روزنامه های کابل: شنبه، ۷ جوزا

موضوع ارتباط تلاشهای منطقه ای با مسائل امنیتی در افغانستان، در بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مطرح شده است.

ماندگار نوشته که هرچند پس کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده، عرصه برای ملا عمر رهبر گروه طالبان تنگ شده، اما پاکستان تلاش دارد که او را به عنوان "اهرم فشار" برای حفظ منافع خود در افغانستان نگه دارد.

روزنامه همچنین نوشته که ممکن است که ناامنی در افغانستان تا چند سال دیگر هم ادامه یابد و پاکستان با استفاده از این ناامنی به عنوان "فرصت"، موقعیت خود را به عنوان "ساطوری" بر سر افغانستان حفظ خواهد کرد.

ماندگار با ذکر این که پاکستان خود را "صاحب جنگ و صلح در افغانستان" می داند، نوشته که برنامه صلحی که دولت افغانستان با طالبان به راه انداخته، "مبهم و ناقص" است و اگر چنین صلحی هم برقرار شود، تصور بر این است که آینده آن باز هم جنگ خواهد بود.

نویسنده در توضیح این مطلب نوشته که در اجرای چنین صلحی مقاومت مردم افغانستان در برابر "تجاوز" پاکستان نادیده گرفته خواهد شد و "بخش عظیمی" از مردم افغانستان از نظر انداخته و با سرنوشت‌شان "بازی" خواهد شد و این وضعیت خود زمینه به دست گرفتن تفنگ را فراهم می کند.

روزنامه افغانستان این پرسش را مطرح کرده که اگر آن گونه مقامهای کشورهای منطقه می گویند، برقراری تامین امنیت و ایجاد حکومتی مقتدر و مستقل در افغانستان به نفع آنها است، چرا "با دخالت در امور داخلی" این کشور، زمینه های ناامنی را فراهم می کنند.

نویسنده همچنین پرسیده که چرا کشورهای منطقه در چهارچوب یک برنامه مشخص به تامین امنیت و ثبات در افغانستان کمک نمی کنند و چرا جنگ و درگیری های مسلحانه "از سوی کشورهای همسایه و منطقه" بر مردم افغانستان و منطقه "تحمیل" شده است.

به باور سرمقاله نویس روزنامه افغانستان، بررسی دلائل این نکته که چرا کشورهای همسایه سود خود را در ناآرامی افغانستان می بینند، می تواند ما را به پاسخ های این پرسش ها نزدیک کند. نویسنده همچنین افزوده که خصومت و رقابت های منطقه ای، توافق نظر در مورد افغانستان را ناممکن ساخته است.

به نظر این روزنامه، کشورهای منطقه هر کدام با توجه به منافع ویژه خود به مسائل امنیتی افغانستان نگاه می کنند و این امر "مداخلات" این کشورها را جایگزین همکاری های آنها در مورد افغانستان کرده و به همین دلیل این کشور به جای این که محل اجماع منافع آنها شود، میدان رقابت شده است.

افغان جرگه در سرمقاله خود تاکید کرده که پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده، امکان تامین صلح در افغانستان بیشتر شده و باید از شرایط به میان آمده استفاده کرد. به نظر نویسنده، حالا همسایه های افغانستان معتقد شده اند تا زمانی که در این کشور آرامی نیاید، آنها خود هم ثبات نخواهند داشت.

روزنامه با اشاره به نقش پاکستان در برقراری ثبات و امنیت در منطقه، نوشته که تا وقتی که دولت های افغانستان و پاکستان برای تامین امنیت در منطقه همکاری نکنند و موضوع همزیستی مسالمت آمیز و حسن همجواری را جدی نگیرند، منطقه تا سالهای دراز ناآرام خواهد بود.

افغان جرگه برگزاری نشست های سه جانبه میان آمریکا، پاکستان و افغانستان را برای همکاری های استراتژیک منطقه ای و تامین امنیت در منطقه موثر دانسته و افزوده که آخرین نشست سه جانبه مقامهای این کشورها که چند روز پیش برگزار شد، نشان داد که از این طریق هم می توان به تامین امنیت کمک کرد.

هشت صبح تنش ها در روابط میان حامد کرزی، رئیس جمهوری و پارلمان افغانستان را بررسی کرده و با ذکر این که آقای کرزی خواستهای "خانه ملت را جدی نمی گیرد"، نوشته که او نزدیک به دو سال است که اعضای کابینه خود را تکمیل نکرده است.

هفت وزارتخانه به وسیله افرادی به عنوان "سرپرست" اداره می شوند و بر اساس قانون، کسانی که به عنوان وزیر در راس این وزارتخانه ها قرار می گیرند، باید بر اساس پیشنهاد رئیس جمهوری، رای اعتماد مجلس نمایندگان را به دست آورند.

هشت صبح افزوده که آقای کرزی "برخورد غیرمنتظره" نمایندگان مجلس قبلی مواجه شد و شماری از وزیران پیشنهادی او رد صلاحیت شدند، ولی در آغاز کار مجلس جدید انتظار می رفت که او افرادی را عنوان وزیر معرفی کند اما تنش ها بر سر نتیجه انتخابات باعث شده که این افراد تا حال معرفی نشوند.

پس از بالا گرفتن جنجال ها بر سر نتایج انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله ۱۳۸۹، آقای کرزی دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی را تشکیل کرد، ولی کار این دادگاه با مخالفت شدید نهادهای انتخاباتی و مجلس نمایندگان به همراه بوده است. این دادگاه هنوز نتایج بررسی های خود را اعلام نکرده است.

هشت صبح به این نظر است که با ادامه کار این دادگاه آقای کرزی تلاش دارد که "نگاه غیرجدی" به مجلس داشته باشد و با عدم معرفی بقیه وزیران نسبت به پارلمان نوعی "بی‎اعتنایی" کند. نویسنده افزوده که ممکن است آقای کرزی پس از "اقداماتی" در وقت تعطیلات تابستانی مجلس، بقیه وزیران را معرفی کند.

مطالب مرتبط