دولت افغانستان در تلاش برای بازاریابی محصولات کشاورزی

به روز شده:  14:03 گرينويچ - چهارشنبه 18 مه 2011 - 28 اردیبهشت 1390

کشاورزان افغان خواستار کمک در بازاریابی

عده‌ای از کشاروزان افغان می‌گویند برای فروش محصولات‌شان با مشکلات جدی روبرو هستند و اگر دولت در بازاریابی کمکشان نکند، هزاران دلار ضرر خواهند کرد. وزارت زراعت افغانستان برای بررسی این مشکل، با کشاورزان و تاجران افغان نشست مشترکی ترتیب داده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزارت زراعت/ کشاورزی افغانستان همایشی را برای کمک به بازاریابی محصولات کشاورزی این کشور برگزار کرده است.

آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان روز چهارشنبه ۲۸ ثور/ادیبهشت در این همایش به بی بی سی گفت که هدف از برگزاری این همایش سه روزه فراهم کردن سهولت هایی برای کشاورزان در زمینه بازاریابی است.

آقای رحیمی گفت: "ما سهولت های روند تولید و بسته بندی را برای آنها (کشاورزان) فراهم می کنیم. ما تاجران و مسئولان مراکز تعاونی زراعتی را در محلات مربوط به وزارت زراعت آورده ایم، و امکاناتی هم در اختیارشان قرار داده ایم."

وزیر زراعت افغانستان افزود که تلاش ها در این زمینه از دو سال پیش آغاز شده و در این زمینه موفقیت های خوبی هم به دست آمده است. به گفته او، حالا کار برای بازاریابی بین المللی برای محصولات کشاورزی افغانستان جریان دارد.

اما کشاورزان می گویند هنوز مشکلات فراوانی بر سر راه عرضه محصولات زراعتی آنها وجود دارد و به همین دلیل آنها مجبورند که محصولات خود را در بازارهای محلی و با بهای کمی بفروشند.

غلام جیلانی، باغداری از منطقه "میربچه کوت" در شمال کابل، به بی بی سی گفت: "بازار منظم و ثابتی برای محصولات ما وجود ندارد. دهقان زحمت می کشد و محصول خود را می آورد در بازارهایی در کابل و در برابر پول ناچیز می فروشد."

او افزود: "این پول حتی مصرف تولید محصول را به دهقان بر نمی گرداند، چه رسد به این که مصارف خانواده او را هم تامین کند."

غلام جیلانی، کشاورز افغان

"بازار منظم و منسجم وجود ندارد. دهقان زحمت می کشد و محصول خود را می آورد در سرای شمالی، تهیه مسکن، کوته سنگی یا مرادخانی (بازارهایی در کابل) و در برابر پول ناچیز می فروشد. او افزود: "این پول حتی مصرف تولید محصول را تکمیل نمی کند، چه برسد به این که مصارف خانواده او را هم تامین کند"

عبدالبصیر کشاورز دیگری از منطقه "موسهی" در جنوب شهر کابل گفت که کمبود آب و بدی وضعیت شبکه های آبرسانی و همچنین آفت های زراعتی باعث شده که محصولات کشاورزی هم کم شود و هم کیفیت خوب نداشته باشد.

این کشاورز کابلی تاکید کرد که دولت افغانستان تا حال در زمینه حل این مشکلات کمک چندانی به کشاورزان نکرده است.

عبدالرزاق فیض رئیس اتحادیه کشاورزان ولایت میدان وردک، به بی بی سی گفت که کمبود محلات مناسب برای بسته‌بندی و سردخانه برای نگهداری محصولات کشاورزی مشکل اصلی در زمینه عرضه بهتر محصولات کشاورزی در بازار است.

آقای فیض گفت: "یکی از مشکلات ما کمبود سردخانه هاست. ما نمی توانیم از محصولات خود به خوبی نگهداری کنیم. همچنین جای مناسبی برای بسته بندی نداریم."

او همچنین گفت که کشاورزان شیوه های بسته بندی درست محصولات خود را هم بلد نیستند و به همین دلیل محصولات آنها با کیفیت لازم به بازار عرضه نمی شود.

تاجران محصولات کشاورزی هم همین مشکلات را دلیل اصلی عدم رشد تجارت محصولات کشاورزی افغانستان و عدم افزایش صادرات آن به خارج از کشور می دانند.

میوه های تازه و خشک شده، از اقلام مهم صادرات افغانستان است، اما کیفیت پایین محصولات و به ویژه بسته بندی بد آنها، باعث شده که محصولات کشاورزان افغانستان بازار خوبی نداشته باشد.

عبدالملک عبدالرحیم‌زی، تاجر میوه گفت که به دلیل گسترده بودن مشکلات و نبودن امکانات، تاجران توانایی حل همه این مشکلات را ندارند. او تاکید کرد که دولت باید در زمینه بهبود کشاورزی سرمایه گذاری بیشتری کند.

آقای عبدالرحیم‎زی افزود که ۸۰ درصد اقتصاد افغانستان وابسته به کشاورزی است، اما دولت و نهادهای بین‌المللی مستقر در افغانستان توجه لازم در این زمینه نکرده و حتی وضعیت زراعت این کشور "در حال بدتر شدن" هم هست.

هدایت الله عمرخیل، دیگر تاجر میوه گفت که کشاورزی افغانستان هنوز هم به تولید انبوه نرسیده و کشاورزان در حد محدودی تولید دارند و این مایه دلگرمی بازرگانان نیست و هنوز کسی مایل نیست در این زمینه سرمایه گذاری کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.