روزنامه های کابل: یکشنبه، ۸ جوزا

ژنرال داوود داوود حق نشر عکس l
Image caption ژنرال داوود برای شرکت در یک نشست امنیتی به ولایت شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رفته بود.

کشته شدن ژنرال داوود داوود فرمانده نیروهای پلیس در شمال افغانستان و ژنرال شاه جهان نوری فرمانده پلیس تخار، موضوع گزارشهای خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این دو فرمانده ارشد پلیس روز شنبه، ۷جوزا/خرداد در اثر یک انفجار انتحاری در دفتر والی تخار و در پایان یک نشست امنیتی کشته شدند. در این انفجار عبدالجبار تقوا والی تخار و ژنرال مارکوس کنایپ فرمانده نیروهای ناتو در شمال افغانستان زخمی شدند و شش نفر دیگر کشته شدند.

طالبان مسئولیت این انفجار را به دوش گرفته اند.

هشت صبح با لحن طعنه‌آمیزی نوشته است که طالبان "برادری" کردند و جرم ژنرال داوود این بود که در برابر "لشکر بی‌لگام مزدروان پاکستانی" جنگیده و نگذاشته بود که افغانستان "ایالت پنجم" پاکستان شود.

اشاره نویسنده به اظهارات حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است که گروهی از طالبان را "برادران ناراضی" خطاب می کند و به باور او آنها به اثر "ظلم" مقامهای دولتی ناراضی شده اند و به گروه‌های شورشی پیوسته‌اند.

هشت صبح افزوده که ژنرال داوود در حالی کشته شده است که دولت آقای کرزی و شورای عالی صلح "با اشتیاق تمام و کوشش بی‌وقفه در صدد اعاده حیثیت طالبان و اجیران مزدور پاکستانی هستند و از تمایل طالبان برای نزدیک شدن به دولت افغانستان سخن می گویند".

نویسنده با لحن تندی پرسیده که آیا آقای کرزی حق دارد که بر سر خون قربانیان حادثه تخار با طالبان "معامله" کند یا نه. روزنامه افزوده که آقای کرزی "وکیل نفس" مردم نیست که به خود حق دهد که با "قاتلان مردم معامله" کند.

هشت صبح در گزارشی نوشته که برخی مقامهای دولت از قبل می دانسته اند که برنامه قتل ژنرال داوود روی دست است که او در صدر فهرست کسانی بوده که شورشیان قصد کشتن آنها را دارند. نویسنده از قول یک عضو مجلس نوشته که مارشال قسیم فهیم، معاون آقای کرزی از این موضوع اطلاع داشته است.

روزنامه افغانستان در صفحه نخست خود نوشته که محمد محقق عضو مجلس نمایندگان و از رهبران اتحاد شمال، ژنرال داوود را از "سرداران جهاد" افغانستان دانسته و تاکید کرده که کشتن او نمی تواند "روند خروشان" مبارزه با تروریسم را متوقف کند.

همین روزنامه از قول امرالله صالح رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان و از منتقدان سیاست های دولت حامد کرزی رئیس جمهوری نوشته که "خط سرخ مصالحه با طالبان مشخص شود". آقای صالح گفته که مردم افغانستان اعتماد خود به این که دولت از آنها دفاع می کنند را از دست داده اند.

سردبیر روزنامه افغانستان در سرمقاله این روزنامه ژنرال داوود را "فرمانده موفق" پلیس شمال کشور خوانده و کشتن او را کار "گروه های تروریستی و عوامل داخلی آن" دانسته و تاکید کرده که "با ترور ترویسم پیروز نمی شود".

به باور این روزنامه ژنرال داوود تنها کسی بود که می توانست تغییراتی را در وضعیت امنیتی شمال به وجود آورد و مبازره جدی او در شمال با تروریسم و طالبان "موثر و کارساز" بود و به همین دلیل در صدر فهرست افرادی قرار گرفت که باید "به هر ترتیبی یا از بین برده می شدند یا دست کم سبکدوش" می شدند.

ماندگار در سرمقاله خود با عنوان "مهره های مقاومت یکی پی دیگر برچیده می‌شوند"، نوشته که با کشته شدن ژنرال داوود، یکی از "اثرگذارترین چهره‌های دوران مقاومت در حکومت آقای کرزی، که تا دیروز نیز در رویارویی با طالبان قرار داشت، از میان برداشته شده است".

جریان مقاومت معمولا به گروه های تشکیل دهنده اتحاد شمال، که در سالهای دهه نود میلادی علیه طالبان می جنگیدند، گفته می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption فرد بمبگذار انتحاری مواد منفجره ای را به همراه خود داشت، در داخل ساختمان دفتر والی تخار منفجر کرد.

به نظر این روزنامه طالبان و حامیان آنها هنوز هم فکر می‌کنند که در حال نبرد با "جریان مقاومت" هستند و از نشانه‌گیری‌های اخیر آنها می‌توان پی برد که آنها در پی آن هستند تا میدان را نخست از حضور "چهره‌های دوران مقاومت خالی کنند". ماندگار شکی ندارد که این هدف از حمایت سازمان پاکستان برخوردار است.

به نظر نویسنده، طالبان در این سیاست خود "موفق بوده و توانسته‌اند که تا حدی چهره‌های موثر را از سر راه خود بردارند و به نظر می‌رسد که نوعی دشمنی با جریان و مهره‌های مقاومت در درون نظام آقای کرزی هم وجود دارد".

به باور ماندگار، دست‌هایی در درون نظام هستند که طالبان را "یاری می‌رسانند" و در همین ارتباط این پرسش را مطرح کرده که چگونه ممکن است که بمبگذاران انتحاری "با لباس نظامی برای رسیدن به هدف‌های مهمی پیش رفته و هیچگاه قبل از عمل شناسایی نشده‌اند".

آرمان ملی نوشته که حادثه تخار نشان داد که مسئولان امنیتی کشور در "خواب گرانی" فرورفته‌اند و عبرت نمی‌گیرند تا دور و بر خود را ببینند که چه مارهای افعی حلقه زده‌اند تا در فرصت مناسب به آنها نیش بزنند".

این روزنامه تاکید کرده که حادثه تخار درسی است که "حامیان مذاکره و مصالحه با طالبان" باید به یاد داشته باشند و کسانی که مانند "کاسه داغتر از آش" هستند باید به خود آیند و این همه هزینه‌های کلان را نباید صرف "معامله با طالبان تروریست" کنند.

آرمان ملی افزوده که "غفلت و بی‌تفاوتی بزرگمردان شمال" تا چه وقتی ادامه خواهد یافت و پرسیده است که "مگر ممکن نیست که روزی حوادث مشابه به حادثه تخار در پشت دروازه‌های آنها هم اتفاق بیفتد و فاجعه بار آورد؟"

چراغ ترور ژنرال داوود و دیگر مقامهای شمال کشور را جزئی از "قتلهای زنجیره‌ای فرماندهان مقاومت" دانسته و افزوده که او "یکی از حلقه‌های مفقود" این زنجیره بود و این زنجیره ممکن است که حلقه‌های مفقود دیگری هم داشته باشد.

روزنامه هشدار داده که اگر "وارثان جهاد و مقاومت" مصداق این بیت سعدی شوند، دیری نخواهد گذشت که "دست عفریت" گلوی هریک از آنها را پی در پی خواهد فشرد: گوسفندی برد این گرگ مزور و همه روز/گوسفندان دیگر خیره در او می‌نگرند.

چراغ تاکید کرده که دولت مکلف است که برای مقابله با رویکرد جدید طالبان مبنی بر "نشانه‌گیری هدفمند تروریستی" برخیزد و تدابیر جدی را برای محافظت از رجال کشور روی دست گیرد و مسئولان امنیتی را که در محافظت از مقامهای ترور شده در تخار "بی‌توجهی" کرده‌اند مجازات کند.

روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود نوشته که بمبگذاری انتحاری در دفتر والی تخار نشان داد که نفوذ طالبان در نیروهای امنیتی تا چه "سطح خطرناکی" رسیده است. روزنامه تاکید کرده که این امر زمینه را برای آغاز فعالیت های اطلاعاتی در داخل نیروهای دامنیتی فراهم می کند.

گفته می شود که تا حال ماموران اداره امنیت ملی افغانستان که در واقع سازمان اطلاعاتی این کشور است، اجازه فعالیت در داخل نیروهای امنیتی کشور را ندارند.

به باور خدمتگار، فعالیت های اطلاعاتی در داخل نیروهای امنیتی کشور می تواند تا حد زیادی حوادث مشابه به انفجار تخار را کاهش دهد، اما به نظر این روزنامه، مبارزه با تروریسم در کل نیازمند کار دوام‌دار و سخت اطلاعاتی است.

Image caption نقشه ولایت تخار

این روزنامه افزوده که قرار است تا چند ماه دیگر نیروهای امنیتی داخلی مسئولیت تامین امنیت را به دوش گیرند، اما با این وضع مردم اطمینان ندارد که آنها چگونه می‌توانند چنین مسئولیتی را به دوش گیرند.

اما روزنامه انیس در سرمقاله خود تاکید کرده که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی به دوش گرفتن مسئولیت تامین امنیت در کشور را دارند. روزنامه افزوده که البته این مسئولیت با مشکلاتی هم به همراه خواهد بود، اما باور بر این است که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی دفع تهاجم "دشمن" را دارند.

این روزنامه همچنین به این نظر است که ۸۵ درصد تلفات غیرنظامیان به وسیله شورشیان صورت می گیرد و با به دوش گرفتن مسئولیت تامین امنیت از سوی نیروهای امنیتی داخلی، تلفات غیرنظامیان هم کاهش خواهد یافت.

روزنامه های دولتی هیواد، اصلاح و انیس در مورد ترور مقامهای دولتی در ولایت تخار به چاپ خبرهای کوتاه و پیامهای آقای کرزی و مارشال قسیم فهیم معاون اول او در اکتفا کرده اند.

آقای کرزی در پیام خود بمبگذاری انتحاری در دفتر والی تخار را "وحشیانه" خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است. در پیام مارشال فهیم آمده که خون قربانیان حمله انتحاری تخار "سپیده‌های روشن آینده را نوید خواهد داد".

مطالب مرتبط