روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۶ ثور

جان کری حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کری رئیس با نفوذ کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا است.

سفر جان کِری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به افغانستان و پاکستان برای دومین روز در صدر مطالب روزنامه های چاپ امروز قرار دارد.

آقای کری روز شنبه، ۲۴ ثور/ادیبهشت وارد افغانستان شد و روز یکشنبه پس از دیدار آقای حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان پرواز کرد.

اراده نوشته که سناتور جان کری برای "اعمال" نظرات واشینگتن در مورد پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا به افغانستان سفر کرده و این سفر پس از آن انجام شده که رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که متن پیشنویس سند این پیمان که از سوی آمریکا آماده شده، مورد قبول دولت افغانستان نبوده است.

روزنامه افزوده که پیش از این حامد کرزی در نشست رئیسان شوراهای ولسوالی ها موضوع ایجاد پایگاه دائمی نظامی آمریکا در افغانستان را مطرح کرد و حاضرانِ در این نشست با آن مخالفت کردند و از سوی دیگر مواردی در پیشنویس آمریکایی پیمان استراتژیک بوده که دولت افغانستان آنها را نپذیرفته است.

اراده به این نظر است که این مسائل باعث شده که رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به کابل سفر کند و برای "اعمال نظر و تثبیت درخواست های واشینگتن" در تهیه سند پیمان استراتژیک در گفتگو با مقامهای دولت افغانستان "چانه زنی" کند.

ماندگار آقای کری را در مطلبی در صفحه نخست خود "حامل پیام تند و شرائط تنگ" برای پاکستان دانسته، اما در سرمقاله خود ضمن این که پاکستان را "دوست غیرقابل اطمینان" برای آمریکا خوانده، این پرسش را مطرح کرده که آیا او "دست پاکستان را باز می کند؟"

به نظر روزنامه، دغدغه آمریکا پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در نزدیک پایتخت پاکستان، این است که رابطه‌اش با این کشور بهم بخورد و پاکستان به چین یا روسیه نزدیک شود. نویسنده افزوده که حالا آمریکا خطر "بازی پاکستان را احساس کرده است".

ماندگار همچنین نوشته که در این روزها "موقعیت پاکستان در پرتو سیاست های هژمونیستی آن طی چند سال گذشته، به شدت افت کرده" و از سوی دیگر این کشور به دنبال سفر من موهان سینگ، نخست وزیر هند به کابل نیز "دست پاچه" شده است.

روزنامه با این تحلیل محتمل دانسته که آقای کری از آینده روابط هند با افغانستان، به پاکستان اطمینان دهد و "دست پاکستان را در قبال افغانستان هم به نحوی باز بگذارد" و در چنین حالتی "غوغای بن لادن و چگونگی حضورش در پاکستان به فراموشی سپرده خواهد شد و ناامنی ها هم در منطقه شدت خواهد یافت.

هشت صبح در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که "چرا حکومت پارلمان را جدی نمی گیرد؟". روزنامه معرفی نشدن هفت عضو کابینه، اعضای دادگاه عالی، رئیس اداره امنیت ملی و دادستان کل کشور را نشانه ای از جدی نگرفتن مجلس از سوی حکومت دانسته است.

بر اساس محاسبه روزنامه، از یک سال و نه ماه پیش هفت وزارتخانه به وسیله افرادی به عنوان "سرپرست" اداره می شوند و در این مدت چندین بار اعلام شده که افرادی به عنوان نامزد وزارت به مجلس معرفی خواهند شد، اما تا حال کسی به این وزارتخانه معرفی نشده است.

هشت صبح مدعی شده است که حامد کرزی با اتلاف وقت تلاش دارد که یا "با تغییر ترکیب اعضای مجلس" یا با شناخت بیشتر از دیدگاه های آنها زمینه "تعامل و سازش" با مجلس را در مورد تایید صلاحیت های وزیران پیشنهادی به مجلس را فراهم کند.

نویسنده روزنامه به این نظر است که حمایت حکومت از دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی و احتمال این که دادگاه رای به خروج به شماری از نمایندگان از مجلس و معرفی کسانی دیگر به عوض آنها بدهد، مجلس را به "نگرانی" و "سکوت" فرو برده است.

به باور هشت صبح، حکومت به همه نمایندگان مجلس این ذهنیت را القا کرده که اگر در برابر خواستهای حکومت ساکت باشند و اعتراضی نداشته باشند، از "فیلتر" دادگاه ویژه عبور خواهند کرد و حتی به شماری از نمایندگان گفته شده که "شما در مجلس خواهید بود، اما فلان شخص دیگر در مجلس نخواهد بود".

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود از حضور قبائل کوچی (عشائر) پشتون در منطقه بهسود و احتمال افزایش تنش ها میان آنها و روستانشینان هزاره این منطقه ابراز نگرانی کرده و خواستار پیشگیری دولت از به میان آمدن "فاجعه" در بهسود شده است.

در چند سال اخیر عشائر کوچی با گرم شدن هوا همراه با گله های گوسفندان و شترهای خود به بهسود، در ولایت میدان در غرب کابل کوچ می کنند و در سالهای اخیر در پی کوچ کشی آنها به منطقه، درگیری های مسلحانه میان آنها و روستانشینان روی داده است.

روزنامه افزوده که انتظار این بود که پس از صدور فرمان حامد کرزی، رئیس جمهوری مبنی بر نرفتن کوچی ها به بهسود، آنها دیگر به بهسود نروند، اما به نوشته روزنامه، حالا کوچی ها به منطقه حضور یافته اند و نویسنده هشدار داده که اگر نهادهای دولتی دست به کار نشوند، ممکن است منطقه بحرانی شود.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان تاکید کرده که پیش از آن که "فاجعه سالهای گذشته" تکرار شود، دولت باید در اسرع وقت وارد عمل شود و از ورود کوچیها به منطقه بهسود جلوگیری کند. نویسنده افزوده که نهادهای دولتی نباید در این زمینه "سهل انگاری و تعلل" کنند و بحران بزرگتر شود.

مطالب مرتبط