'چندنفر' به ظن دست داشتن در بمبگذاری تخار بازداشت شدند

مراسم خاکسپاری مقامات امنیتی پس از حادثه تخار حق نشر عکس AFP
Image caption در این حادثه دو فرمانده ارشد پلیس افغانستان کشته شدند

نیروهای ناتو در افغانستان از بازداشت چند نفر به اتهام دست داشتن در بمبگذاری ولایت تخار که در آن دو فرمانده ارشد پلیس افغانستان کشته شدند،خبر داده است.

در این حادثه که بعد از ظهر روز شنبه در مرکز ولایت تخار اتفاق افتاد، ژنرال داوود داوود، فرمانده پلیس حوزه شمال، شاه جهان نوری، فرمانده پلیس تخار، دو سرباز آلمانی و دو سرباز افغان کشته شدند.

در این حادثه همچنین والی تخار زخمی شد.

در اعلامیه ای که ناتو منتشر کرده، آمده است که نیروهای افغان و ناتو در یک عملیات مشترک در شهر مزار شریف، در شمال افغانستان، ابتدا فردی را بازداشت کردند که در بمبگذاری ولایت تخار نقش داشته است.

در این اعلامیه آمده است که فرد بازداشت شده، با "تحریک اسلامی ازبکستان" همکاری دارد که به گفته مقام های ناتو، مرکز آن در پاکستان است.

ناتو می گوید، براساس اطلاعاتی که در جریان بازجویی از این فرد به دست آمد، چند تن دیگر از همکاران او نیز شناسایی و بازداشت شدند.

این دومین گزارش از حضور و فعالیت افرادی مرتبط با تحریک اسلامی ازبکستان در شمال افغانستان است که از سوی نیروهای امنیتی منتشر می شود.

اخیرا ناتو در ولایت تخار دست به یک عملیات هوایی زد و پس از آن گزارش کرد که چهار فرد مرتبط با تحریک اسلامی ازبکستان در این عملیات کشته شدند.

اما ساکنان محل گفتند که کشته شدگان غیرنظامیان بودند و در اعتراض به کشته شدن آنها تظاهرات کردند که به خشونت کشیده شد.

ژنرال داوود که در حمله روز شنبه در تخار کشته شد، اخیرا به دنبال افزایش خشونتها در شمال افغانستان، برای فرماندهی عملیات نظامی علیه شورشیان به آنجا فرستاده شد و تا حدی توانست امنیت را به مناطق شمال افغانستان بازگرداند.

حادثه تخار که درنتیجه آن ژنرال داوود کشته شد، ابتدا حمله انتحاری اعلام شد، اما حالا اداره امنیت ملی افغانستان می گویند تحقیقات اولیه آنها نشان می دهد که این حادثه یک بمبگذاری بوده است نه حمله انتحاری.

مطالب مرتبط