پیام دبیرکل ناتو به طالبان: پیروز نخواهید شد

به روز شده:  10:59 گرينويچ - سه شنبه 24 مه 2011 - 03 خرداد 1390

دبیرکل ناتو: طالبان با خشونت پیروز نمی‌شود

دبیرکل ناتو می‌گوید طالبان در افغانستان جز ترک خشونت راه دیگری ندارند. انرس فو راسموسن که از افغانستان دیدار می‌کند گفت طالبان با خشونت نمی‌توانند در جنگ پیروز بشوند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو که به افغانستان سفر کرده، به مخالفان مسلح حکومت این کشور هشدار داده است که اگر به روند صلح نپیوندند، به شدت سرکوب خواهند شد.

آقای راسموسن، که در یک نشست خبری همراه با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل صحبت می کرد، از پاکستان نیز خواست تا در مبارزه با تروریسم "برخوردی شفاف" داشته باشد.

هدف دبیرکل ناتو از سفر به افغانستان، بررسی اوضاع این کشور در آستانه آغاز برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان است.

نخستین مرحله از این برنامه قرار است تا کمتر از دو ماه دیگر آغاز شود.

در جریان این سفر، آقای راسموسن به حداقل دو ولایت غربی و جنوبی افغانستان نیز سفر خواهد کرد.

'پیروز نخواهید شد'

اندرس راس موسن، دبیرکل ناتو

آقای راس موسن گفت طالبان باید قانون اساسی افغانستان را بپذیرند

افغانستان ظرف هفته های اخیر، شاهد افزایش حملات طالبان بوده است.

افراد مسلح طالبان در چندین مورد ساختمانهای دولتی را در قندهار و خوست هدف قرار داده اند، بمبگذاری های انتحاری در برخی از ولایات افغانستان شدت گرفته و در حداقل دو مورد، کارگران راه سازی در قندهار و پکتیا هدف حملات مرگبار قرار گرفته اند.

با این حال، دبیرکل ناتو و رئیس جمهوری افغانستان، هر دو ابراز خوشبینی کرده اند که برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان براساس برنامه از قبل تعیین شده اجرا خواهد شد.

دبیرکل ناتو تاکید کرد که نیروهای افغان و خارجی، توان شکست دادن شورشیان مسلح را در افغانستان دارند و به مخالفان مسلح هشدار داد که در جنگ کنونی، به پیروزی نخواهند رسید.

آقای راسموسن گفت: "پیام من به دشمنان افغانستان روشن است: اگر به خشونت ادامه بدهید، هیچ پیروزیی نصیب تان نخواهد شد و تنها با شکست روبرو خواهید بود."

او خطاب به طالبان و سایر مخالفان مسلح افزود: "حالا زمان آن رسیده است که راه صلح را انتخاب کنید؛ ارتباط خود را با القاعده و سایر شبکه های تروریستی قطع کنید، از خشونت دست بکشید و از قانون اساسی افغانستان پیروی کنید."

بسیاری از سیاستمداران غربی نیز پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده در پاکستان، خطاب به طالبان اظهارات مشابهی کرده اند.

از جمله، مقامات آمریکایی اخیرا به سران طالبان هشدار داده اند که اگر نمی خواهند به سرنوشت رهبر شبکه القاعده دچار شوند، باید صلح را انتخاب کرده و از جنگ دست بردارند.

اما حملات اخیر طالبان در افغانستان نشان می دهد که این گروه دست کم در شرایط کنونی به این پیامها توجهی نداشته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.