روزنامه های کابل: یکشنبه، اول جوزا

بمبگذاری انتحاری در بیمارستان چهارصد بستر، که حالا به نام سردار محمد داوود خان هم شناخته می‌شود، در روزنامه‌های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده‌ای داشته است.

این انفجار حوالی ظهر روز شنبه، ۳۱ ثور/ادیبهشت در داخل محوطه این بیمارستان نظامی روی داد و در اثر آن شش تن از کارکنان این بیمارستان کشته و ۲۳ تن دیگر زخمی شدند. گروه طالبان مسئولیت این حادثه را به دوش گرفته است. ماندگار حمله بمبگذار انتحاری در بیمارستان سردار محمد داوود خان را یکی از پاسخ‌های پی‌هم گروه طالبان به دعوت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از طالبان به مصالحه خوانده و افزوده که هر چه آقای کرزی بیشتر از گفتگو با آنها سخن گفته، آنها هم حملات خود را جدی تر کرده‌اند.

به نظر نویسنده، حالا دیگر نمی‌توان از طالبان به دلیل حمله به محلات غیرنظامی و افراد بیگناه انتقاد کرد و آن را نشانه‌ای از شکست آنها به حساب آورد، چون آنها از هر روشی برای اثبات موفقیت خود استفاده می‌کنند و علاوه بر آن، حالا در "مهمترین نهادهای حکومتی" هم رخنه کرده‌اند.

ماندگار افزوده که محافظت از مردم وظیفه دولت است و نویسنده تاکید کرده که در مورد وقوع این گونه حوادث دولت "مقصر" است و نه طالبان. روزنامه دلیل این ادعا را در این امر دیده که طالبان به عنوان "دشمنان وضعیت" کنونی، دست به هر کاری می زنند در فکر آینده آن هم نیستد.

این روزنامه در بخشی از سرمقاله خود نوشته که با حمله طالبان در چند نقطه حساس و از جمله وزارت دفاع، پرسش‌هایی به میان آمده، اما قرار نیست که به این پرسش ها پاسخ داده شود و نویسنده افزوده که "لابد دستانی در داخل (حکومت) فعالند و با گروه طالبان همکاری می‌کنند، اما هیچگاه اسم و رسم آنها افشا نمی‌شود".

روزنامه افغانستان حملات دو ماه اخیر طالبان را "عجیب و باورنکردنی" توصیف کرده و بمبگذاری در بیمارستان چهارصد بستری را نمونه برجسته‌ای از تاکتیک‌های جدید تروریستها و حامیان طالب آنها در افغانستان خوانده است.

روزنامه افزوده در حالی که دولت با صرف امکانات زیاد تلاش دارد که چند تن از شبه نظامیان و فرماندهان طالبان را تشویق به پیوستن به روند مصالحه کند، "شواهد غیرقابل انکار از وابستگی و همکاری" تعدادی از کارکنان ارتش و پلیس با گروه طالبان و محافل تروریستی دارند.

نویسنده در مورد این "شواهد" توضیح بیشتری ارائه نکرده، اما افزوده که هر چند ناامنی دغدغه و نگرانی اصلی شهروندان کشور در شرایط کنونی است، اما روندهای سیاسی و نظامی در کل نگرانی‌هایی را در همه عرصه‌های ملی گسترش داده است.

به نظر روزنامه، نفوذ گروه‌های تروریستی و طالبان در بخش‌هایی از دولت، فرایندی خطرناکتر از حمله نظامی و بمبگذاری انتحاری گروه طالبان است و از سوی دیگر برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های دولت به وسیله گروه ویژه‌ای در کاخ ریاست جمهوری باعث "بی‌اعتمادی" در داخل نظام و "فرسایش" آن شده است.

روزنامه اراده حادثه بیمارستان چهارصد بستر را تصویری از "ناکارآمدی راهکارها و برنامه‌های" نهادهای امنیتی دانسته و افزوده است در حالی که داستان انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای داخلی و زمزمه آشتی با طالبان همچنان بر سر زبانها است، طالبان بار دیگر حمله کردند.

به نوشته این روزنامه، دو بمبگذار انتحاری "به راحتی توانستند که از کمربندهای امنیتی عبور کنند" و حوالی ظهر وارد ساختمان بیمارستان چهارصد بستری شوند و مواد منفجره به همراه خود را منفجر کنند و شش تن از کارکنان این بیمارستان را بکشند و دهها تن دیگر را زخمی کنند.

این روزنامه افزوده که انفجار انتحاری در بیمارستان ارتش نشان داد که دولت در زمینه کنترل اوضاع و تامین امنیت، استراتژی و راهکار شفاف، مشخص و کارآمدی ندارد و نیروهای امنیتی که قرار است تا چند ماه دیگر مسئولیت تامین امنیت کل کشور را به دست گیرند هم از ناکارآمدی رنج می‌برند.

اراده در ادامه سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که در صورتی که نیروهای امنیتی توانایی تامین امنیت مراکز اصلی خود را نداشته باشند و دشمن به اهداف خود در این مراکز به آسانی حمله کنند، این نیروها چگونه مسئولیت تامین امنیت مناطق دوردست در ولایت‌ها را به عهده می‌گیرند.

روزنامه سرنوشت حمله به بیمارستان چهارصد بستری را "وحشت‌آفرینی" خوانده و نوشته که شاید این گونه وحشت در جهان مانندی نداشته باشد. به نوشته این روزنامه، مردم افغانستان در وضعیتی به سر می‌برند که پزشکان در این وضعیت در بیمارستان هم هدف چنین حملاتی قرار می‌گیرند.

به نظر سرنوشت، در جهان بر اساس هیچ ارزشی چنین بمبگذاری‌ها جواز ندارد و در افغانستان هر گونه حملات وحشتناک انجام شده است و شاید دیگر هیچ نوع حمله وحشتناکی باقی نمانده باشد که در این کشور تجربه نشده باشد.

این روزنامه همچنین نوشته که انفجار روز شنبه زمانی در داخل بیمارستان سردار محمد داوود خان روی داد که دانشجویان طب نظامی مشغول خوردن غذا بودند. به باور سرنوشت، در این روزها وحشت آفرینی ضدانسانی در افغانستان شدت گرفته است. روزنامه‌های دولتی هیچ اشاره‌ای به حادثه بیمارستان سردارد محمد داوود نکرده‌اند و روزنامه اصلاح در سرمقاله خود "دلیل اصلی" مخالفت شورشیان با دولت این کشور را "بیکاری و فقر" دانسته و افزوده که اگر جوانان بیکار صاحب کار شوند، آنها در کنار مخالفان قرار نخواهند گرفت با دولت جنگ نخواهند کرد.

این روزنامه دولتی به این نظر است که ساختن کارخانه‌های بزرگ و متوسط تولیدی به وسیله سرمایه‌گذاران می‌تواند زمینه کار را برای جوانان بیکار در افغانستان فراهم کند.

اصلاح در ادامه ابراز امیدواری کرده که بازرگانان افغان سرمایه‌های خود را به داخل کشور منتقل کنند و با به کار انداختن آنها، زمینه کار را برای بیکاران فراهم کنند و آنهایی که به دلیل بیکاری به مخالفان پیوسته‌اند، از آنها جدا شوند و دست از جنگ بردارند.

مطالب مرتبط