والی تخار: از برنامه حمله انتحاری اطلاع داشتیم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

عبدالجبار تقوا، والی تخار، یک روز پس از وقوع انفجار انتحاری در دفتر کارش گفته که او از قبل در مورد برنامه این حمله اطلاع داشته است.

در این حادثه که عصر روز شنبه، ۷ جوزا/خرداد در دفتر کار آقای تقوا در شهر تالقان مرکز ولایت تخار روی داد، او و ژنرال مارکوس کنایپ فرمانده آلمانی نیروهای ناتو در شمال افغانستان زخمی شدند.

در این انفجار ژنرال داوود داوود فرمانده نیروهای پلیس در شمال افغانستان و شاه جهان نوری فرمانده پلیس تخار به همراه شش نفر دیگر کشته شدند.

این انفجار زمانی روی داد که این مقامها لحظاتی پیش از آن در یک نشست مهم امنیتی در دفتر آقای تقوا شرکت کرده بودند و در زمان وقوع انفجار آنها از اتاق جلسات دفتر والی خارج شده بودند.

آقای تقوا که پس از وقوع این انفجار به بیمارستان ولایت تخار منتقل شد، تحت درمان قرار گرفت و صبح روز یکشنبه در باره چگونگی وقوع این حادثه با خبرنگاران صحبت کرد.

مشروح جلسه پرسش و پاسخ والی تخار، که احمد الهام خبرنگار بی بی سی هم در آنجا حضور داشت، چنین است:

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption عبدالجبار تقوا، والی تخار: حتی شماره کارت و موبایل انتحار کننده هم در اختیار ما قرار گرفته بود

ما جلسه مختصری داشتیم و این جلسه در حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه ادامه داشت. ژنرال کنایپ و دیگران آمده بودند. آقای ژنرال عیسی، آقای ژنرال داوود داوود شهید، رئیس اداره امنیت ملی و فرمانده پلیس تخار هم حضور داشتند.

هنگامی که جلسه خاتمه یافت، بیرون شدیم. من و ژنرال کنایپ از دهلیز بیرون شده بودیم و تقریبا قرار بود که به صحن حویلی (حیاط) پا بگذاریم که صدای مهیبی بلند شد، دیگر نفهمیدیم که از کدام طرف بود و چگونه بود. احساس ناراحتی کردیم. بعد از اختتام موج خود را کمی استوار یافتیم. ما به شفاخانه (بیمارستان) رفتیم. در آن جا اطلاع یافتم که همکاران بسیار نزدیک و عزیزم و شخصیت های بسیار خوب نظامی ما شهید شده اند.

اما در مورد چگونگی وقوع حادثه پیشداوری من فکر می کنم مناسب نیست، چرا که من خودم در متن و بطن حادثه قرار داشتم و این زمانی بود که نمی فهمیدم که این انفجار است یا انتحار است. این مربوط می شود به نیروهای امنیتی ما که از مرکز (کابل) تا تخار بررسی می کنند و چگونگی حادثه را آنها روشن خواهند کرد.

آقای تقوا یک روز قبل از وقوع حادثه شما اطلاعاتی در اختیار داشتید که قرار است چنین حمله انتحاری انجام شود. اطلاعات شما شامل چه مواردی می شد؟

بله. ما به همین گونه اطلاعات گرفته بودیم. حتی شماره کارت و موبایل انتحار کننده هم در اختیار ما قرار گرفته بود و این نزد کاملا محرم و پوشیده بود، ولی شما ضرب المثلی را شنیده اید که می گوید دزد از پلیس چند قدم پیشتر است و ما این را هرگز پیشبینی نکرده بودیم.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال مارکوس کنایپ فرمانده آلمانی نیروهای ناتو در شمال افغانستان زخمی شده است

ما پوشش بسیار قوی امنیتی داشتیم و باز حقیقت روشن می شود که چگونه بوده و از چه طریقی ...

آقای والی آنچه را که شما دیدید در این حادثه از چه قرار است؟ حادثه چطور اتفاق افتاد؟ حمله کننده یک شخص بود؟ لباس نظامی داشت؟ شایعاتی هست که می گوید که لباس نظامی داشته، آنچه شما دید چه بود؟

من هیچ دیده نتوانستم، تنها موج مهیب انفجار مرا انداخت و به اثر فشار موج من به زمین افتادم. من تقریبا از سانحه پوشش موج حرارت و باروت نجات یافتم و در قسمت پائین زینه (پله ها) افتادم و موج که خاتمه یافت بعد بلند شدم و خودم را استوار یافتم.

از چگونگی حادثه دیگر چیزی نفهمیدم که چگونه بوده و به چه شکل بوده، در بیرون (دفتر) شده یا در درون شده. صبح (امروز، یکشنبه) به من گفتند که این حادثه در دهلیز اتفاق افتاده است. هرچه بوده آن را گذشت زمان، تحقیقات و بررسی نیروهای امنیتی ما روشن خواهد ساخت.

جناب آقای والی، بررسی های اولیه نیروهای امنیتی از چه قرار است؟

من چیزی نمی توانم بگویم. هنوز چیزی در اختیار من گذاشته نشده، هنوز محل تحت پوشش هست. ببینیم که نتیجه چه می شود.

حق نشر عکس AP
Image caption نمای بیرونی دفتر والی تخار پس از انفجار انتحاری

آقای والی در دست شما اطلاعات دقیقی در مورد کشته شدگان و زخمیان هست؟

تا حال ثابت شده است که ژنرال داوود داوود برادر بسیار عزیزم به شهادت رسیده است. ژنرال شاه جهان نوری، فرمانده پلیس هم شهید شده و منشی من نصرالله و محافظم نصیر هر دو شهید شده اند.

گفته شده که سربازان خارجی هم کشته شده اند؟

می گویند که چهار سرباز خارجی هم کشته شده اند، اما من اطلاعات دقیق ندارم.

بر اساس اطلاعاتی که به شما رسیده آیا انتحارکننده از ساکنان تخار بوده یا از جای دیگری؟ این پوشیده بود و اگر آنقدر روشن باشد که ما در کارهای خود موفق می شویم. اطلاعات همیشه به صورت گنگ می آید، گاهی موثق می شود و گاهی درست نیست.

Image caption تخار از ولایت های نسبتا امن افغانستان شمرده می شود.

طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته اند، شما چه فکر می کنید، آیا کار طالبان بود؟

خب مسئولیت هر جنایتی را که به عهده بگیرند، افتخارشان است. من بسیار مایوس هستم که افغانها چطور این بدنامی ها را به عنوان افتخار می پذیرند.

مطالب مرتبط