روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۷ ثور

حق نشر عکس Getty
Image caption اسپنتا: تا زمانی که مدیریت گفتگوها را من برعهده داشته باشم، هیچ حق وتویی به هیچ یک از کشورهای همسایه داده نخواهد شد

اظهارات صریح رنگین دادفر اسپنتا، رئیس شورای امنیت ملی افغانستان در باره عدم مشورت با همسایگان در باره پیمان استراتژیک با آمریکا، در صدر موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای اسپنتا روز دوشنبه، ۲۶ ثور/ادیبهشت در مجلس نمایندگان افغانستان گفت که این کشور بر اساس مصالح خود با آمریکا پیمان استراتژیک می بندند و در این مورد همسایگان افغانستان "حق وتو" ندارند.

او با کنایه به حضور اسامه به لادن، رهبر گروه القاعده در نزدیک پایتخت پاکستان ـ که اخیرا کشته شد ـ گفت که در ده سال گذشته در مورد "پنهان کردن" او با افغانستان مشورت نشده بود و حالا دولت افغانستان هم حق دارد که بر اساس مصالح خود تصمیم بگیرد که "با که دوستی کند و با که دشمنی".

هشت صبح نوشته که باید "با همسایگان صریح باشیم"، اما دولت افغانستان بر اساس عوامل مختلفی نتوانسته که در برابر "نگرانی های کاذب" همسایگان با صراحت کامل موضع جدی و روشن اتخاذ کند. روزنامه سیاست دولت افغانستان در قبال همسایگان را "گنگ و مبهم" توصیف کرده است.

به نظر نویسنده، همین مساله باعث شده که همسایگان افغانستان به صورت آشکاری با امضای پیمان استراتژیک مخالفت کنند و حتی برخی از کشورهایی که به تعبیر روزنامه "با نفوذی که بر برخی از چهره‌های مطرح دارند، تلاش می‌کنند تا صدای اعتراض را علیه این پیمان از درون کابینه افغانستان هم بالا کنند".

به نظر هشت صبح، اعتراض برخی چهره های جهادی نسبت به پیمان استراتژیک با آمریکا باعث شده بود که شک و تردیدهایی در باره توانایی دولت در مورد ایجاد همسویی سیاسی لازم در ارتباط با عقد این پیمان با آمریکا به وجود آید، اما سخنان صریح آقای اسپنتا به این نگرانی ها پایان داد.

نویسنده افزوده که این نخستین بار است که مقامهای دولت افغانستان با این "شجاعت و صراحت در برابر افزونخواهی‌های همسایگان مقاومت و در راستای تامین منافع و مصالح ملی کشور دیدگاهها و برنامه های خود را بیان می کنند."

چراغ در سرمقاله خود با اشاره به سخنان رئیس شورای امنیت ملی افغانستان، تصمیم دولت برای تعیین سیاست مستقل در بستن پیمان استراتژیک با آمریکا را "دلیرانه" توصیف کرده و افزوده که این نشان می دهد که افغانستان دیگر "حیاط خلوت" هیچ کشوری دیگر نیست.

به نظر این روزنامه، از این سخنان بر می آید که دیگر کشورهای همسایه نمی توانند بر اساس برنامه های خود "چراغ های سرخ و سبز را روشن و خاموش" و برای افغانستان تعیین تکلیف کنند. به باور چراغ خواست مردم افغانستان از دولت این کشور هم همین است.

نویسنده تاکید کرده که دولت باید در برابر همسایگان خود "عمل بالمثل" کند و اگر آنها در مورد مسائل مهم منطقه ای با افغانستان مشورت نمی کنند و حتی نگرانی های مشروع افغانستان را در نظر نمی گیرند، دولت افغانستان هم این حق را برای خود محفوظ بداند که براساس مصالح کشور خود تصمیم مستقلانه بگیرد.

ماندگار در مطلب صفحه نخست خود با عنوان "اسپنتا و صداهای متناقض در حکومت افغانستان" نوشته که سخنان "ضد و نقیض" حامد کرزی، رئیس جمهوری باعث شده که در درون حکومت او دیدگاههای متفاوتی در مورد پیمان استراتژیک با آمریکا به وجود آید.

به نوشته روزنامه، گروهی از مقامهای ارشد دولت و از جمله عبدالرحیم وردک وزیر دفاع، عمر زاخیلوال وزیر مالیه/دارایی و آقای اسپنتا از پیمان استراتژیک با آمریکا حمایت می کنند، اما شماری دیگر که به تعبیر روزنامه "متمایل" به مواضع پاکستان و ایران هستند، مخالف این پیمان هستند.

به نظر ماندگار گروهی از افرادی که از "میان مقاومت گران هستند" هم به نحوی با این پیمان مخالفت کرده اند و مواضع آقای کرزی نیز بیشتر با دیدگاههای دسته های دوم و سوم نزدیک است و برگزاری لویه جرگه (مجلس بزرگ) در باره بررسی این پیمان هم در همین راستا دانسته می شود.

حفیظ الله زکی، سردبیر روزنامه افغانستان در سرمقاله شماره امروز این روزنامه نوشته که سناریوی وحشتناک دهه هفتاد خورشیدی و همچنین نیازمندی افغانستان به رشد اقتصادی، توسعه تجارت و ایجاد نظام قدرتمند در کشور، امضای پیمان استراتژیک با آمریکا را "اجتناب ناپذیر" کرده است.

روزنامه افزوده است که کشورهای همسایه و منطقه حتی در دسترسی به تکنولوژی هسته‌ای، که با امنیت افغانستان "ارتباط مستقیم" دارد، با افغانستان مشورت نکردند، حالا توقع نداشته باشند که دولت افغانستان در مورد پیمان استراتژیک با کشوری دیگر با آنها مشورت کند.

نویسنده در ادامه سرمقاله این روزنامه تاکید کرده است که اگر در این پیمان منافع ملی افغانستان و همچنین حقوق همسایگان آن بر اساس مقررات بین المللی در نظر گرفته شده باشد، باید در امضای آن هیچ درنگ نشود. روزنامه افغان جرگه در سرمقاله خود نوشته شرائطی که همسایگان افغانستان مانند "گرگهای گرسنه شکار خود را در افغانستان جنگزده جستجو می کنند" و این کشور به "مرکز کشمکش منافع کشورهای مختلف" تبدیل شده، افغانستان حالا بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند تامین وحدت ملی است.

به نظر این روزنامه، مردم افغانستان به عنوان یک ملت مهذب همواره کوشیده که روابط نیکی با همسایگان خود داشته باشد، "ولی این همسایگان هستند که از تمام فرصت ها علیه ما استفاده ناجوانمردانه و دشمنانه کرده اند".

افغان جرگه اختلافهای گوناگون داخلی در افغانستان را هم به شدت مورد انتقاد قرار داده و افزوده که این اختلاف ها از سال ۱۳۴۳ خورشیدی که "دهه دموکراسی" در افغانستان آغاز شد، پیدا شدند.

به نظر نویسنده، از همین سال افغانستان ایدئولوژی های بیرونی و "خط کشی های مختلف سیاسی" را تجربه کرده و اختلاف های قومی و زبانی به وسیله گروه های متعصب در این کشور تبلیغ شده است.

مطالب مرتبط