روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۲۵ ثور

سناتور جان کری حق نشر عکس AP
Image caption آقای کری سفر خود به منطقه را از شهر مزار شریف در شمال افغانستان آغاز کرد.

سفر جان کِری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به افغانستان و پاکستان، در صفحات روزنامه‌های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده‌ای داشته است.

آقای کری روز شنبه، ۲۴ ثور/ادیبهشت دیدارهای خود از منطقه را از شهر مزار شریف، در شمال افغانستان آغاز کرد و پس از آن با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در کابل دیدار داشت. دیدار با مقام‌های ارشد دولت پاکستان هم در برنامه سفر او است.

هشت صبح سفر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به منطقه را مهم دانسته و نوشته است که این سیاستمدار برجسته آمریکایی پس از سفر به افغانستان، به پاکستان خواهد رفت، ولی مهم این است که او چه پیامی به دولت پاکستان ارائه خواهد کرد.

این روزنامه با اشاره به این که آمریکا ده سال پیش در حادثه یازدهم سپتامبر پاکستان را تهدید کرد که دست از حمایت از گروه طالبان بردارد، در غیر آن، این کشور را به "عصر حجر" بازخواهد گرداند، این پرسش را مطرح کرده است که آیا پس از کشته شدن اسامه بن لادن هم چنین هشداری به پاکستان داده خواهد شد یا نه.

هشت صبح این امر را محتمل دانسته است که آمریکا پس از کشته شدن رهبر گروه القاعده تلاش خواهد کرد که با حمله به وسیله هواپیماهای بی‌سرنشین خود به خاک پاکستان و ناامن کردن این کشور برای تروریست‌ها، دولت پاکستان را برای "همکاری صادقانه" در مبارزه با تروریسم متقاعد کند.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته است که پس از کشته شدن بن لادن در پاکستان، روابط این کشور با آمریکا پرتنش شده و این در حالی است که آمریکا در یک دهه گذشته تلاش کرده است که به کمک پاکستان، روند مبارزه با تروریسم را شتاب بخشد، اما پاکستان با "سیاست دوگانه" خود "مانع اساسی مبارزه با تروریسم" بوده است.

به باور هشت صبح، آمریکا می‌تواند کمک سالانه دو میلیارد دلاری خود به پاکستان را به حال تعلیق درآورد و روابط استراتژیک خود را با هند و افغانستان تقویت کند و در مقابل، پاکستان افراد برجسته‌ای از گروه‌های طالبان، القاعده و شبکه حقانی را در کنترل دارد و آنها می‌توانند منافع آمریکا را در هر جایی تهدید کنند.

در ادامه تحلیل این روزنامه آمده است که دولت افغانستان باید از این وضعیت استفاده کند و فشارها را بر پاکستان و رهبران مخالفان مسلح خود افزایش دهد، ولی به باور نویسنده، دولت افغانستان با "سکوتی" که در این مورد در پیش گرفته است، نمی‌خواهد در چنین جو پرتنش، روابط خود را با پاکستان "خراب" کند.

سردبیر روزنامه افغانستان در سرمقاله این روزنامه نوشته است که سناتور کری در گذشته در چند مورد تنش‌های به میان آمده در روابط سه کشور آمریکا، پاکستان و افغانستان را حل کرده است و این بار هم تلاش خواهد کرد که آسیب‌هایی که بر روابط آمریکا و پاکستان وارد شده را "ترمیم" کند.

به نظر این روزنامه، این سناتور آمریکایی در سفر خود تلاش خواهد کرد که از بروز قطب‌بندی‌های جدید در منطقه جلوگیری کند و عادی‌سازی روابط آمریکا، پاکستان و افغانستان و همچنین ایجاد شفافیت در مبارزه با تروریسم، از اهداف عمده سفر او به منطقه است.

سردبیر روزنامه افغانستان افزوده است که آینده مبارزه با تروریسم وابسته به تصمیم‌های این کشور است و اگر این کشورها بتوانند سیاست‌های خود را در چهارچوب مشخصی تعریف کنند، می‌توان پیش‌بینی کرد که مبارزه با تروریسم در منطقه به موفقیت خواهد رسید.

اما اگر این کشورها نتوانند سیاست‌های خود را بر اساس "صداقت و احترام متقابل" شکل دهند و هر کدام در جستجوی منافع ویژه خود باشد، در آن صورت، مبارزه با تروریسم آسیب خواهد دید و هزینه‌های ناشی از آن و خطر تروریسم بر هر سه کشور تحمیل خواهد شد.

چراغ در سرمقاله خود با عنوان "افغانستان در کشاکش بعد از مرگ اسامه" در پاسخ به این پرسش که جایگاه افغانستان در این کشمکش در کجا است و آیا جغرافیای جنگ تغییر خواهد کرد، نوشته است که "بازی چندپهلوی پاکستان" بعد از کشته شدن بن لادن در این کشور "به خوبی افشا شد".

به باور این روزنامه، این امر این مساله را هم آشکار کرد که توانایی‌های رزمی گروه القاعده و متحدان منطقه‌ای آن، می‌تواند بر روند سیاستگذاری‌های جاری در افغانستان به طور مستقیم تاثیر بگذارد.

چراغ افزوده است که این که افغانستان پس از کشته شدن بن لادن پاکستان را به عنوان "مهد تروریسم" نشانی کرد، یا کشته شدن رهبر گروه القاعده در پاکستان نقشه‌های پاکستان برای افغانستان را "نقش بر آب کرد"، برای پاکستان "پایان بازی" نیست و این کشور هنوز هم "مهره‌های زیادی" در اختیار دارد.

این روزنامه تاکید کرده است که دولتمردان افغانستان باید در چنین وضعیتی، با هوشیاری کامل و با فهم درست از شرایط، موقعیت‌ها، فرصت‌ها، چالش‌ها و به خاطر منافع کشور، اختلاف‌های خود را کنار بگذارند و برای رفع نگرانی‌ها از حاکم شدن وحشت بر سرنوشت مردم، راه‌های موثری بیابند.

اراده نوشته است که پس از تیره شدن روابط واشنگتن و اسلام‌آباد، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، سفرهای دوره‌ای خود را به کشورهای چین، روسیه و ایران آغاز کرد و "درهای باز روابط با پاکستان در منطقه" برای آمریکا اهمیت دارد.

به نظر نویسنده، رئیس کمیته روابط خارجی آمریکا برای این به منطقه سفر کرده است که ناهنجاری‌های روابط کشورش با پاکستان را کاهش دهد و از بحرانی شدن آن جلوگیری کند و از سوی دیگر به باور این روزنامه، پاکستان باید در مورد حضور بن لادن در نزدیک اسلام‌آباد پاسخگو باشد.

اراده همچنین نوشته است که هنوز پاسخ این سوال برای آمریکایی‌ها مشخص نشده است که بن لادن چگونه سال‌ها در کنار یک پایگاه مهم نظامی پاکستان و نزدیک اسلام‌آباد و خارج از پوشش تجسسی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آیی اس آی، به راحتی زندگی می‌کرده است.

به باور این روزنامه، پاکستان تلاش دارد که با "عذر ناموجه ناکامی شبکه‌های استخباراتی" خود متحدان خود را قانع کند، اما این مسئله به هیچ صورت نمی‌تواند برای آنها از جانب دولت پاکستان به عنوان "متحد اصلی" پاسخی کامل و منطقی باشد.

روزنامه دولتی انیس گفت‌وگوهای وحیدالله شهرانی، وزیر معادن افغانستان، با سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج معدن آهن حاجیگگ در ولایت بامیان در مرکز افغانستان را مهم دانسته و نوشته است که این معدن روزنه‌ای برای رشد اقتصادی افغانستان است.

آقای شهرانی در سه روز گذشته جزئیات چگونگی استخراج معدن آهن حاجیگگ را به نمایندگان شرکت‌های علاقه‌مند هندی، ایرانی، بریتانیایی، آمریکایی و کانادایی توضیح داد و همچنین امکانات این شرکت‌ها را برای استخراج این معدن بررسی کرد. کار استخراج این معدن به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

انیس در سرمقاله خود نوشته است که این معدن یکی از بزرگ‌ترین معادن آهن در جهان است و استخراج آن پس از واگذاری کار استخراج معدن مس عینک در ولایت لوگر، دومین پروژه بزرگ اقتصادی در افغانستان خواهد بود.

به نظر این روزنامه، آغاز کار استخراج معدن آهن حاجیگگ علاوه بر این که سود کلانی را نصیب افغانستان خواهد کرد، زمینه کار را برای هزاران نفر فراهم خواهد کرد و بیکاری را به عنوان یکی از عوامل بی‌ثباتی در کشور کاهش خواهد داد.

مطالب مرتبط