روزنامه های کابل کابل: چهارشنبه، ۲۸ ثور

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روزنامه افغانستان

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر خبر ورود ملا عمر رهبر گروه طالبان از پاکستان به افغانستان را بررسی کرده اند. روزنامه دنیا در صفحه نخست خود نوشته که دولت پاکستان با فرستادن پیامی به وسیله ژنرال حمید گل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات این کشور، آی اس آی، از ملا عمر، رهبر گروه طالبان خواسته است که خاک این کشور را ترک کند.

روزنامه به نقل از یک مقام دولت افغانستان، که نامش را ذکر نکرده، نوشته که ملا عمر بر اساس این درخواست شهر کویته پاکستان را ترک کرده و وارد افغانستان شده و هدف پاکستان این است که فشارهایی که پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده بر دولت این کشور وارده شده، افزایش نیابد.

بن لادن در اول ماه مه در شهر ابیت آباد در نزدیک اسلام آباد در اثر حمله کماندوهای آمریکایی کشته شد و این امر باعث شد که سوالهای زیادی در مورد چگونگی حضور او در این شهر و بی خبری دولت پاکستان از مخفیگاه رهبر گروه القاعده مطرح شود.

دنیا به نقل از منبع خود نوشته که پاکستان قصد دارد نشان دهد که رهبران گروه های تروریستی تنها در پاکستان پنهان نشده اند، بلکه برخی از افراد مهم آنها در افغانستان هم حضور دارند و به این ترتیب فشارهایی که بر این پاکستان بعد از کشته شدن بن لادن وارد شده کاسته شود.

روزنامه خدمتگار نوشته که پاکستان قصد معامله با آمریکا بر سر ملا عمر را دارد و از چند روز به این سو میان مقامهای نظامی و غیرنظامی پاکستان مذاکرات پشت درهای بسته بر سر این جریان دارد که برای نجات پاکستان و آی اس آی، ملا عمر باید "قربانی" شود.

به نوشته این روزنامه در مناطق قبائلی پاکستان این خبر پخش شده که ملا عمر خودش شهر کویته پاکستان را ترک کرده و به ولایت های جنوبی افغانستان وارد شده است. خدمتگار از قول یک منبع "موثق" نوشته که رهبر گروه طالبان برای فرار از حملات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی وارد افغانستان شده است.

این روزنامه افزوده که این امر باعث شده که نگرانی‌های در میان رهبران گروه طالبان پدید آید و آنها برای گفتگو با دولت افغانستان، روابطی با مقامهای دولت افغانستان برقرار کنند و در این روزها ارتباط آنها با دولت افزایش یافته است.

هشت صبح با اشاره به گزارش اخیر روزنامه واشینگتن پست مبنی بر انجام گفتگوی مستقیم میان آمریکا و نماینده گروه طالبان در قطر و آلمان، نوشته که به نظر می‌رسد که آمریکا با کشتن رهبر گروه القاعده و مصالحه با طالبان، قصد دارد جنگ ده ساله افغانستان را پایان دهد.

واشینگتن پست اخیرا گزارش داده است که مقامهای آمریکایی دست کم سه بار با یک نماینده گروه طالبان در قطر و آلمان گفتگو کرده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بی اطلاعی پاکستان از مخفیگاه بن لادن، روزنامه هشت صبح.

نویسنده هشت صبح افزوده که در گذشته آمریکا پذیرش قانون اساسی افغانستان و جدایی گروه طالبان از گروه القاعده را به عنوان پیش شرط گفتگو و مصالحه با طالبان دانسته است، اما حالا مشخص نیست که این پیش شرطها هنوز هم پابر جا است یا نه.

هشت صبح این نکته را مهم دانسته اگر این گفتگوها هماهنگ با برنامه مصالحه دولت افغانستان باشد، دیدگاه های حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در زمینه مصالحه با شورشیان را تقویت خواهد شد، اما اگر همسویی در این مورد وجود نداشته باشد، گفتگو از طریق کانالهای جداگانه نتایجی در پی نخواهد داشت.

راه نجات در سرمقاله خود در ارتباط با امضای سند پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، نوشته که این پیمان در افغانستان هم امیدهایی را خلق کرده و هم نگرانیهایی را به جود آورده است.

به نظر نویسنده، امیدهایی که از این پیمان وجود دارد این است که گروه القاعده از بین برود، زیربناهای اقتصادی افغانستان تقویت شود، نیروهای نظامی این کشور به حد کافی تقویت شوند و کشورهای خارجی و از جمله آمریکا به استقلال و حاکمیت ملی افغانستان احترام بیشتری قایل شوند.

اما نگرانی هایی که به باور راه نجات پس از عقد این پیمان مطرح است این است که ممکن است کشورهای منطقه علیه این پیمان دست به کار شوند و عوامل ناامنی در افغانستان افزایش یابد، استقلال کشور آسیب ببیند و دلائل جنگ طالبان علیه دولت تقویت شود.

با این همه روزنامه در ادامه مطلب خود افزوده که هنوز این پیمان در مراحل "بسیار ابتدایی" قرار دارد و تا حال هیچ سندی در این ارتباط امضا نشده است و حوادث روزهای آینده، همچنین روابط میان آمریکا و پاکستان و تحولات دیگر بر روند عقد پیمان میان آمریکا و افغانستان تاثیرگذار خواهد بود.

مطالب مرتبط