افغانستان: تایید یا رد خبر مرگ رهبرطالبان، دشوار است

ملا عمر در میان جمعی از طالبان
Image caption بامداد دو شنبه دوم جوزا/ خرداد، شماری از رسانه های افغانی، از کشته شدن ملا عمر خبر دادند

اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید اطلاعات این اداره نشان می‌دهد که ملا محمد عمر، رهبر طالبان، چند روز قبل از مخفی‌گاه خود در کویته پاکستان ناپدید شده است.

لطف‌الله مشعل، سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان، در یک نشست خبری در کابل گفت اطلاعات این سازمان نشان می‌دهد که فرماندهان مهم طالبان نیز در چند روز گذشته نتوانسته‌اند با ملا عمر تماس بگیرند.

مقامهای امنیتی افغانستان می‌گویند آنها نمی‌توانند خبرهایی مبنی بر کشته شدن ملا عمر، که در برخی از رسانه‌ها منتشر شده است، را رد یا تائید کنند.

بامداد امروز یک تلویزیون خصوصی در افغانستان به نقل از یک مقام امنیتی افغان، که از او نام نبرد، خبر مرگ ملا عمر را پخش کرد. اما سخنگوی گروه طالبان این گزارش را بی اساس و آن را شایعه پراکنی حکومت افغانستان خواند.

براساس این خبر، ژنرال حمید گل، رئیس پیشین سازمان استخباراتی ارتش پاکستان ( آی اس آی ) نیز با ملا عمر بوده است.

اما هارون نجفی زاده خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در اسلام آباد دقایقی پس از انتشار این خبر با ژنرال حمیدگل تلفنی صحبت کرد و او به خبرنگار بی بی سی گفت که در خانه اش و سالم است. آقای گل بار دیگر تاکید کرد که ملا عمر در پاکستان نیست.

اما مقام‌های امنیتی افغانستان همواره تاکید کرده‌اند که ملا عمر و شماری دیگر از سران گروه طالبان در پاکستان هستند و از آنجا حملات طالبان علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی را رهبری می‌کنند.

لطف الله مشعل در کنفرانس خبری امروز نیز یکبار دیگر تاکید کرد که آنها در سالهای گذشته از مخفیگاه رهبر طالبان خبر داشته‌اند و او در پاکستان بوده است.

نیروهای امنیتی افغانستان نمی‌توانند در خاک پاکستان علیه رهبر طالبان دست به اقدامی بزنند اما اطلاعات مربوط به مخفیگاه او را بارها در اختیار نیروهای آمریکایی قرار داده‌اند.

آقای مشعل همچنین گفت که ذبیح الله مجاهد، که خود را سخنگوی طالبان می‌خواند هم در منطقه‌ای در میان شهر اسپین بولدک افغانستان و شهرک چمن در پاکستان و آن سوی خط دیورند و در خاک پاکستان "دفتر دارد" و با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اطلاعاتی که با او تماس دارند، اعلامیه‌های خود را تهیه کرده و به رسانه ها می‌فرستد.

سخنگوی امینت ملی افزود که این اداره اطلاع دقیقی از محل زندگی و شیوه کار سخنگوی طالبان دارد و نام اصلی او، حاجی اسماعیل است نه ذبیح الله.

در هفته‌های اخیر و به دنبال کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان، گزارش‌های تائید نشده‌ای مبنی بر تلاش مقام‌های پاکستانی برای اخراج رهبران طالبان افغان از پاکستان، منتشر شده است.

هارون نجفی زاده در اسلام آباد می‌گوید حس عمومی در پاکستان این است که انتشار شایعاتی در مورد مرگ ملا عمر به این دلیل منتشر شده است تا او را سراسیمه کنند و مجبور شود مخفی‌گاه دائمی‌اش را ترک کند و به این ترتیب در تیر رس نیروهای آمریکایی، پاکستانی یا افغان قرار گیرد.

بازداشت چهار تن به ظن همکاری با طالبان

سخنگوی امنیت ملی همچنین از بازداشت چهارتن به اتهام همکاری با عاملان حمله به بیمارستان چهارصد بستر کابل خبر داد، لطف الله مشعل به خبرنگاران گفت، یکی از سربازان ارتش اونیفورم و کارت شناسایی جعلی ارتش را در اختیار بمگذاران انتحاری قرار داده بود و حمله کننده گان با استفاده از این اونیفورم و کارت شناسایی موفق شدند وارد بیمارستان شده و خود را منفجر کند.

آقای مشعل گفت این سرباز باز از سوی امنیت ملی بازداشت شده است.

روز شنبه یک حمله انتحاری در بیمارستان چهارصد بستر یا ( شفاخانه سردار داوود خان) شش کشته و ٢٣ مجروح بجا گذاشت.

مطالب مرتبط