کرزی سفر خود به ترکمنستان را نیمه کاره رها کرد

حامد کرزی همراه با همتای ترکمنستانی خود در عشق آباد حق نشر عکس AP
Image caption حامد کرزی همراه با همتای ترکمنستانی خود در عشق آباد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بدنبال حمله انتحاری روز گذشته در ولایت تخار، به دیدار خود از ترکمنستان پایان داده و قبل از تکمیل برنامه سفر، به کابل برگشته است.

آقای کرزی روز گذشته برای گفتگو در مورد مسایل اقتصادی، به ترکمنستان رفت و قرار بود این سفر چهار روز ادامه پیدا کند.

گفته شده است که قرار بود آقای کرزی پس از پایان این دیدار، به ایتالیا برود.

اما ساعاتی پس از شروع سفر، حمله انتحاری در ولایت تخار منجر به کشته شدن ژنرال داوود داوود، فرمانده پلیس حوزه شمال و شاه جهان نوری، فرمانده پلیس تخار شد.

در این حمله انتحاری، والی تخار و یک فرمانده ارشد ناتو نیز زخمی شده و دو سرباز آلمانی ناتو همراه با دو سرباز افغان کشته شدند.

وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید که قرار است آقای کرزی در مورد کشته شدن سربازان آلمانی، با انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان از طریق تلفن صحبت کند.

ولایت تخار، در شمال افغانستان، ظرف ماه های اخیر به یکی از مناطق نا امن تبدیل شده است.

ناظران نگران هستند که گروه طالبان توانسته اند ساحه فعالیت خود را به مناطقی که پیش از این آرام بود، گسترش دهند.

اما سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تاکید دارد که حمله روز گذشته در تخار، در بیرون از مرزهای افغانستان برنامه ریزی شده بود.

آقای عمر گفت: "تمام این حملات انتقام جویانه علیه مردم افغانستان، از خارج از افغانستان رهبری شده و در خارج از افغانستان طرح ریزی می شود. حادثه های شش ماه اخیر نشان می دهد که مردم افغانستان قیمت بسیار بزرگی را به خاطر عدم توجه دوستان ما (نظامیان خارجی) به پناهگاه های تروریسم، به مراکز تربیه و تجهیز تروریسم، می پردازند."

او افزود: "ما هنوز امیدوار هستیم که دنیا به صدای مردم افغانستان گوش بدهند. تمام شواهد نشان می دهد که این حملات از خارج از افغانستان طراحی و رهبری می شود."

آقای عمر در این مورد از کشور مشخصی نام نبرد، اما مقامات افغان در گذشته، به مناطقی در خاک پاکستان به عنوان پناهگاه های اصلی شورشیان اشاره داشته اند.

در همین حال، مراسم خاک سپاری قربانیان حمله انتحاری روز گذشته در تخار، امروز در ولسوالی فرخار ولایت تخار انجام شد.

خبرنگار بی بی سی در محل می گوید، از بیم وقوع حملات بیشتر، تدابیر امنیتی برای این مراسم گسترده بوده است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته اند.

مطالب مرتبط