'غزنی از نگاه دیگر'؛ نمایشگاه عکس در غزنی

حق نشر عکس BBCpersian.com
Image caption آنتونی وین، معاون سفیر آمریکا این نمایشگاه را افتتاح کرد

نخستین نمایشگاه عکس از سه دوره تاریخی شهر غزنی، در جنوب افغانستان با عنوان "غزنی از نگاه دیگر" در این شهر برگزار شده است.

در این نمایشگاه بیش از ۸۰ عکس از خبرنگاران و عکاسان در غزنی، محمد عارف یعقوبی، خبرنگار بی بی سی، مهدی مهرآئین و قادر رحیمی به نمایش گذاشته شده است.

این عکس ها حاوی موضوع های تاریخی غزنی در سه دوره بودایی، غزنویان و تیموریان هستند و این نخستین بار است که چنین نمایشگاهی در شهر غزنی برگزار می شود.

موضوع شماری از عکس ها تپه "سردار" در شهر غزنی است، که آثار تاریخی دوره بودایی سده اول میلادی در آنجا وجود دارد و گفته شده است که حدود سیصد هزار اثر در دل این تپه وجود دارد.

موضوع برخی از عکس های به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه مناره ها و آرامگاه های پادشاهان سلسله غزنویان است.

غزنویان یکی از بزرگترین سلسله های سلطنتی افغانستان است که از سال ۹۷۵ تا سال ۱۱۸۷ میلادی (۳۴۴-۵۸۳ هجری قمری) بر افغانستان کنونی، بخش هایی از ایران کنونی، آسیای میانه و شبه قاره هند حکومت می کرد.

Image caption کوشش شده که با برگزاری این نمایشگاه گذشته باشکوه غزنی به یاد ساکنان آورده شود

در دوره غزنوی ها شهر غزنی، که پایتخت آنها بود، به اوج شکوه خود رسید و در این دوره فرهنگ و علوم و به ویژه ادبیات فارسی رشد چشمگیری داشته است. فارسی زبان رسمی دربار غزنوی ها بود و شماری از بزرگترین شاعران و نویسندگان زبان فارسی در همین دربار شاهکارهای ماندگار این زبان را آفریدند.

شاهنامه فردوسی، تاریخ بیهقی، تاریخ گردیزی، دیوان عنصری، دیوان فرخی و صدها اثر دیگر که هر کدام از شاهکارهای ادبیات فارسی شمرده می شوند، محصول همین دوره هستند.

پس از آن که شهر غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان برای سال ۲۰۱۳ میلادی از سوی وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی اعلام شد، در افغانستان برنامه های متعددی برای معرفی و بررسی گذشته این شهر روی دست گرفته شده است.

محمد عارف یعقوبی یکی از برگزارکنندگان نمایشگاه تازه گفت: "هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی آثار تاریخی، شکوه فرهنگی و تمدن گذشته غزنی به پیشواز سال ۲۰۱۳ میلادی است. کوشش شده که با این نمایشگاه برای جهان نشان داده شود که در غزنی تنها ناامنی نیست، بلکه در این ولایت تاریخی زندگی، لبخند، زیبایی و دوستی نیز جریان دارد."

بیشتر عکس هایی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده، عکسهایی از محلات باستانی و بناهای ارزشمند تاریخی غزنی است. زندگی عادی مردم، وضعیت زنان، حمل و نقل، بازسازی، از دیگر موضوع های عکس های این نمایشگاه هستند.

این نمایشگاه به حمایت مالی سفارت آمریکا در کابل برگزار شده است و آنتونی وین، معاون سفیر جدید آمریکا در افغانستان این نمایشگاه را در شهر غزنی افتتاح کرد.

معاون سفیر آمریکا بعد از دیدن عکس های این نمایشگاه به خبرنگاران گفت:"من به شدت تحت تاثیر زیبایی عکس ها و قدمت آثار تاریخی غزنی قرار گرفتم. در مقایسه با تاریخ کشور من، غزنی چند برابر غنی‌تر است، من عکس هایی از قلعه‌ای دیدم که نزدیک به دو هزار و پانصد سال قدمت دارد. از طرف دیگر، من در مدت کوتاهی توانستم که بسیاری از زیبایی‌های غزنی را ببینم."

حق نشر عکس BBCpersian.com
Image caption این نمایشگاه با استقبال گرم شرکت کنندگان مواجه شده است

حمید الله سروری، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی این نمایشگاه را برای معرفی غزنی به مردم افغانستان و جهان بسیار موثر خواند و تاکید کرد که چنین نمایشگاه هایی می تواند گذشته باشکوه غزنی را به یاد ساکنان این شهر و مردم افغانستان بیاورد و آنها را انگیزه بدهد که این شهر را بار دیگر آباد بسازند.

نمایشگاه "غزنی از نگاه دیگر" با استقبال گرم شرکت کنندگان مواجه شده است. محمد زبیر یکی از آنها گفت:"این نخستین بار است که در غزنی نمایشگاه عکس برگزار می شود. من خودم از غزنی هستم، ولی وقتی عکس های نمایشگاه را دیدم، متوجه شدم که غزنی چقدر زیبا و واقعا برای من جالب است. این نمایشگاه می تواند صنعت جهانگردی را در ولایت غزنی رشد دهد."

قرار است این نمایشگاه در آینده در کابل و شهرهای بزرگ دیگر افغانستان هم برگزار شود و هدف از آن یادآوری پیوستگی تاریخی میان شهرهای افغانستان از دیدگاه های مختلف است.

مطالب مرتبط