کرزی: افغانها یاد دارند با 'اشغالگران' چگونه برخورد کنند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هشدار داده است که ادامه تلفات غیرنظامیان در عملیات هوایی نیروهای ناتو، این نیروها را به "اشغالگران" تبدیل می کند.

آقای کرزی گفت که افغانستان دستور داده است تا "بمباران خانه های مردم افغانستان" از سوی نیروهای ناتو متوقف شود.

رئیس جمهوری افغانستان این سخنان را در یک کنفرانس خبری در واکنش به کشته شدن چهارده غیرنظامی در اثر یک عملیات هوایی نیروهای ناتو در ولایت هلمند، اظهار داشت.

ناتو روز گذشته در مورد این عملیات عذرخواهی کرد و گفت که حفظ جان غیرنظامیان در اولویت کاری این نیروها قرار دارد.

گزارشها حاکیست که افراد طالبان هفته گذشته به سوی نیروهای خارجی در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند تیراندازی کردند و نیروهای ناتو در جواب به این حمله، از نیروی هوایی کمک گرفتند.

مقامات محلی در هلمند گفتند که حملات هوایی ناتو، به جای هدف قرار دادن شورشیان، دو خانه مسکونی را هدف قرار داد و در اثر این عملیات، چهارده غیرنظامی، به شمول دو زن، دو مرد و ده کودک کشته شدند.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای کرزی گفت که موضع افغانستان را با سران ناتو بزودی در میان می گذارد

حامد کرزی با انتشار اعلامیه ای گفته است که به نیروهای ناتو "آخرین هشدار" خود را داده است تا از عملیات هوایی که منجر به کشته شدن غیرنظامیان می شود، خودداری کنند.

'عمل اشغالگرانه'

آقای کرزی در کنفرانس خبری خود نیز این هشدار را تکرار کرد و گفت که اگر اینگونه حملات متوقف نشود، "افغانستان راه های زیادی برای متوقف کردن آن دارد."

او گفت که به زودی با سران ناتو در این مورد گفتگو کرده و اقدامات افغانستان را در این زمینه با آنها در میان خواهد گذاشت.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "ما عملیات ناتو را از هم جدا می کنیم. در مورد بمباران هوایی خانه ها، از سالها به این سو گفتیم که یک روزی مجبور خواهیم شد که در یک اقدام یک جانبه، از عملیات آنها جلوگیری کنیم."

حق نشر عکس AFP
Image caption تلفات غیرنظامیان در هلمند

او افزود: "اگر اینها (نیروهای خارجی) بعد از اعلام دولت افغانستان که حملات هوایی به خانه های افغانستان متوقف شود، باز هم به این حملات ادامه بدهند، حضور اینها از نیرویی که برای جنگ علیه تروریسم آمده اند، به نیرویی علیه مردم افغانستان و نیروی اشغالگر تبدیل می شود. در این صورت، تاریخ گواه است که افغانها با آن چگونه برخورد می کنند."

آقای کرزی گفت که ناتو باید بداند که افغانستان در جنگ علیه تروریسم، متحد جامعه جهانی است، "نه یک کشور اشغال شده."

او افزود: "ما از کمک های جامعه جهانی قدردانی می کنیم، پیشرفت هایی که صورت گرفته، با همکاری آنها انجام شده، اما این به این معنا نیست که کمک آنها به ما، به آنها این حق را می دهد که زندگی مردم افغانستان را با خطر روبرو کنند."

آقای کرزی گفت: "حملات هوایی آنها به خانه های مردم متوقف است و تکرار آن یک عمل اشغالگرانه تلقی خواهد شد... ما می خواهیم ناتو خودش حملات خود را متوقف کند، پیش از آنکه ما وارد عمل شویم."

تلفات غیرنظامیان در حملات ناتو بارها با انتقاد رئیس جمهوری افغانستان روبرو شده است، اما این یکی از تندترین واکنش های او به اینگونه حملات است.

مطالب مرتبط