ناتو از کشته شدن غیرنظامیان در هلمند پوزش خواست

بیمارستانی در لشکرگاه که اجساد کودکان به آن منتقل شده است حق نشر عکس AFP
Image caption بیمارستانی در لشکرگاه که اجساد کودکان به آن منتقل شده است

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان نسبت به یک عملیات هوایی این نیروها در ولایت هلمند که منجر به کشته شدن چهارده غیرنظامی شد، عذرخواهی کرده اند.

این عملیات روز شنبه در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند صورت گرفت و مقامات محلی افغان گزارش کردند که در این عملیات دو زن، دو مرد و ده کودک کشته شده اند.

یک اعلامیه منتشر شده از سوی نیروهای ناتو گفت که جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان از "اولویت های" این نیروها در افغانستان است و اینکه ناتو آسیب رسیدن به غیرنظامیان را بسیار جدی می گیرد.

روز گذشته، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان واکنش خشم آلودی نسبت به این حادثه در ولایت هلمند نشان داد و گفت که این "آخرین هشدار" او به نیروهای خارجی است تا از کشته شدن غیرنظامیان در عملیات خود جلوگیری کنند.

در اعلامیه دفتر رئیس جمهور کرزی آمده است که افغانستان بارها از نیروهای خارجی خواسته تا به نگهداشت از جان و سلامت غیرنظامیان توجه داشته باشند.

براساس گزارشها، عملیات هوایی ناتو در ولسوالی نوزاد پس از آن صورت گرفت که سربازان این نیروها در محل مورد حمله قرار گرفتند.

اما مقامات افغان گفتند که حمله نیروهای ناتو به جای شورشیان، دو خانه مسکونی را هدف قرار داد و چهارده غیرنظامی به شمول حداقل ده کودک را کشت.

شماری از مردم محل در ولسوالی نوزاد، به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند آمده و اجساد حداقل هشت کودک را با خود آوردند تا به خبرنگاران و مقامات دولتی نشان بدهند.

کشته شدن غیرنظامیان در عملیات نیروهای خارجی در چندین مورد باعث خشم مردم شده است.

اگرچه براساس آمار موجود، بیشتر تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات گروه های شورشی و بمبگذاری های انتحاری است، اما کشته شدن غیرنظامیان از سوی نیروهای ناتو، بیشتر حساسیت برانگیز بوده است.

مطالب مرتبط