حمل سلاح در داخل مجلس افغانستان ممنوع می‌شود

مجلس افغانستان
Image caption برخی از نمایندگان گفته اند که حمل سلاح در داخل مجلس باید جرم دانسته شود

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان، در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده، از نمایندگان خواسته که دیگر با خود سلاح به داخل مجلس نیاورند.

شماری از اعضای مجلس گفته‌اند که حمل سلاح در صحن مجلس باید "جرم" دانسته شود و برای کسی که با سلاح وارد تالار مجلس شود، مجازات در نظر گرفته شود.

این نمایندگان حمل سلاح در داخل مجلس را نگران‌کننده دانسته و از هیئت اداری مجلس خواسته‌اند که ترتیبی بدهد تا از حمل سلاح در داخل مجلس جلوگیری شود.

محمد اکبری یکی از این نمایندگان است که گفته برای آن عده از اعضای مجلس که با خود در تالار سلاح می‌آورند، باید مجازات در نظر گرفته شود .

آقای اکبری گفت: "اگر اجازه داده شود که همه وکلا با تفنگچه بیایند و در داخل تالار بنشینند، شما وضعیت را چگونه پیشبینی می‌کنید؟ بنا بر این، پیشنهاد من این است که در این رابطه تصمیم گرفته شود... آوردن تفنگچه جرم باید باشد."

موجودیت سلاح نزد شماری از اعضای مجلس در محوطه پارلمان در دور قبلی پارلمان نیز انتقادهایی را به دنبال داشت ـ مساله‌ای که عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نیز به آن اشاره کرد.

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان از نیروهای امنیتی خواست تا مانع حمل سلاح به وسیله اعضای مجلس به داخل مجلس شوند.

آقای ابراهیمی گفت: "در شورای قبلی هم بار بار فیصله شده بود که هیچ کس نظر به قانون اجازه ندارد که در داخل مجلس با خود سلاح حمل کند. قبلا هم ما هیئت اداری به نهادهای امنیتی گفته‌ایم که در این مورد جدا مواظب باشید و اجازه ندهید که کسی در این جا با خود تفنگچه بیاورد." وزارت داخله/کشور برای تامین امنیت هر یک از اعضای شورای ملی، به محافظان امنیتی آنها اجازه حمل سلاح داده است و آنها اجازه دارند که در خانه و بیرون از آن با خود سلاح حمل کنند، اما شماری از اعضای شورای ملی برای تامین امنیت شخصی خود، بیش از حد معمول محافظ مسلح دارند.

شماری از اعضای شورای ملی از فرماندهان سابق گروههای جهادی و از اعضای پیشین گروه طالبان هستند. برخی از این نمایندگان علاوه بر داشتن محافظ مسلح، از موترهای (خودروهای) ضدگلوله هم استفاده می‌کنند.

اما نگرانی تازه اعضای مجلس از حمل سلاح به وسیله برخی از همکاران آنها در داخل مجلس، نشان می دهد که این نگرانی ها حالا شدت بیشتری یافته است.

حق نشر عکس AP
Image caption در روز سخنرانی نخست وزیر هند، نمایندگان پارلمان افغانستان بازرسی بدنی شدند.

در گذشته در مواردی مشاجره‌های لفظی در جریان مذاکرات مجلس منجر به برخوردهای فیزیکی میان برخی از نمایندگان شده است.

شماری از اعضای مجلس در چنین موارد از بوتلهای آب معدنی برای زدن طرف مقابل استفاده کرده‌اند و حالا به نظر می‌رسد که برخی از نمایندگان نگران آن هستند که اگر این گونه مشاجره‌ها شدت یابد، ممکن است از سلاح هم استفاده شود.

اخیرا زمانی که مانموهان سینگ، نخست وزیر هند برای سخنرانی به پارلمان افغانستان رفت (جمعه، ۲۳ ثور/اردیبهشت)، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم در کنار او بود و محافظان امنیتی آقای کرزی، پیش از ورود اعضای مجلس، آنها را بازرسی بدنی کردند.

این مساله انتقادهای شدید نمایندگان پارلمان افغانستان را برانگیخت و حتی برخی از اعضای پارلمان از حضور در جلسه سخنرانی نخست وزیر هند خودداری کردند.

نمایندگان خشمگین این موضوع را فردای روز سخنرانی آقای سینگ در صحن علنی مجلس مطرح کردند و بازرسی بدنی خود به وسیله ماموران امنیتی را اهانت به خود دانستند.

حالا به نظر می رسد که این ماموران هم احتمالا نگران حمل سلاح به وسیله برخی از اعضای مجلس بوده و به همین دلیل نگذاشته بوده‌اند که نمایندگان با خود سلاح حمل کنند و وارد جلسه سخنرانی نخست وزیر هند در پارلمان افغانستان شوند.

مطالب مرتبط