'تلفات سنگین غیرنظامیان' در عملیات ناتو در هلمند

سرباز آمریکایی در هلمند حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عملیات هوایی پس از تیراندازی به سوی سربازان آمریکایی انجام شد

مقامات محلی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان گفته اند که عملیات هوایی ناتو منجر به کشته شدن چهارده غیرنظامی شده است.

این عملیات در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند پس از آن انجام شد که سربازان آمریکایی مورد حمله قرار گرفتند.

گزارشها حاکی است که ناتو در جواب به این حمله، دست به اجرای عملیات هوایی زد، اما به جای هدف قرار دادن شورشیان مسلح، دو خانه مسکونی هدف قرار گرفتند.

براساس این گزارشها، در این عملیات دو زن و دوازده کودک کشته شده اند.

نظامیان ناتو و افغان گفته اند که در حال بررسی این گزارشها هستند.

خبرنگاران می گویند، شماری از مردم محل در ولسوالی نوزاد، به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند آمده و اجساد حداقل هشت کودک را با خود آورده اند تا به خبرنگاران و مقامات دولتی نشان بدهند.

یک سخنگوی ناتو گفت که عملیات هوایی در نوزاد در جواب به تیراندازی به طرف سربازان این نیروها اجرا شد.

کشته شدن غیرنظامیان در عملیات نیروهای خارجی در چندین مورد باعث خشم مردم شده است. اگرچه براساس آمار موجود، بیشتر تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات گروه های شورشی و بمبگذاری های انتحاری بوده است، اما کشته شدن غیرنظامیان از سوی نیروهای ناتو، بیشتر حساسیت برانگیز بوده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از ناتو انتقاد کرده است که برای متوقف کردن "عملیات شبانه" این نیروها که به گفته آقای کرزی بیشتر باعث بروز تلفات غیرنظامیان می شود، کاری نکرده است.

او اخیرا به وزارت دفاع افغانستان دستور داد تا عملیات های "خودسر" نیروهای خارجی را در افغانستان متوقف کند.

حادثه نورستان

در یک گزارش دیگر، مقامات محلی در ولایت نورستان در شمال شرق افغانستان گفته اند که در یک عملیات نیروهای ناتو در چهارشنبه هفته گذشته، هجده غیرنظامی و بیست تن از ماموران پلیس افغانستان کشته شدند.

در این عملیات، به گفته مقامات محلی، حدود سی نفر از شورشیان وابسته به طالبان نیز کشته شده اند.

والی نورستان گفته است که افراد پلیس و غیرنظامیان زمانی در ولسوالی "دو آب" کشته شدند که نیروهای ناتو آنها را با شورشیان مسلح اشتباه گرفتند.

نورستان هفته گذشته صحنه درگیری های سنگینی میان طالبان و نیروهای افغان بود.

والی نورستان به خبرگزاری ها گفت: "ماموران پلیس در نتیجه آتش خودی کشته شدند. غیرنظامیان به این دلیل کشته شدند که طالبان زمانی که مهمات شان تمام شد، به طرف خانه های مسکونی فرار کردند و بعد، (ناتو) غیرنظامیان را با طالبان اشتباه گرفت."

ناتو گفته است که جزئیات این گزارشها را بررسی می کند اما یک سخنگوی این نیروها گفت، نتایج ابتدایی تحقیقات آنها نشان می دهد که در این عملیات به هیچ غیرنظامی آسیب نرسیده است.

مطالب مرتبط