر کشتزار هیچ نمانده، اگر کمی کشتزار گندم و زغیر که نمانده باشد دیگر غله بسیار کم است و فعلا اراضی قلیل دیده می شود."

هنوز میزان خسارات وارد شده به کشاورزی منطقه و مردم مشخص نیست و باور بر این است که حمله ملخ ها در حال گسترش است و از دست دولت هم با این که اداره‌های ویژه‌ای برای مبارزه با ملخ دارد، کاری ساخته نیست.

این در حالی است که چند ولایت دیگر شمال افغانستان و از جمله قندوز، سمنگان و بلخ هم مورد هجوم ملخ قرار گرفته اند. کشاورزان در این ولایت ها هم مانند کشاورزان تخاری از مقابله با ملخ ها عاجز هستند.

مطالب مرتبط