روزنامه های کابل: شنبه، ۲۴ ثور

من موهان سینگ در مجلس افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption من موهان سینگ، نخستین رهبر یک کشور خارجی است که در پارلمان افغانستان سخنرانی کرده است.

سفر مانموهان سینگ، نخست وزیر هند به کابل و سخنرانی او در مجلس افغانستان، از مهمترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای سینگ روز پنجشنبه، ۲۲ ثور/اردیبهشت برای دیداری دو روزه وارد کابل شد و در جریان این سفر ضمن گفتگو با حامد کرزی، رئیس جمهوری و دیگر مقامهای ارشد دولت افغانستان، روز جمعه در مجلس این کشور سخنرانی کرد.

هشت صبح در تیتر اول خود نوشته که سفر نخست وزیر هند "روح تازه" به روابط این کشور با افغانستان دمید و این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که هند در ده سال اخیر از مهمترین حامیان روند بازسازی افغانستان بوده است.

به باور این روزنامه، رهبر هند با حضور در مجلس افغانستان نشان داد که برخلاف دیگر رهبران منطقه و جهان که با "نگاه آمرانه و منفی" نسبت به افغانستان سخن می گویند، با "تواضع تمام" و احترام به ارزشهای تاریخی و فرهنگی مردم افغانستان، احترام خود را به حاکمیت ملی افغانستان ابراز کرد.

هشت صبح تاکید کرده که نگاه نخست وزیر هند به مسائل افغانستان می تواند برای دیگر کشورهای جهان و منطقه "الگوی رفتاری مناسب" و همراه با احترام متقابل در مورد افغانستان باشد.

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده که افغانستان با استفاده از فضای خلق شده در روابط میان این کشور و هند و آمریکا، برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده کند و پاکستان را تحت فشار قرار دهد که ملا عمر رهبر گروه طالبان و همدستان او را بازداشت کند.

برخی در افغانستان بر این گمان هستند که رهبر گروه طالبان مانند اسامه بن لادن، رهبر کشته شده گروه القاعده در پاکستان است، اما مقامهای دولت پاکستان حضور او را در خاک خود تایید نکرده اند.

آرمان ملی تاکید کرده که پاکستان باید دوستی هند با افغانستان را "سرمشق" خود در روابطش با افغانستان قرار دهد، دیگر از "گروه های افراطی و تروریست" برای "تخریب" افغانستان حمایت نکند و به "گناهان گذشته" خود اعتراف کند.

به نظر نویسنده، دولت های پاکستان و به ویژه سازمان اطلاعات ارتش این کشور روابط دوستانه ای با مردم افغانستان نداشته و "داغ هایی از ظلم و ستم" ژنرالهای پاکستانی بر دلهای مردم افغانستان وجود دارد که به زودی زدوده نخواهد شد.

آرمان ملی افزوده که مردم افغانستان به همین دلیل نظر خوبی نسبت به دولت های پاکستان نداشته است و اگر پاکستان قصد دارد که رضایت و دوستی مردم افغانستان را با خود داشته باشد، باید سیاست های شفاف و صادقانه ای را در مورد افغانستان در پیش گیرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قتل دانش‌آموزان در شرق افغانستان؛ علی‌زاده، روزنامه افغانستان

این در حالی است که به باور سرمقاله نویس این روزنامه، هند هیچ وقتی در پی "طمع و دشمنی" در روابط خود با مردم افغانستان نبوده و تلاش نکرده است که "حکومت مزدور" در این کشور روی کار آورد.

محمد امین میرزاد در روزنامه افغانستان نوشته که مانموهان سینگ، نخست وزیر هند "با دست پر" به کابل آمد و ضمن اعلام کمک پانصد میلیون دلاری کشورش به افغانستان، گفت که هند در پی تامین روابط استراتژیک با افغانستان در زمینه های اقتصادی و تجارتی است.

به نظر نویسنده، آقای سینگ با حضور در مجلس افغانستان خواست نشان دهد که روابط میان هند و افغانستان تا چه حدی عمیق و گسترده است. امین میرزاد افزوده که در ده سال گذشته رهبران زیاد خارجی وارد افغانستان شده اند، اما این بار آقای سینگ ابتکار به خرج داد و در مجلس افغانستان سخنرانی کرد.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود توافق بر سر پیمان استراتژیک میان هند و افغانستان را "مهمترین خبر" در سفر نخست وزیر هند به کابل دانسته و نوشته که این پیمان پس از پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، موفقیت جدیدی برای دولت افغانستان شمرده می شود.

به نظر روزنامه، هند یکی از بزرگترین قدرتها در منطقه به حساب می آید و همواره روابط ثابت و نیکی با افغانستان داشته است و این دو کشور در گذشته هم ثابت کرده اند که "همکاران و شرکای قابل اعتمادی" هستند.

مطالب مرتبط