'معامله پلیس و کشاورزان بر سر کشت تریاک در ارزگان'

کشتزار خشخاش در افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption در افغانستان به تنهایی حدود 93 درصد مواد مخدر جهان تولید می شود.

مقام های ولایت ارزگان، در جنوب افغانستان تایید کرده‌اند که شماری از ماموران پلیس از کشاورزان و فروشندگان تریاک باج می‌گیرند.

این مقام ها به بی‌بی‌سی گفته‌اند که نیروهای پلیس ولسوالی (شهرستان) دهراوود در برابر گرفتن باج، فرمان مقام های ارشد مبنی بر مبارزه با مواد مخدر را نادیده گرفته‌اند.

به گفته مقام های ولایت ارزگان، باجگیری هم از سوی پلیس ملی و هم از سوی محلی صورت می‌گیرد.

یکی از ساکنان ولسوالی دهراوود که نخواست نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفت که مقدار پرداخت باج از بابت کشت خشخاش، بر اساس وسعت زمینی صورت می‌گیرد که در آن خشخاش کشت شده است.

این فرد ارزگانی گفت: "آنان (ماموران پلیس) از من خواستند که در برابر هر دو جریب زمین، باید سه سیر (یک سیر=هفت کیلو گرم) تریاک بپردازم."

مقام های ولایت ارزگان تایید کرده‌اند که چنین معامله‌ای میان برخی از ماموران پلیس و کشاورزان در دهراوود جریان دارد.

به گفته آنها، در برخی موارد فرماندهان پاسگاه‌های پلیس نیز در این معامله دست دارند.

جان محمد کریمی، عضو شورای ولایتی ارزگان گفته است: "در سراسر دهراوود و در آغاز صبح، فرماندهان پاسگاه‌ها از سربازان خود می‌پرسند که چه کسی چه اندازه مواد مخدر جمع کرده است، برخی از آنها یک خروار (معادل ۵۶۰ کیلو گرم)، یک خروار و بیست سیر و یا هم بیشتر از آن تریاک جمع می کنند."

آقای کریمی افزود: "فرماندهان بدون دستور آمران خود کار نمی‌کنند، در هیچ اداره‌ای کارمند بدون دستور آمر خود کاری نمی‌کند، وقتی فرمانده اجازه ندهد، سرباز عادی یک پاسگاه کی می‌تواند کاری انجام بدهد؟"

برخی گفته‌اند که این وضعیت باعث تشویق کشاورزان به ادامه کشت خشخاش و تولید تریاک می‌شود.

از سوی دیگر، مقام ها گفته‌اند که در روزهای اخیر چند مغازه در محلاتی از دهراوود آغاز به کار کرده اند که به خرید و فروش تریاک می‌پردازند.

یکی از ساکنان دهراوود مدعی شده است که ماموران پلیس مواد مخدری را که از کشاورزان می‌گیرند، در همین بازارها می‌فروشند.

او گفت که این بازار مربوط به یکی از فرماندهان پلیس محلی است و او حتی مسئولیت تامین امنیت این بازار را به عهده گرفته است.

این مرد ارزگانی گفت: "او (این فرمانده) خودش یکی از مقامات پلیس است و دکان ها نیز مربوط خود او است. او دکانها را ماهانه به پانصد هزار افغانی به اجاره داده و امنیت آن را نیز خودش تامین می‌کند."

وی افزود: "از همین رو کسی نمی‌تواند در این مورد به او چیزی بگوید. مردم همه تریاک‌شان را به همین جا می‌آورند و می‌فروشند، چون این جا یگانه جای خرید و فروش تریاک است."

اما عمر خان، فرمانده پلیس دهراوود ضمن رد این ادعاها گفت که تا به حال هیچ شکایتی به او در این خصوص نرسیده است.

فرمانده پلیس دهراوود گفت: "دولت به ما حقوق می‌دهد، دولت به ما نان می‌دهد و ما برای حکومت کار می‌کنیم، برای ما مناسب نیست که از مردم حق (غیرقانونی) بگیریم و در مقابل در تولید تریاک با آنان شریک شویم، ما با مردم شریک نیستیم."

ارزگان در جنوب افغانستان، یکی از ولایت‌هایی است که خشخاش در وسعت نسبتا وسیعی از زمین های آن کشت می شود.

مطالب مرتبط