محدودیت استفاده از موتورسیکلت در شرق افغانستان

مردان موترسکلت سوار در هلمند، از کنار نیروهای خارجی می گذرند حق نشر عکس Getty
Image caption بیشتر مردم درمناطق روستایی برای رسیدگی به کارهای روزمره شان، از موتورسکلیت استفاده می کنند

مسئولان امنیتی افغانستان، استفاده از موتورسیکلت را در شهر شرنه، مرکز ولایت پکتیکا ممنوع کرده اند.

مسئولان امنیتی در ولایت پکتیکا از طریق رسانه های محلی اعلام کرده اند که بعد از غروب استفاده از موتورسیکلت ممنوع است.

همچنین استفاده دو پشته (دوترکه ای) از طرف روز نیز ممنوع اعلام شده است.

مقام های امنیتی همچنین اعلام کرده اند که با کسانی که از این فرمان سرپیچی کنند، برخورد قانونی خواهد شد، اما توضیح نداده اند که این برخورد قانونی چه خواهد بود و سرپیچی از این فرمان چه مجازاتی را در پی خواهد داشت.

مقام های امنیتی هدف از اعلام و اجرای این دستور جدید را جلوگیری از حملات تروریستی و مسلحانه گروه های شورشی اعلام کرده اند. مقام های امنیتی می گویند، شورشیان مسلح برای اجرای بسیاری از حملات خود، از موتورسیکلت استفاده می کنند و می توانند به سادگی پس از اجرای عملیات فرار کنند.

در گذشته محدودیت های مشابهی در ولایات های غزنی و پکتیا نیز اعمال شده است، اما مردم محل می گویند، این اقدامات به جز افزایش مشکلات روزمره آنها، تاثیری بر کاهش خشونتها و حملات گروه های شورشی نداشته است.

خدمات حمل و نقل عمومی در مناطق روستایی افغانستان به شدت محدود است و مردم نا گزیرند از وسایط نقلیه شخصی استفاده کنند.

در چنین شرایطی، استفاده از موتورسیکلت در زندگی روزمره افغانها به وسیله مهم حمل و نقل تبدیل شده است و بیشتر افغانها در مناطق روستایی برای رسیدگی به کارهای روزمره خود از موتورسکلیت استفاده می کنند.

هنوز مشخص نیست این قانون آنگونه که مسئولان امنیتی می خواهند عملی خواهد شد یانه اما خبرنگار بی بی سی در محل می گوید، اعلام این خبر مردم را نگران و معترض کرده است.

شماری از مردم می گویند، اعلام ممنوعیت های تازه در استفاده از موتورسکلیت، راه درستی برای تامین امنیت نیست و نیروهای امنیتی باید راه های موثرتری را در پیش گیرند.