روزنامه های کابل: سه شنبه سه جوزا

شایعات کشته شدن ملا عمر، رهبر گروه طالبان، موضوع مورد بررسی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان با توجه به شایعاتی که روز گذشته در مورد کشته شدن ملا عمر، رهبر گروه طالبان منتشر شد، نوشته است که شواهد معتبری در دست نیست که کشته شدن او را تائید کند.

این روزنامه نوشته که پخش این گزارشها، احتمالا نوعی جنگ تبلیغاتی علیه فرماندهان طالبان بوده است تا نوعی سراسیمگی در میان آنها ایجاد کند.

اما نویسنده افغانستان باور دارد که پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، حالا اصولا نوبت ملا عمر، رهبر گروه طالبان است تا هدف قرار گیرد.

این روزنامه افزوده که به باور مردم افغانستان، مبارزه با تروریسم، بدون کشته شدن ملا عمر به پایان نمی رسد.

روزنامه هشت صبح با توجه به نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و آمریکا که قرار است در کابل برگزار شود، پرسیده است که نماینده دولت پاکستان در این نشست، چگونه از کشورش در برابر اتهامات سنگینی که در رابطه با القاعده وجود دارد، دفاع خواهد کرد؟

این روزنامه نوشته که بدنبال کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده در پاکستان، انگشت انتقاد متوجه پاکستان و احتمال همکاری این کشور با شبکه های تروریستی شده است.

از این رو، نویسنده هشت صبح باور دارد که شرایط موجود، فرصت خوبی را برای دولت افغانستان فراهم کرده تا پاکستان را در زمینه مبارزه با تروریسم تحت فشار قرار دهد و در این زمینه، به نوشته روزنامه، حمایت آمریکا را نیز با خود داشته باشد.

روزنامه ماندگار نیز با توجه به اظهارات سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان که گفته است که ظرف روزهای اخیر، ملا عمر، رهبر گروه طالبان از مخفیگاهش در پاکستان ناپدید شده، نوشته که این اظهارات نشان می دهد که رهبر گروه طالبان در پاکستان حضور داشته است.

نویسنده ماندگار افزوده که پس از کشته رهبر شبکه القاعده در پاکستان، حالا گزارشهایی در مورد حضور رهبر گروه طالبان در خاک این کشور، پاکستان را بیش از هر زمان دیگری تحت فشار قرار می دهد.

این روزنامه افزوده که دولت افغانستان باید با این مسئله با هوشیاری برخورد کرده و مسئله حضور سران گروه های تروریستی در خاک پاکستان را با جدیت دنبال کند.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد که اگر سایر سران گروه های تروریستی را پیدا کند، عین عملیات کشتن رهبر شبکه القاعده را تکرار خواهد کرد.

این روزنامه نوشته که چنین اظهارات، نشانی از "تغییر" برخورد آمریکا با مسئله تروریسم در منطقه است.

آرمان ملی افزوده که شرایط کنونی افغانستان و منطقه، نه از نظر اقتصادی و نه هم از نظر تلفات سربازان آمریکایی، به سود دولتمداران آمریکا نیست و از این رو، نویسنده باور دارد که آمریکا در پی هدف قرار دادن سران گروه های تروریستی، به منظور درهم کوبیدن این گروه ها است.