'دوازده کشته' در تظاهرات علیه عملیات ناتو در افغانستان

به روز شده:  11:15 گرينويچ - چهارشنبه 18 مه 2011 - 28 اردیبهشت 1390

تظاهرات در ولایت تخار به خشونت کشیده شد

در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان، اعتراضی به کشته شدن چهار نفر در عملیات نیرو های ناتو، به خشونت کشیده شد. کارکنان بیمارستان تخار می گویند دست کم دوازده نفر کشته و بیش از هشتاد نفر زخمی شدند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تظاهرات اعتراضی نسبت به عملیات نیروهای ناتو در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار، در شمال شرق افغانستان، به خشونت کشیده شده و چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است.

این تظاهرات صبح روز چهارشنبه، 28 ثور/اردیبهشت (18 مه) در اعتراض به عملیات مشترک نیروهای ناتو و افغان آغاز شد.

به گفته نیروهای ناتو، در این عملیات، در منطقه ای موسوم به "گاومالی"، واقع در شش کیلومتری تالقان، چهار شورشی مسلح، از جمله دو زن، کشته شدند.

با انتشار اخبار این عملیات، صبح چهارشنبه بیش از هزار نفر از ساکنان محل در شهر تالقان در تظاهرات اعتراضی شرکت کردند. در جریان درگیری با نیروهای امنیتی، دست کم دوازده نفر کشته و حدود هشتاد تن دیگر زخمی شده اند.

برخی ساکنان محل گفته اند که قربانیان عملیات ناتو افراد غیرنظامی بودند و با گروه های شورشی ارتباطی نداشتند و نیروهای خارجی را به کشتن غیرنظامیان متهم کرده اند.

اجرای این عملیات باعث خشم مردم محل شد و خبرنگار بی بی سی در محل گفته است که با آغاز تظاهرات، معترضان شیشه های چندین دکان را شکستند و تصاویر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را پاره کردند و شعارهای ضد آمریکا سر دادند.

به گزارش خبرنگار بی بی سی، با ادامه خشونت، صدای تیراندازی نیز به گوش می رسید.

پلیس گفته است که شماری از تظاهرکنندگان مسلح بودند و تلاش کردند امنیت را برهم بزنند.

گزارش شده است که تظاهرکنندگان به طرف یک مرکز ناتو و نیز به سوی یک پایگاه پلیس سنگ پرتاب کرده اند.

مقامات افغان می گویند، برای مهار خشونتها، از ولایت همجوار کندوز خواستار نیروی اضافی پلیس شدند و وضعیت شهر حالا تحت کنترل است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه ای عملیات نیروهای ناتو در تخار را به شدت محکوم کرده است.

در اعلامیه آمده است که این عملیات به "کشته شدن چهار عضو یک خانواده" انجامیده است.

تحریک اسلامی ازبکستان

همزمان با این تظاهرات، نیروهای ناتو با صدور اعلامیه ای، جزئیات عملیات شب گذشته در نزدیکی تالقان را منتشر کردند.

در اعلامیه آمده است که این عملیات براساس اطلاعات دقیق به اجرا گذاشته شد و در جریان آن، به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

اعلامیه ناتو می گوید که هدف این عملیات، فردی بود که با گروه اسلامگرای "تحریک اسلامی ازبکستان" همکاری داشت و برنامه های عملیاتی این گروه را در ولایت تخار به اجرا می گذارد.

در اعلامیه آمده است: "نیروهای مشترک امنیتی، خانه ای را در ولسوالی تالقان براساس چندین گزارش مربوط به فعالیت شورشیان در منطقه، هدف قرار دادند."

براساس این اعلامیه، "نیروهای امنیتی در حال جستجوی خانه به دنبال فرد مورد نظر بودند که یک زن مسلح به اسلحه خودکار کلاشنیکف در صدد حمله به نیروهای امنیتی برآمد."

اعلامیه افزوده است: "نیروهای امنیتی چندین بار به این زن اخطار کردند سلاح را به زمین بگذارد، اما زمانی که او سلاح خود را بسوی نیروهای امنیتی نشانه رفت، هدف تیراندازی قرار گرفت. به دنبال آن، یک مرد مسلح که به هشدارهای نیروهای امنیتی بی توجهی کرده بود، کشته شد و یک زن مسلح به تپانچه هم که با خروج از این ساختمان، در صدد تیراندازی به نیروهای امنیتی بود، به ضرب گلوله نظامیان از پای در آمد."

اعلامیه گفته است که چندین نفر، از جمله یک فرد مسلح، در نزدیکی این ساختمان کوشیدند از محل بگریزند و مرد مسلح که در صدد تیراندازی به سوی نیروهای امنیتی برآمده بود، در نتیجه تبادل آتش، کشته شد.

نیروهای ناتو می گویند، در جریان این عملیات دو نفر مظنون به عضویت در گروه های شورشی دستگیر شده اند و مقدار زیادی سلاح و مهمات از خانه مورد نظر به دست آمده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.