روزنامه های کابل: دوشنبه، ۹ جوزا

Image caption ژنرال داوود داوود دو روز پیش در اثر انفجاری در شهر تالقان مرکز ولایت تخار کشته شد.

برای دومین روز کشته شدن ژنرال داوود داوود فرمانده پلیس حوزه شمال افغانستان و ژنرال شاه جهان نوری فرمانده پلیس ولایت تخار از موضوع های اصلی مطالب روزنامه های چاپ کابل است.

این دو ژنرال ارشد پلیس روز شنبه، ۷ جوزا/خرداد در اثر انفجار انتحاری و لحظاتی پس از پایان یک نشست مهم امنیتی در دفتر والی تخار به همراه شش تن دیگر کشته و شماری دیگر و از جمله عبدالجبار تقوا والی تخار و ژنرال مارکوس کنایپ فرمانده نیروهای ناتو در شمال افغانستان زخمی شدند.

هشت صبح در تتر اول خود از قول بسم الله محمدی، وزیر داخله/کشور افغانستان در ارتباط به کشته شدن ژنرال داوود نوشته است: "انتقام می گیریم". روزنامه اما از قول عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر و امید نوشته که "با رفتن این ها (نوری و داوود) کمر ما شکسته است".

آقایان محمدی و عبدالله به همراه برهان الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی و رئیس شورای عالی صلح و شماری از رهبران مخالفان سیاسی دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری روز دوشنبه در مراسم تشیع جنازه ژنرال داوود در ولایت تخار شرکت کردند.

هشت صبح در سرمقاله خود حادثه تخار را "زنگ خطری برای برخی از جریان های سیاسی" توصیف کرده و نوشته که رهبران ارشد جهادی و از جمله عبدالله عبدالله، کریم خلیلی، مارشال قسیم فهیم، امرالله صالح و محمد محقق این حادثه را "تکان دهنده" خوانده و از "معامله گنگ و مبهم با طالبان" انتقاد کرده اند.

به باور سرمقاله نویس این روزنامه، مردم پس از کشته شدن چند "چهره نامدار مقاومت"، اعتماد خود به نتایج مصالحه با طالبان را از داده اند و اگر دولت در واکنش به احساسات خلق شده در این مورد اقدام جدی نکند، ممکن است که مردم خود در تلاش ایجاد "هسته های مقاومت" برای تامین امنیت خود شوند.

ماندگار نوشته که "جزئیات افشا شده" نشان می دهند که کشته شدن ژنرال داوود "یک توطئه سازمان یافته داخلی" بوده و در کنار آن سازمان اطلاعات پاکستان نیز برای "برچیدن مهره های مخالف سیاست سلطه‌جویانه" خود دست به کار است.

نویسنده بر اساس "گزارش هایی که به روزنامه ماندگار رسیده" نوشته که این ژنرال پلیس در اثر حمله انتحاری کشته نشده، بلکه به وسیله "شلیک گلوله" به قتل رسیده و مهاجمان "مجهز به سلاح و بمب" بودند که او را "در بیرون از ساختمان" دفتر والی تخار به قتل برسانند.

سرمقاله نویس ماندگار بدون این که نامی از فرد یا گروهی ببرد، نوشته که "آنهایی که نمی خواستند ژنرال داوود به قلع و قمع دشمنان در ولایت های شمالی کشور ادامه بدهند، اینک با کشته شدن وی تا اندازه ای به آرزوی‌شان رسیده اند".

روزنامه افزوده که "بدون همکاری حلقه های خاصی در درون حکومت"، طالبان توانایی چنین کاری را ندارند. ماندگار هشدار داده است که تا زمانی که جلو سیاست های این گونه محافل گرفته نشود، حادثه تخار در آینده تکرار خواهد شد.

سردبیر روزنامه افغانستان نوشته که "طالبان به شمال می اندیشند" و آنها پس از آن که در پی تلاش گسترش نفوذ خود در شمال کشور و در اثر فعالیت های "بهترین فرماندهان نظامی" با شکست مواجه شدند، تلاش کردند که با ترور این فرماندهان جلو فشارها بر خود را بگیرند.

به نظر نویسنده، ترور چند فرمانده پلیس در شمال کشور به این معنی است که طالبان قصد دارند تلاشهای بیشتری برای ادامه فعالیت های خود در شمال کشور به خرج دهند. روزنامه هشدار داده که اگر دولت برای مهار طالبان اقدام جدی نکند، توسعه نفوذ طالبان در شمال "پیامدها منفی گسترده ای" خواهد داشت.

Image caption نقشه ولایت تخار

روزنامه افغانستان همچنین نوشته که استفاده از یونیفورم پلیس و ارتش در حملات تروریستی کار را به جایی رسانده که دیگر راهی برای رد شدن از کنار آن و نادیده گرفتن این حقیقت که "خلاهای جدی در نهادهای امنیتی وجود دارد، نمانده است.

در برخی گزارشها آمده و این روزنامه هم نوشته که فرد مهاجم انتحاری در حادثه هفتم جوزای تخار لباسی مشابه به لباس ماموران امنیتی افغانستان به تن داشته است.

اراده از نیروهای امنیتی انتقاد کرده که آنها با این که می دانستند که برنامه اجرای حمله انتحاری در تخار روی دست است، نتوانستند از وقوع آن جلوگیری کنند. روزنامه افزوده: "ضعف در نهادهای امنیتی تا حدی است که یک انتحارکننده به راحتی لباس پلیس به تن می کند و وارد ساختمان ولایت می شود".

به نظر این روزنامه، انفجار انتحاری در دفتر والی تخار با حمله انتحاری به وزارت دفاع در ماه گذشته خورشیدی شباهت داشته و تفاوت آن در این بوده که این بار مقامها گفته اند که از برنامه این حمله در ولایت تخار پیش از وقوع آن با خبر بوده اند.

اراده افزوده که به همین دلیل تدابیر امنیتی در تخار سنگین بوده است و اگر مقامها از برنامه حمله آگاه نمی بودند، مشخص نیست که تلفات این انفجار چقدر می بود. نویسنده تاکید کرده که مقامهای امنیتی باید در این مورد پاسخگو باشند.

سرنوشت در سرمقاله خود واکنش ها به حمله انتحاری در تخار را بررسی کرده و نوشته که برخی از واکنشها "شگفت انگیز" هستند و شماری از افراد و گروه ها طوری به این حادثه واکنش نشان داده اند که گویی این نخستین بار است که شهروندان افغانستان در جنگ کشته می شوند.

به نوشته این روزنامه در ده سال اخیر و در جریان جنگ هزاران تن کشته شده اند که در میان زنان، کودکان، مقامهای نظامی و غیرنظامی دولتی، سربازان و ماموران امنیتی شامل بوده اند. سرنوشت تاکید کرده که نباید تصور کرد که در این جنگ تنها ژنرال داوود داوود کشته شده است.

نویسنده همچنین تاکید کرده که مهم این است که چگونه می توان از وقوع حادثه های مشابه به حادثه تخار و کشته شدن افغانها جلوگیری کرد. به نظر روزنامه، این که یک بمبگذار انتخاری می تواند وارد اتاق یک جلسه مهم امنیتی شود و حمله انتحاری کند، واقعا وضعیت بدی است.

سرنوشت پرسیده که مقامهای امنیتی از برنامه حمله در تخار آگاه بودند، اما چرا نتوانستند جلو آن را بگیرند و همچنین فرماندهان ناتو هم در جلسه امنیتی تخار حضور داشتند، آنها چرا نتوانستند جلو این حادثه را بگیرند. نویسنده هشدار داده که اگر جلو این گونه حملات گرفته نشود، افغانها هر روزه کشته خواهند شد.

مطالب مرتبط