روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۰ جوزا

در پی حادثه های اخیر تخار و هرات، روزنامه های چاپ امروز کابل در مطلب اصلی خود به تحلیل و بررسی ریشه های این حوادث پرداخته اند.

روز شنبه، ۷ جوزا/خرداد ژنرال داوود داوود فرمانده نیروهای پلیس در شمال و فرمانده پلیس ولایت تخار در انفجاری در دفتر عبدالجبار تقوا والی تخار به همراه شش تن دیگر کشته شدند. هرات روز دوشنبه شاهد دو بمبگذاری انتحاری بود که در اثر آن پنج تن کشته و ۳۳ نفر زخمی شدند.

ماندگار پرسش هایی را در مورد چگونگی وقوع حادثه تخار مطرح کرده و تاکید کرده که مقامهای امنیتی باید به این پرسش ها پاسخ دهند. به نظر روزنامه این مهم نیست که این حادثه ناشی از انفجار بود یا بمبگذاری انتحاری، مهم است که مشخص شود این حادثه چگونه روی داد و عامل آن چه کسی بوده است.

روزنامه پرسیده که چرا این انفجار بعد از آن که یکی از مقامهای شرکت‌کننده در جلسه امنیتی توانست از محل دور شود، روی داد و آیا میان یکی از شرکت کنندگان جلسه و بمبگذار رابطه ای وجود داشته است و چرا ژنرال داوود پس از انفجار با شلیک گلوله کشته شد.

ماندگار همچنین پرسیده که آیا میان تظاهرات اخیر در تخار که به خشونت کشیده شد و همچنین هشدار دولت به او که عملیات علیه طالبان به وسیله او در شمال کشور را برخی "تصفیه قومی" تعبیر کرده اند، ارتباطی وجود داشته است.

طالبان مسئولیت این حادثه را به دوش گرفته اند، اما روزنامه نوشته که آنها نمی دانسته که این حادثه چگونه روی داده است. به نظر ماندگار، گاهی طالبان "ابزاری" می شوند تا "گناه دیگران" را به دوش گیرند. نویسنده با این مقدمه این احتمال را مطرح کرده که ممکن است این حمله توسط دسته‌هایی در درون حکومت و در تبانی با طالبان صورت گرفته باشد.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "ترورهای زنجیره‌ای را که سامان می‌دهد؟"، نوشته که این ترورها با "شبکه‌های معلوم‌الحال در درون و بیرون از کشور ما مرتبط است" و "سکان‌داران این کشتی شوم و بد فرجام در قومیت و هژمونی غوطه‌ور است".

روزنامه تاکید کرده که باید به این نکته توجه کرد که "کارگذاری مواد منفجره در میان دیوار دهلیز طبقه دوم ساختمان دفتر والی تخار و تحت چه شرایطی امکان پذیر است". نویسنده پرسیده که آیار افراد عادی از قبل مستخدم یا یک محافظ می تواند این کار را انجام دهد.

به باور آرمان ملی، این ترورهای زنجیره ای ریشه در "زد و بندهای پنهانی" دارد که عوامل آن با بیگانگان تروریست پرور و تروریست های طالب زیرگوشی گفتگو دارند". روزنامه این که دولت هنوز کسی را به اتهام "سهل انگاری" در این مورد بازداشت و مجازات نکرده، "نکته مهم" دانسته است.

روزنامه افغانستان حملات خونین اخیر را نتیجه و پیامد "سیاست های عاطفی، احساساتی و مبتنی بر انگیزه های شخصی، گروهی و قومی دسته های خاصی" دانسته که در مرکز تصمیم گیری های کلان کشور قرار دارند و نقش تعیین کننده ای در کشور دارند.

این روزنامه نوشته که حالا نظام سیاسی کشور در "جال تارهای عنکبوتی" گیر مانده که در اطراف آن تنیده شده است. به نظر نویسنده، فقر، بیکاری، رکود در روند بازسازی، گسترش ناامنی و فقدان اعتماد ملی راهها را بر روی دولت و شورای عالی صلح بسته است.

به باور سرمقاله نویس این روزنامه، سیاست های مبتنی بر "احساسات و عاطفه" دولت ابتکار نظامی را به دست شورشیان داده است. به تعبیر روزنامه، دولت توجه خود را بر جلب رضایت طالبان متمرکز و بر خواستهای مردم پشت کرده و این وضعیت باعث شده که مردم در "محیط دایر بسته" گیر بمانند.

هشت صبح به این نظر است که "سیاست های منفعلانه، تسلیم طلبانه، مبهم و گنگ دولت" این زمینه را برای طالبان و عوامل سازمان اطلاعات پاکستان، آی اس آی، فراهم کرده تا موفق به شدت بخشیدن به فعالیت های خود و ترور چهره های شناخته شده کشور شوند.

به تعبیر روزنامه، دولت "با اصرار و الحاح و لجاجت کودکانه و استغاثه و زاری" طالبان را به مصالحه و آشتی و حتی معامله دعوت کرده و کوشیده که اسامی رهبران این گروه را از فهرست سیاه سازمان ملل بیروند و "روی سیاه آنها را سفید کند".

به نوشته هشت صبح، هنوز دو روز از حادثه تخار نگذشته که طالبان به شهر هرات حمله کردند، ولی دولت هنوز هم از آشتی با آنها سخن می گوید. نویسنده با این مقدمه نتیجه گیری کرده که "هیچ میخی بر سنگ طالبان فرو نمی رود، پس یا به آنها تسلیم شد و بی‌آبرویی ابدی کمایی کرد یا از حیثیت خود دفاع کرد".

روزنامه دنیا در سرمقاله خود نوشته که حوادث اخیر نشان داد که مردم این کشور بر سر معادله "اصرار و انکار" سرگیجه شده اند. روزنامه افزوده که دولت اصرار دارد که با طالبان مصالحه کند، اما آنها پیاپی آن را رد می کنند.

دنیا نوشته که دولت برای دستیابی به ثبات و راضی کردن شورشیان، تلاشهای زیادی کرده، کمیسیون‌هایی تشکیل داده و هزینه‌های هنگفتی هم مصرف کرده است، اما از آن سو طالبان نه تنها به نداهای دولت پاسخ مثبت نداده، بلکه آنها و حامیان پشت پرده آنها اقدامات خرابکارانه و تروریستی خود را شدت بخشیده اند.

به نظر این روزنامه حالا طالبان با ترور شخصیت های برجسته و افراد بانفوذ قدرت نمایی می کنند و به این شکل درخواست مصالحه را رد می کنند. نویسنده که گمان می رفت با کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده طالبان تضعیف شود، اما نشد و تلاشهای صلح به "بن بست" خواهد رسید.

به نظر دنیا، پول مصرف کردن و عرق ریختن برای طالبان دیگر فایده ندارد و نیازمندی به بازنگری استراتژی مصالحه با طالبان روز به روز بیشتر آشکار می شود. نویسنده هشدار داده که اگر دولت در اسرع وقت به مشکلات رسیدگی نکند، کاروان ملت راه را گم خواهد کرد.

مطالب مرتبط