چهارمین منطقه ولایت نورستان به دست طالبان افتاد

نقشه ولایت نورستان حق نشر عکس bbc
Image caption نورستان دروازه نفوذ شورشیان به مناطق شمال شرقی افغانستان شمرده می شود

مقامهای دولتی در شرق افغانستان تائید کرده اند که منطقه دوآب در ولایت نورستان به دست گروه طالبان افتاده است.

گروه طالبان یک روز پیش در تماس با رسانه‌ها گفته بودند که این ولسوالی را در پی جنگی سخت با نیروهای دولتی، از کنترل دولت خارج کرده اند.

حدود یک ماه پیش این گروه ولسوالی وانت وایگل را از کنترل دولت خارج کرده بودند و دو ولسوالی‌ کامدیش و برگ‌متال را قبلا در تصرف خود داشتند.

معاون شورای ولایتی نورستان به بی بی سی گفته است که طالبان بامداد روز چهارشنبه(۴ جوزا/خرداد) وارد مرکز ولسوالی دوآب شدند.

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان از سقوط این منطقه به دست شورشیان اظهار بی‌خبری کرده و ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت دلیل این بی‌خبری را عدم حضور ارتش در این ولایت عنوان کرده است.

اما سخنگوی نیروهای بین المللی یاری امنیت، (ایساف) گفته است که مقامهای محلی نورستان از ناتو درخواست کمک کرده و این نیروها به کمک آنها شتافته‌اند.

ژنرال جوزف بلاتز گفته است: "از ما درخواست کمک و پشتیبانی شده است و ایساف در حال یاری رساندن و کمک به واحدهای پلیس ملی افغانستان در نورستان است. کمکها ادامه دارد و بر اساس اطلاعی که من دارم، این کمکها به منطقه رسیده است."

مقامهای محلی همچنین گفته‌اند که بخشهایی از راه منتهی به شهر پارون، مرکز ولایت نورستان هم در کنترل شورشیان است و آنها راه را بسته اند.

این مقامها همچنین گفته‌اند که انتقال مواد خوراکی و دیگر مواد مورد نیاز مردم به شهر پارون ناممکن شده و طالبان اجازه نمی دهند که این گونه مواد به ساکنان این شهر منتقل شود.

مسئولان دولتی در ولایت نورستان گفته اند که در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان دست کم هشت شورشی مسلح کشته و پنج شورشی دیگر زخمی شده اند.

آنها کشته شدن سه مامور پلیس را نیز تائید کرده اند.

جمال الدین بدر، والی نورستان گفته است که حملات شورشیان از چهار روز پیش به این سو افزایش یافته بود و در پی آن نیروهای دولتی تصمیم به "عقب نشینی تاکتیکی" گرفتند.

آقای بدر گفته است که امکانات نظامی کافی در اختیار این نیروها نبود و آنها به همین دلیل اقدام به عقب نشینی کردند.

پیش از این مقامهای دولتی خروج نیروهای دولتی از سه ولسوالی دیگر ولایت نورستان را هم "عقب‌نشینی تاکتیکی" عنوان کرده بودند.

ولایت نورستان دروازه نفوذ شورشیان به مناطق شمال‌شرقی و شمالی افغانستان شمرده می شود و آنها از سال گذشته فعالیت های خود را در این ولایت شدت بخشیده اند.

این در حالی است که مقامهای محلی در چند ماه اخیر به طور مکرر در مورد سقوط مناطقی در این ولایت به دست شورشیان هشدار داده و خواستار تقویت نیروهای امنیتی در منطقه شده بودند.

مطالب مرتبط