کرزی برای گفتگو در باره مسائل اقتصادی به ترکمنستان رفت

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروی برق، ساخت لوله گاز تاپی و ساخت راه آهن در شمال افغانستان، از موضوعهای اصلی مورد بحث آقای کرزی با مقامهای ترکمنستانی است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سفری رسمی برای گفتگو با مقامهای جمهوری ترکمنستان در باره مسائل اقتصادی و دوجانبه عازم عشق آباد شده است.

همکاری های اقتصادی در زمینه های انرژی، از مهمترین موضوع های مورد بحث آقای کرزی با مقامهای دولت جمهوری ترکمنستان خواهد بود.

در اعلامیه ای که دفتر آقای کرزی در این مورد منتشر شده، آمده که انتقال گاز و طرح ساخت لوله انتقال گاز تاپی (Turkmenistan, Afghanistan, Pakistan, India- TAPI) یکی از مسائلی است که در این گفتگوها مطرح خواهد شد.

سال گذشته مقامهای این چهار کشور در مورد ساخت این لوله توافق کردند، اما هنوز چالش های زیادی در ارتباط به ساخت و تمدید آن وجود دارد. ناامنی در مسیر ساخت این لوله از مهمترین این چالشها است.

انتقال انرژی برق از ترکمنستان به افغانستان از دیگر مسائلی است که در صدر موضوع های مورد بحث دو جانبه در برنامه سفر آقای کرزی به عشق آباد قرار دارد.

دولت افغانستان انتظار دارد که دولت ترکمنستان انرژی برق مورد نیاز چند ولایت غربی و شمال غربی افغانستان را تامین کند. هرات و باذغیس در شمار این ولایت ها است.

در حال حاضر افغانستان از ازبکستان و تاجکستان هم برق وارد می کند و منبع بخشی از انرژی برق چند ولایت شمالی و شهر کابل همین برق وارداتی است.

دولت افغانستان در نظر دارد تا زمانی که سدهای آبی برای تولید نیروی برق در این کشور ساخته نشده و این کشور به حد خودکفایی از این طریق نرسیده، از نیروی برق وارداتی از آسیای میانه استفاده کند.

این در حالی است که برخی ها در افغانستان انتقاد کرده اند که وارد کردن نیروی برق از خارج برای این کشور سنگین تمام می شود و با پولی که در این زمینه مصرف می شود، باید نیروگاههای آبی این کشور ساخته شود.

مقامهای دولت افغانستان این انتقادها را موجه ندانسته و گفته اند که هنوز وقت زیادی نیاز است تا نیروگاههای آبی در داخل این کشور ساخته شود.

در اعلامیه دفتر آقای کرزی همچنین آمده است که ساخت راه آهن میان شهرک اندخوی و بندر آقینه در شمال افغانستان هم در گفتگوهای آقای کرزی با مقامهای ترکمنستان مطرح خواهد شد.

شهرک بندری آقینه در مرز با ترکمنستان قرار دارد.

آقای کرزی را در این سفر مقامهای عمدتاً نهادهای اقتصادی دولت او همراهی می کنند. عمر زاخیلوال وزیر مالیه/دارایی، اسماعیل خان وزیر انرژی و آب، وحیدالله شهرانی وزیر معادن و عبدالقدوس حمیدی وزیر فواید عامه در این سفر همراه آقای کرزی هستند.

زلمی رسول وزیر خارجه و همچنین محمد داوود صبا والی هرات و دلبر جان آرمان والی بادغیس هم با آقای کرزی به ترکمنستان رفته اند. این ولایت ها با ترکمنستان مرز مشترک دارند.

آقای کرزی به دعوت رسمی قربان‌قلی بردی محمدف، رئیس جمهوری ترکمنستان به این کشور سفر کرده است.

مطالب مرتبط