ناتو از بازداشت یک فرمانده شورشی در افغانستان خبر داد

سرباز ارتش حق نشر عکس afp
Image caption ناتو گفته که رهبری عملیات بازداشت فرمانده شورشی را ارتش افغانستان به دوش داشته است.

نیروهای تحت فرمان سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان از بازداشت یک فرمانده شبکه حقانی و چندین شورشی دیگر در این کشور خبر داده اند.

مرکز فرماندهی ناتو در کابل با صدور اعلامیه ای در روز جمعه، ۶ جوزا/خرداد، گفته است که این فرمانده همراه با افراد وابسته به او روز پنجشنبه در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا بازداشت شدند.

ناتو نام این فرمانده شورشی را فاش نکرده اما گفته است که او همراه با سی تا چهل ستیزه‌جوی تحت امر خود در ولایت‌های پکتیا و خوست علیه نیروهای دولتی فعالیت‌ مسلحانه داشته است.

بر اساس اعلامیه ناتو، فعالیت‌های ضدولتی این فرمانده شبکه حقانی و افراد تحت امر او عمدتا در مسیر جاده میان مناطق سپیره و نادرشاه کوت متمرکز بوده است.

اعلامیه ناتو افزوده است که بازداشت این فرد و چند شورشی وابسته به او در جریان عملیات مشترک نیروهای ناتو و افغان و به با فرماندهی افسران ارتش ملی افغانستان صورت گرفت.

شبکه حقانی به رهبری سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، فرمانده سابق مجاهدین عمدتا در ولایت‌های جنوب شرق افغانستان فعال است.

این شبکه یکی از سه گروه اصلی شورشی در افغانستان است و مقامهای دولتی این کشور و برخی مقامهای نظامی آمریکایی معتقدند روابط نزدیکی با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، دارد.

مقامهای پاکستانی این ادعا را رد کرده اند.

بر اساس یک خبر دیگر، پیمان ناتو اعلام کرده که چندین فرد مظنون به عضویت در گروه های شورشی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان بازداشت شده اند.

ناتو گفته است که این افراد در ولسوالی (شهرستان) نهر سراج ولایت هلمند به اتهام داشتن ارتباط با گروه طالبان بازداشت شده و تحت بازجویی قرار گرفته اند.

نیروهای تحت فرمان ناتو در حالی از بازداشت این شورشیان در جنوب و جنوب شرق افغانستان خبر داده اند که روز پنجشنبه دست کم هفت سرباز آنها در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در جنوب این کشور کشته شدند.

این انفجار یکی از مرگبارترین حادثه ها برای نیروهای ناتو در افغانستان بوده است.

مطالب مرتبط