ارتش افغانستان منطقه 'دوآب' را از طالبان بازپس گرفت

حق نشر عکس bbc
Image caption نورستان در شرق افغانستان و هم مرز با پاکستان است و تصرف آن برای دولت افغانستان بسیار مهم است

وزارت دفاع افغانستان می گوید نیرو های افغان کنترل ولسوالی دوآب نورستان در شرق این کشور را که صبح امروز به دست طالبان افتاده بود، دوباره بدست گرفته اند.

ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع گفت که کماندو های ارتش افغانستان منطقه دوآب را از وجود طالبان پاکسازی کردند.

صبح روز چهارشنبه سوم جوزا/خرداد، مقام های امنیتی افغان اعلام کردند که منطقه دو آب چهارمین منطقه در ولایت نورستان در شرق افغانستان است که به تصرف طالبان در آمده است.

ولسوالی های وانت وایگل، کامدیش و برگ متال از حدود سه هفته به این سو در کنترل طالبان است.

اما عصر چهار شنبه سوم جوزا، ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که ولسوالی دوآب دوباره به کنترل نیروهای دولتی در آمده و طالبان از آنجا بیرون رانده شده اند.

اما مناطق دیگری از ولایت نورستان که از سه هفته پیش به تصرف طالبان در آمده بود، همچنین در کنترل طالبان است.

نورستان یکی از ولایات دورافتاده در شرق افغانستان و هم مرز با پاکستان است. نورستان از لحاظ استراتژیکی برای افغانستان بسیار مهم است.

آقای عظیمی همچنین به خبرنگاران گفت که تلاش برای بازپس گیری تمامی مناطق نورستان از طالبان، آغاز شده است.

در همین حال معاون شورای ولایتی نورستان به بی بی سی گفته است که طالبان بامداد روز چهارشنبه(۴ جوزا/خرداد) وارد مرکز ولسوالی دوآب شدند.

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان از سقوط این منطقه به دست شورشیان اظهار بی‌خبری کرده و ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت دلیل این بی‌خبری را عدم حضور ارتش در این ولایت عنوان کرده است.

اما سخنگوی نیروهای بین المللی یاری امنیت، (ایساف) گفته است که مقامهای محلی نورستان از ناتو درخواست کمک کرده و این نیروها به کمک آنها شتافته‌اند.

ژنرال جوزف بلاتز گفته است: "از ما درخواست کمک و پشتیبانی شده است و ایساف در حال یاری رساندن و کمک به واحدهای پلیس ملی افغانستان در نورستان است. کمکها ادامه دارد و بر اساس اطلاعی که من دارم، این کمکها به منطقه رسیده است."

مقامهای محلی همچنین گفته‌اند که بخشهایی از راه منتهی به شهر پارون، مرکز ولایت نورستان هم در کنترل شورشیان است و آنها راه را بسته اند.

این مقامها همچنین گفته‌اند که انتقال مواد خوراکی و دیگر مواد مورد نیاز مردم به شهر پارون ناممکن شده و طالبان اجازه نمی دهند که این گونه مواد به ساکنان این شهر منتقل شود.

مسئولان دولتی در ولایت نورستان گفته اند که در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان دست کم هشت شورشی مسلح کشته و پنج شورشی دیگر زخمی شده اند.

آنها کشته شدن سه مامور پلیس را نیز تائید کرده اند.

مطالب مرتبط