واکنش‌ها به بمبگذاری انتحاری در بیمارستان نظامی کابل

بیمارستان چهارصد بستر کابل حق نشر عکس Getty
Image caption این انفجار در نزدیک بخش آموزشی بیمارستان چهارصد بستری روی داده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بمبگذاری انتحاری در بیمارستان نظامی سردار محمد داوود خان را به شدت محکوم کرده است.

این انفجار حوالی ظهر روز شنبه (31 ثور/اریبهشت) در محوطه بیمارستان چهارصد بستری، که اخیرا به بیمارستان سردار محمد داوود خان تغییر نام داده، روی داد.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته است که در اثر این انفجار شش تن از کارکنان بیمارستان چهارصد بستری کشته و ۲۳ نفر دیگر زخمی شده اند.

آقای کرزی این بمبگذاری را "وحشیانه" خوانده است. آقای کرزی در اعلامیه ای که توسط دفتر او منتشر شده، گفته است: "دشمنان مردم افغانستان تا این حد ظالم و بی همت شده اند که به بیماران و دکتران بیمارستان بر خلاف همه اصول اسلامی و انسانی حمله می کنند و با بی رحمی از بین می برند."

آقای کرزی گفته است که حمله به این بیمارستان نشان می دهد که طالبان به جز کشتن افراد بیگناه دیگر برنامه ای ندارند.

نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان این حمله را "مثال آشکاری از بی‌اعتنایی شورشیان به زندگی افراد بیگناه" دانسته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی این حمله را مغایر اصول اسلامی و وحشیانه خوانده است

ناتو در اعلامیه ای به همین مناسبت گفته است که حمله به بیمارستانی که در آن افراد بیمار و زخمی درمان می‌شود، "نفرت انگیز" و "بزدلانه" است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان این حمله را "جنایت علیه بشریت و نقض صریح قوانین بین المللی بشردوستانه" توصیف کرده و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس اعلامیه ای که این کمیسیون در همین مورد صادر کرده، نادر نادری، عضو این کمیسیون گفته است: "حمله به تاسیسات صحی و پرسنل این تاسیسات به صورت قطع از هر گونه حملات نظامی محفوظ بوده و مورد حمایت قوانین بین المللی بشردوستانه است و (این گونه حملات) قابل توجیه نمی باشد."

آقای نادری افزوده است: "حملات پی‌هم و مسلحان طالبان و همکارانشان در چند ماه گذشته بیانگر عمدی بودن و سازمان یافته بودن این حملات به مردم غیرنظامی بوده و به صورت واضح جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت را تداعی می‌کند."

گروه طالبان ساعتی پس از این بمبگذاری با صدور اعلامیه‌ای بدون درنگ مسئولیت این بمبگذاری را به دوش گرفت و سخنگوی این گروه گفت که دو بمبگذار انتحاری وابسته به این گروه، عامل این حمله بوده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه گفته است که در اثر این انفجار شماری از آموزگاران خارجی، که به پزشکان داخلی آموزش می دهند، و همچنین افراد زخمی بستری شده در این بیمارستان کشته و شماری دیگر به شدت زخمی شده اند.

طالبان این بمبگذاری را نشانه توانایی خود در نفوذ به این گونه نهادها دانسته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption طالبان حمله به بیمارستان چهارصد بستری را نشانه ای از توانایی خود برای نفوذ در چنین نهادها دانسته اند

سفر محمد، مردی که در بیرون از بیمارستان سردار محمد داوود خان غرفه میوه‌فروشی دارد و در وقت انفجار در همان جا بوده است، در مورد آن گفت: "من مشغول کار خودم بودم که ساعت پانزده (دقیقه) مانده به دوازده، انفجاری بسیار قوی روی داد. نه دودی بلند شد و نه صدای شلیک گلوله آمد. نیم ساعت بعد پلیس آمد و راهها بسته شد."

محمد ظاهر، رئیس بخش اداره تحقیقات جنایی پلیس کابل گفته است که تحقیقات در باره مشخص شدن جزئیات این بمبگذاری جریان دارد.

با این حال پلیس کابل گفته که هنوز مشخص نیست که این انفجار ناشی از بمبگذاری انتحاری بوده یا انفجار مواد منفجره جا بجا شده از قبل در محل بوده است.

منابع وزارت دفاع گفته اند که این انفجار در بخش نظامی بیمارستان روی داده است.

این بیمارستان یکی از بزرگترین بیمارستانها در شهر کابل و مربوط به وزارت دفاع است که بیشتر نظامیان در آن تحت درمان قرار می گیرند.

مطالب مرتبط